Ranní okénko - Zářijová zasedání centrálních bank uzavře ČNB
Dnes týden otevřou předběžné odhady indexu nákupních manažerů (PMI) v Německu, v eurozóně i v USA podle agentury S&P Global. Očekáváme, že zhoršování podmínek ve zpracovatelském průmyslu bude pokračovat jak v Německu (odhad 41,7 vs 42,4 v srpnu), tak v eurozóně (odhad 45,6 vs 45,8 v srpnu). V případě USA trh také očekává zhoršení, ačkoli hodnota indexu by měla mírně vzrůst.
Ve středu bude hlavní událostí zasedání České národní banky, která by měla opět snížit úrokové sazby ve stávajícím tempu o 25bb. Hlavní sazba by tak klesla na 4,25 %. Ze Spojených států pak dorazí statistika prodejů nových domů za měsíc srpen, kdy by mělo dojít k mírnému poklesu.
Čtvrtek otevře průzkum společnosti GfK mezi domácnostmi v Německu ohledně jejich očekávané spotřebitelské nálady v říjnu. Podle tržního konsenzu by se záporná důvěra měla dále trendově zlepšovat. V USA bude zveřejněn finální odhad HDP ve 2. čtvrtletí, trh změnu neočekává (odhad 3 % r/r).
V pátek týden uzavře aktuální statistika nezaměstnanosti v Německu, po očištění o sezónní vlivy by měla zůstat beze změny (6 %). V eurozóně bude zveřejněna finální hodnota spotřebitelské důvěry, nejvíce však trhy mohou ovlivnit data z USA ohledně osobních příjmů a výdajů, a zejména pak vývoj cenového indexu PCE.
Závěr minulého týdne příliš nových dat neposkytl, kromě cen výrobců v Německu, o kterých jsme již referovali v pátek (růst o 0,2 % m/m), byla zveřejněna také předběžná data o spotřebitelské důvěře v eurozóně. Ta sice zůstala záporná, oproti předchozímu měsíci (-13,5) však došlo ke zlepšení (-12,9 v září), které mírně překonalo i většinu analytických odhadů. Již po dva roky tak opatrně pokračuje trend, kdy převaha pesimismu ohledně 12měsíčního výhledu individuální ekonomické situace postupně klesá.
Akciové trhy poslední den minulého týdne uzavřely převážně v červených číslech, ačkoli kumulovaná výkonnost za celý minulý týden zůstala veskrze pozitivní. V pátek tak americký index S&P 500 odepsal 0,19 %, německý DAX poklesl dokonce o téměř 1,5 %, naopak akcie na pražské burze v průměru uzavřely výše (+0,21 %). Koruna v pátek posílila, nyní se pohybuje kolem úrovně 25,06 EUR/CZK.
Autor: Vít Mikušek, analytik
Editor: Martin Kron, analytik
Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?