Co ta DPH v ekonomice dělá - Jak funguje DPH?
Hodnoty v následujících příkladech udávají situaci k roku 2022, aktuální sazby jsou v sekci DPH.
Typický případ je, když zaměstnanec autoservisu chodí na panáka a za utržené peníze dostane číšník výplatu a jezdí do servisu. A tak pořád dokola. DPH působí v ekonomice jako ořezávátko a pokud je ve výši 21 %, tak sama o sobě relativně rychle ostrouhá peníze spotřebitelů do státního rozpočtu o více než 90 %. 1/1,21 = 0,83 na třináctou je 0,088 = 8,8%. K ostrouhání více než 90 % peněz kolujících mezi spotřebiteli do státního rozpočtu je třeba při DPH 21 % 13 obrátek.
Pokud však počítáme též vliv daně z příjmů zaměstnance a sociálního + zdravotního pojištění placeného zaměstnancem i zaměstnavatelem, tak zvýšení tržeb autoservisu o 1.000 Kč (vč. DPH) umožní zvýšit zaměstnanci mzdu o 613 Kč hrubého a ten dostane navíc čistého 454 Kč (jde o prémie - sleva na poplatníka se neprojeví). Již 0,454 na třetí je méně než 0,1 = 10 %.
Představit si to lze tak, že šéf servisu zjistí, že dosáhli neplánovaně přidanou hodnotu 1.000,- Kč včetně DPH a rozhodne se ihned vyplatit příslušnému zaměstnanci jako zálohu na mzdu vše, co tím ten servis získal. Zaměstnanec dostane 454 Kč a jde do hospody na panáky, kde je utratí. Majitel hospody to zjistí a postupuje stejně, číšníkovi vyplatí 454 Kč x 0,454 = 206 Kč čistého ihned jako zálohu na mzdu. Číšník jde do servisu vyměnit žárovku v blinkru, utratí 206 Kč. Šéf servisu opět peníze ihned dá do mezd a vyplatí dalších 206 Kč x 0,454 = 93,50 Kč servisákovi. Za tři obrátky jedněch peněz se tím ostrouhalo do veřejných rozpočtů přes 90 % částky původně uhrazené spotřebitelem v servisu.
Jak je možné, že se všechny peníze poměrně rychle nepřesouvají do veřejných rozpočtů a ekonomika se nezastaví, resp. nestane se téměř 100 % závislá na státním rozpočtu? Samozřejmě kvůli (ne vždy efektivnímu) vracení peněz ze státního rozpočtu zpět mezi spotřebitele a dále zřejmě již jen kvůli výjimkám a podvodům. Nejúčinnější výjimkou je sleva na poplatníka a na děti, ale i na tom je vidět, že daně postihující práci jsou celkově příliš vysoké - potřebujeme výjimku, aby zdanění nebylo extrémní.
Více k DPH
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Daně a účetnictví:
Přečtěte si také:
Prezentace
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
16.12.2024 Vybrali jsme TOP 5 dárků ze světa technologií.
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Inflace v listopadu 2024: Jakou investiční strategii zvolit?
Miroslav Novák, AKCENTA
John J. Hardy, Saxo Bank
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Okénko finanční rady
Marek Pokorný, Portu
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Ztráta zaměstnání vás může potkat nejen v předdůchodovém věku
Lenka Rutteová, Bezvafinance
Oznámení o zvýšení důchodu přijde letos naposledy na papíru zdarma
Jiří Sýkora, Swiss Life Select
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
I přes zdražení distribuce mohou domácnosti v roce 2025 ušetřit
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
Umíme si chránit svůj majetek pojištěním? Průzkum ukazuje zajímavá čísla