Koruna ve strachu před válkou
Minulý týden přinesl změnu trendu vývoje kurzu koruny, která prozatím pozastavila své zisky nabyté od konce července. Ačkoli ještě ke konci minulého měsíce se směnný kurz vůči euru pohyboval v souladu s naší prognózou v blízkosti úrovně 25,10 EUR/CZK, přelom září a října takřka změnil paradigma a koruna je opět na slábnoucí cestě.
Ekonomická data v měsíci září, a zejména v minulém týdnu, přitom napovídala jiný průběh. Míra inflace v okolních zemích klesá, v Německu již dokonce podruhé spadla pod cílová 2 % a k podobnému průběhu dochází i v případě celé eurozóny, kde zářijová inflace činila jen 1,8 % r/r.
To přináší nová rizika pro prognózu cenového vývoje ECB směrem níže, přičemž ve stejném směru působí i horší ukazatele sentimentu, které značí riziko pro udržení očekávaného tempa ekonomického růstu. Zároveň americký Fed v září přikročil k rychlejšímu snížení úrokových sazeb a očekávání finančních trhů se přesunulo spíše k „holubičím“ scénářům i v případě eurozóny (rychlejšímu uvolňování měnové politiky).
Z těchto důvodů revidujeme naše očekávání do konce roku, kdy nyní předpokládáme, že ECB již žádné ze zbývajících zasedání nevynechá a do konce roku bude pokaždé snižovat sazby o 25bb. Takový vývoj by jinak výrazně zpevňoval půdu pod českou korunou, tentokrát však její osud padl do rukou ještě širšího, geopolitického vývoje.
V reakci na zahájení pozemní operace Izraele v Libanonu, zapojení Íránu do konfliktu, spekulace o možném útoku na jeho ropné rafinérie, a další faktory zvyšující riziko ještě širší války na Blízkém východě, se nyní investoři odklání od menších měn, jakou je i česká koruna, která už oslabila nad úroveň 25,30 EUR/CZK.
Tento týden očekáváme opět spíše omezený dopad ekonomických dat na kurz české měny, ačkoli vychází mnoho nových indikátorů síly tuzemského hospodářství včetně průmyslu, zahraničního obchodu, trhu práce či maloobchodu.
Nejdůležitějším ukazatelem bude pravděpodobně zářijová inflace, která by podle našeho odhadu mohla dosáhnout výše 2,4 % r/r (vs 2,2 % v srpnu). Hlavními faktory byla cena pohonných hmot, které v září ještě klesaly, naproti tomu mohly působit ceny potravin, kde tentokrát očekáváme nárůst. V meziměsíčním vyjádření by tak spotřebitelské ceny podle našeho odhadu poklesly o 0,5 %, v meziročním srovnání však díky základně minulého roku může dojít ke zrychlení inflace.
Výhledově mohou i ceny pohonných hmot opět vzrůst, jelikož rozrůstající se konflikt na Blízkém východě vyvolává nebezpečné obavy o schopnost udržení objemu produkce ropy. Ta v minulém týdnu zažila jeden z nejsilnějších cenových skoků za poslední dva roky, přičemž analytici upozorňují do budoucna i na možný efekt nízkého objemu skladových zásob.
Zvýšené napětí hraje ve prospěch amerického dolaru, který jakožto „bezpečnější přístav“ poskytuje útočiště investorům stahujícím se nejen ze střední a východní Evropy. Očekáváme proto, že koruna může dále oslabovat jak vůči dolaru, tak vůči euru, kdy její směr nyní závisí především na velmi nejistém geopolitickém vývoji.
Autor: Vít Mikušek, analytik
Editor: Martin Kron, analytik
Zprávy o koruně
Poslední zprávy z rubriky Měny-forex:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Počasí: Upřesňujeme výstrahu před novou sněhovou pokrývkou a zároveň vyhlašujeme výstrahu před náledím a zmrazky a před silným mrazem.
- Počasí: Upřesňujeme výstrahu před novou sněhovou pokrývkou a zároveň vyhlašujeme výstrahu před náledím a zmrazky a před silným mrazem.
- Koruna - kurzy koruny, grafy, nejnovější zprávy o koruně. Česká, dánská, islandská, norská, švédská koruna.
- PSČ Zlatá Koruna, Zlatá Koruna - 38202, pošta Zlatá Koruna
- Pozitivní nálada trhu dlouho nevydržela, strach z recese v eurozóně a ebola nahánějí strach, analýza USD/JPY, USD/CHF a USD/CAD
- Koruna - kurzy koruny, grafy, nejnovější zprávy o koruně. Česká, dánská, islandská, norská, švédská koruna.
- Koruna - kursy koruny, grafy, nejnovější zprávy o koruně. Česká, dánská, islandská, norská, švédská koruna.
- Zprávy Válka v Iráku - Válka v Iráku
- Od první světové války až k válce v Zálivu: jak trhy reagují na geopolitické krize
- Index strachu již nevykazuje známky strachu
- Měnová VÁLKA v obchodní válku?
- Strach ze strachu pohání nervozitu investoru před zasedáním Fedu
Benzín a nafta 15.11.2024
Natural 95 35.69 Kč | Nafta 34.46 Kč |
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Okénko finanční rady
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Jak reagovat na konec smlouvy s dodavatelem? Pozor na vyšší ceny
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
Flotilové pojištění ušetří firemní finance i starosti, které se týkají služebních i soukromých cest
Marek Pokorný, Portu
Tomáš Kadeřábek, Swiss Life Select
Iva Grácová, Bezvafinance
Jak se připravit na nečekané výdaje: Tipy na vytvoření a správu nouzového fondu
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Energie dál zlevňovat nebudou, vyplatí se fixovat aktuální ceny?
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna