Maďarsko cílí na geotermální zdroje (2.10.2024)
Jako čistý zdroj energie bude Maďarsko se svým výhodným teritoriálním umístěním využívat geotermální zdroje v mnohem větší míře. Podpora vlády je, iniciální zájem investorů také. Tento sektor tak představuje příležitost i pro české firmy.
Foto: Shutterstock
Panonská nížina je geotermálně bohatá, a tak Maďarsko „sedí“ na velkých zdrojích, které odpovídají čisté alternativě fosilních zdrojů a navíc lokálního původu. Geotermální energii zatím země primárně využívá v oblasti lázeňství (v roce 1878 byl vyvrtán tehdy nejhlubší vrt na světě pro Széchenyiho lázně v Budapešti), v menší míře v teplárenství, zemědělství a pro průmyslové teplo.
Ve svém moderním sídle v Budapešti využívá geotermální energii ropný a plynárenský koncern MOL. Tomu byly v Maďarsku schváleny 4 průzkumné licence (dvě v září 2024) s tím, že první vrt by měl být činný v roce 2025 (další žádosti má MOL podané v Chorvatsku). I maďarský energetický státní podnik MVM má geotermální projekty, zatím ve zcela počáteční fázi s ambicemi do roku 2035.
VELKÉ AMBICE V TEPLÁRENSTVÍ
Důraz na tento sektor jde především z Ministerstva energetiky Maďarska, které se snaží agendu posilovat. Státní tajemník pro energetickou a klimatickou politiku Attila Steiner se na konferenci Budapest Geothermal Energy Summit v září vyjádřil, že by v souvislosti s environmentálními závazky Maďarsko rádo do roku 2030 zdvojnásobilo kapacity využívající geotermální energii především pro teplo (o cca 1 GW), což by mohlo nahradit spotřebu 500 milionů m2 zemního plynu.
Od roku 2023 bylo přibližně 100 žádostí o vydání průzkumné licence s tím, že 50 jich dosud bylo schváleno a již jsou první úspěšné objevy zdrojů. Byly schváleny národní strategie (National Earth Heat and Deep Drilling Strategies) a akční plán, jehož součástí jsou i investiční pobídky. Dle slov Attily Steinera si Maďarsko přeje nové investice, i když vnímá, že stále existuje prostor pro zlepšení celkového prostředí (snížení regulace, budování kapacit, zvýšení povědomí veřejnosti, úzká evropská spolupráce).
ZDROJE INFORMACÍ
Maďarsko má pro své území podrobné geologické mapy. Pro 22 % rozlohy země existují 3D geotermální data a pro většinu území 2D data. V této souvislosti je od roku 2021 v provozu on-line platforma OGRe. Jako doplňující zdroj informací může sloužit Maďarská státní geologická, geofyzikální a těžební databáze a Centrální hydrogeologická databáze.
Jako zajímavý zdroj informací pro potenciální zájemce může sloužit i web zmiňovaného Budapest Geothermal Energy Summit. V roce 2023 vznikl Maďarský geotermální klastr spojující nejrůznější hráče na trhu. Oblast licencí a dohledu má v gesci od roku 2022 regulátor Supervisory Authority of Regulatory Affairs (SARA). Ve firemním sektoru ve vlastnictví maďarského státu funguje Rotaqua a Mecsekérc. Maďarsko je součástí projektu TRANSGEO mapujícího opuštěné vrty s cílem využít je pro geotermální energii – sdružuje 5 zemí a je spolufinancován EU.
V lednu 2024 schválil Evropský parlament rezoluci na podporu geotermální energetické strategie EU.
SVĚTOVÉ SROVNÁNÍ
Pokud jde o celosvětový pohled, jsou geotermální zdroje dle Mezinárodní geotermální asociace využívány v 88 zemích. Jednoznačnou převahu využívaných kapacit má Čína (100 GW), kde je zásobován teplem z geotermálních zdrojů 1 milion domácností a bylo například postaveno i letiště využívající tento zdroj pro teplo, elektřinu i horkou vodu. Druhé USA mají velký odstup (3,8 GW) a v příštím roce je možná předběhne Indonésie. Velmi známým pro celonárodní užití geotermální energie je Island.
Pavla Kačenová, ekonomická diplomatka, Velvyslanectví ČR v Budapešti
Moderní ekonomická diplomacie
Moderní ekonomická diplomacie je časopis, který vydává Ministerstvo zahraničních věcí ČR a který je určen především pro české exportéry. Jedná se o dvouměsíčník, ve kterém vývozní firmy najdou praktické informace o exportních trzích, o službách které jim nabízí Ministerstvo zahraničních věcí a síť ambasád spolu se zahraničními kancelářemi českých státních agentur a institucí. Čtenářům přináší také informace o našich seminářích a podnikatelských misích, o možnosti zapojení se do B2B aktivit České rozvojové agentury a financování exportu. Obsahuje také články, komentáře, analýzy a rozhovory o trendech v oblasti světové ekonomiky, perspektivních exportních oborech a úspěšných českých exportérech.
Poslední zprávy z rubriky Export:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Ostatní příjmy, § 10 - Zákon o daních z příjmů č. 586/1992 Sb.
- XRP (Ripple) - aktuální a historické ceny kryptoměny XRP (Ripple) , graf vývoje ceny kryptoměny XRP (Ripple) - 10 let - měna USD
- ROHLIK FIN.10,0/26 - Dluhopis ROHLIK FIN.10,0/26 aktuálně, kurzy Burza - akcie online
- Slovensko má poklad – geotermální zdroje, chystá první geotermální elektrárnu v Ľuboticích u Prešova
- Využití obnovitelných zdrojů – Bavorsko sází na geotermální energii
- Maďarsko mění pravidla pro připojování nových solárních zdrojů do elektrické sítě
- Maďarsko vyhlásilo stav energetické nouze a zakázalo vývoz zdrojů energie
- ČS - koment 19.10. - Maďarsko, ZEW a data z USA
- Maďarsko potřebuje od MMF a EU získat pomoc 10 až 15 miliard eur, míní analytici
- Maďarsko s účinností od 6. 10. prodlužuje platnost nařízení umožňujícího pobyt občanům ČR
- ČS - koment pro 2.10. - důvěra vládě, volby v Maďarsku, nervózní makro týden ve světě
Prezentace
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
?