Raiffeisenbank a.s. (Raiffeisenbank a.s.)
Makroekonomika  |  06.09.2024 09:53:10

Ranní okénko - Dnes bude směr trhu v režii reportu o zaměstnanosti

Na závěr tohoto týdne nahlédneme pod pokličku českého průmyslu, který již za okamžik poskytne data o vývoji své produkce během července. S příchodem letních měsíců však zlepšení neočekáváme, z historického hlediska v průměru dochází naopak k výrazným poklesům výroby, což očekáváme i letos. Odhad červencové produkce vychází navíc z přetrvávajícího poklesu zakázek a předpokladu poklesu v automobilovém odvětví, které zatím nenachází dostatek odbytu v zahraničí. Po očištění o 3 pracovní dny navíc odhadujeme meziroční propad průmyslové výroby až o 5,1 %. Vedle průmyslu bude zveřejněna i bilance zahraničního obchodu, který v posledních měsících působí značná překvapení a vykazuje stále slušné přebytky. Mediánový odhad tentokrát činí 10 mld. , my očekáváme o něco vyšší kladné saldo (18 mld. ). Oproti červnu (+29,3 mld. ) očekáváme snížení zejména vzhledem ke zpomalení v automobilovém sektoru.

Ze zahraničí již před pár okamžiky dorazila první data z Německa ohledně průmyslové produkce, která v červenci nezopakovala svůj zelený výsledek z června (+1,7 %) a poklesla meziměsíčně o 2,4 %, což je výrazně více oproti očekáváním (tržní odhad -0,3 %). V eurozóně bude zveřejněn finální odhad HDP, který podle prvního i zpřesněného odhadu vzrostl o 0,3 % k/k (0,6 % r/r). Změna se neočekává.

Klíčovou událostí však bude široce očekávaný report o zaměstnanosti v USA, zejména jeho část o pracovních místech mimo zemědělský sektor (Non-Farm Payrolls), která mají sílu určit směr finančních trhů nejen v rámci dnešních obchodních hodin. Trh sice očekává výrazný růst pracovních míst (+160 tis.), který by částečně vyvážil propad růstu v červenci (+114 tis.), neuspokojivé výsledky ostatních indikátorů z trhu práce během tohoto týdne však naznačují spíše zvýšení rizika nižšího nárůstu. Pokud by růst zaměstnanosti nezvládl přesvědčit investory, lze očekávat další propady v cenách aktiv, které jsou v posledních dnech značně rozkolísané. Kromě změny pracovních míst bude zveřejněn také podíl nezaměstnaných (odhad 4,2 % vs 4,3 % v červenci) nebo růst průměrné hodinové mzdy (odhad 3,7 % r/r vs 3,6 % v červenci).

Včerejší den přinesl převážně pozitivní zprávy z českého maloobchodu, kde růst reálných tržeb překonal tržní odhady a zrychlil v červenci až na 4,5 % meziročně. Zároveň byl však směrem níže revidován výsledek z června, který podle nových dat dosáhl výše 3,7 % r/r (vs předchozích 4,4 %). Maloobchodu se tak v letošním roce zatím uspokojivě daří postupně odmazávat ztráty z předchozích let, kdy v souvislosti s extrémním růstem cen při ekonomické stagnaci reálně ztrácel. Letos naopak tvoří jeden z hlavních pilířů ekonomického růstu a očekáváme, že tomu tak bude i ve zbývající části roku, přestože tempo růstu tržeb bude zpomalovat.

Za zmínku ze včerejška dále stojí zejména data z USA, kde byl zveřejněn vývoj zaměstnanosti dle ADP. Dobré zprávy však indikátor nepřinesl, když zaměstnanost v soukromém sektoru vzrostla výrazně méně, než očekával trh (+99 tis. vs odhad +145 tis.). Zároveň byl ponížen i výsledek za červenec, kdy zaměstnanost vzrostla jen o 111 tis. míst (vs předchozích 122 tis.). Jedná se tak o další v sérii horších dat z amerického trhu práce, která tento týden postupně přichází. Propad nově otevřených míst JOLTS ze středy po výsledku ADP příliš nevyvážila ani týdenní statistika nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti, které dopadly jen o něco lépe než se čekalo (227 tis. vs odhad 230 tis.). Pozitivně působí alespoň vývoj v oblasti služeb, kde index nákupních manažerů dle ISM přinesl další zlepšení (51,5 bodů).

Akciové trhy včera v reakci na negativní signály z trhu práce v USA prodloužily své propady v rámci tohoto týdne, index S&P 500 odepsal 0,30 % a jeho hodnota tak během posledních 5 obchodních dnů v souhrnu poklesla téměř o 2 %. Německý index DAX příliš ovlivněn nebyl, den zakončil výsledkem -0,08 %, pražský PX dokonce mírně posílil (+0,12 %). Americký dolar opět mírně oslabil, koruna naopak lehce posilovala a vůči euru se pohybuje těsně nad hranicí 25 EUR/CZK.

Autor: Vít Mikušek, analytik
Editor: Martin Kron, analytik

Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Okomentovat na twitteru

Okomentovat na facebooku






Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688