amsp.cz (AMSP)
Podnikání  |  17.10.2024 07:55:00

Finanční zdraví firem roste, podceňují ale plánování a investice do inovací

 

Praha, 17. října 2024Dobrá zpráva pro českou ekonomiku – finanční zdraví domácích firem roste a 80 procent firem se považuje za finančně zdravé. Vyplývá to z aktuálního průzkumu agentury IPSOS pro Asociaci malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR) a Českou spořitelnu.

Malých a středních podniků jsme se ptali, jak srozumitelný je jim pojem finanční zdraví, jak úroveň svého finančního zdraví hodnotí a jaké faktory jejich finanční zdraví ovlivňují. Součástí průzkumu byly i dotazy na trendy v inovacích, hodnocení jejich úspěšnost,“ popisuje Eva Svobodová, členka představenstva a generální ředitelka AMSP ČR.

Celkem 82 procent z oslovených firem uvedla, že jsou finančně zdravé. Vyšší míru finančního zdraví (85 %) vykazují větší firmy s ročním obratem přes 101 mil. , zatímco hodnocení vlastní finanční kondice ze strany malých firem (roční obrat do 11 mil ) je opatrnější – za finančně zdravé se v tomto segmentu považuje 77 procent firem.

Za finančně nezdravé firmy se označily pouze tři procenta z oslovených firem.

Téměř polovina firem (47 procent) připustila, že se jejich finanční stav v průběhu minulého roku zlepšil. Opačný trend, tedy zhoršení finanční kondice, přiznalo 10 procent firem.

 

Zásadním kritériem je bezdlužnost a schopnost splácet závazky

Pojem „finanční zdraví“ je podle průzkumu srozumitelný již 85 procentům oslovených firem. Nejčastěji si jej spontánně spojují s bezdlužností (26 procent), bezproblémovým plněním finančních závazků (19 procent) či ziskovostí (18 procent).

Dvě třetiny respondentů uvedly, že za klíčové ukazatele finančního zdraví považují vyvážené příjmy a výdaje – dobrou likviditu (65 procent), dostatečnou rezervu na překonání slabšího období (54 procent) a míru zadluženosti (48 procent).

„Je velmi pozitivní, že pojem finanční zdraví je relevantní pro stále více firem a chápou jeho důležitost pro růst jejich dlouhodobé prosperity. Některé firmy dokonce v průzkumu uvedly, že ke sledování finančního zdraví mají vyčleněné konkrétní pracovníky,“ uvedla Kateřina Tomášková, Manažerka zákaznické zkušenosti pro firmy a podnikatele z České spořitelny, která jako první domácí banka začala téma finančního zdraví propagovat. I díky tomu firmy, které považují finanční zdraví za srozumitelné, jako hlavní banku častěji využívají Českou spořitelnu.

Podporu v oblasti finančního zdraví od svých bank vnímají přibližně dvě třetiny firem, častěji se jedná o firmy s vyšším obratem. Naopak 17 procent firem žádnou pomoc nevnímá, ale ocenila by ji. Pouze desetina firem žádnou pomoc nechce.

 

Zajímavá zjištění – firmy podceňují finanční plánování, důležitou roli hrají zaměstnanci

Překvapivé je zjištění, že definovanou finanční strategii považují za atribut finančně zdravé společnosti pouhá tři procenta dotázaných. Přestože společnosti, které mají správně nastavený finanční plán, jsou schopny lépe reagovat na neočekávané situace, pouze necelá polovina firem (45 procent) obvykle plánuje s předstihem 1 rok až 3 roky.

Mezi interními faktory ovlivňujícími kondici firmy, skloňují firmy často schopnost přijímat a udržet klíčové zaměstnance (45 procent firem).

Mezi vnějšími faktory, které nejvíce ovlivňují finanční zdraví, označily firmy současné ceny energií (47 procent), ekonomickou situaci v Česku (40 procent), a také aktuální ceny surovin. Avšak pouze 11 procent firem se shodlo, že důležitým faktorem pro jejich finanční situaci je úroveň jejich robotizace nebo digitalizace.

 

Úspěch inovací určují úspory nákladů

Do rozvoje firmy v současnosti aktivně investuje jen 7 procent respondentů, přestože důležitost investic pro celkové finanční zdraví uznává 42 procent firem.

V průběhu následujících pěti let se čtvrtina firem (26 procent) chystá zavádět do svých provozů prvky umělé inteligence. Častější využití robotů zamýšlí 22 procent podniků, zejména s vyšším obratem.

Nepřekvapí, že úspěšnost inovací vyhodnocují firmy na základě zpětné vazby od zákazníků. Ještě důležitější je pro ně ale zvýšení produktivity práce (45 procent), a také míra úspory nákladů díky inovacím (44 procent).

 

 

Průzkum ke stažení na https://amsp.cz/wp-content/uploads/2024/10/111.-pruzkum-Ipsos-pro-AMSP_Financni-zdravi-jako-inovace-v-bankovnictvi_FINAL.pdf


 

 

Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR

AMSP ČR sdružuje od roku 2001 na otevřené, nepolitické platformě malé a střední podniky, živnostníky i spolky. Je hlavním reprezentantem nejširšího podnikatelského segmentu v ČR, vedle legislativy, exportu, inovací, vzdělávání a financování MSP se zaměřuje na rodinné firmy, řemeslníky, začínající podnikatele, lokální producenty a pěstitele, malé obchodní a gastro provozovny, podnikatele 55+, ženy v podnikání a podnikatele na venkově.

Více informaci na: www.amsp.cz








?
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2025

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688