Ranní okénko - Dnes data o zaměstnanosti ADP jako předzvěst širšího pátečního reportu
Dnes nás čeká poměrně obsáhlá dodávka nových dat, kterou již před několika okamžiky otevřelo Německo skrze průmyslové objednávky. Po překvapivě slušném výsledku v červnu, kdy došlo letos poprvé k růstu objednávek, a to dokonce o téměř 4 % v meziměsíčním vyjádření, byl tentokrát opět očekáván pokles (tržní odhad -1,5 %). Tento odhad byl však daleko od pravdy, když v červenci došlo k dalšímu růstu objednávek, a to dokonce o 2,9 %. Situace v německém průmyslu přesto zůstává znepokojivá, když několik měsíců v řadě klesá zpracovatelské PMI a zhoršuje se nálada mezi firmami.
Zlepšit náladu už za několik minut může český maloobchod, který vykáže meziroční růst tržeb za červenec. Náš odhad výsledku očištěného o změnu pracovních dní je o něco umírněnější (3,2 %) oproti očekávání trhu (3,9 %) i červnové hodnotě (4,4 %), přesto by se jednalo o pokračování ve slušném tempu ve srovnání s minulým rokem, kdy byl výsledek maloobchodu téměř ve všech měsících záporný.
Obdobně jako v Česku poskytne dnes jen o něco později data ohledně maloobchodních tržeb i eurozóna, kde však jejich růst vykazuje výrazně nižší dynamiku. V červnu dokonce došlo k poklesu o 0,3 % r/r, tentokrát trh očekává pouze mírný růst ve výši 0,1 % jak v meziročním, tak v meziměsíčním vyjádření.
Odpoledne dorazí další data z amerického trhu práce, kromě týdenní statistiky nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti, které by měly zůstat takřka beze změny, jde zejména o změnu zaměstnanosti dle ADP. Tato data se zaměřují na soukromý sektor a budou pod drobnohledem investorů, kteří v nich budou hledat indicie k širšímu pátečnímu reportu o zaměstnanosti. Trh očekává, že v srpnu došlo v soukromém sektoru opět k růstu zaměstnanosti, což by mohlo být pozitivním impulzem na akciových trzích, obzvláště pokud by rostoucí čísla potvrdil i páteční report. Naopak jejich pokles, případně i pouze nižší než očekávaný růst (odhad 145 tis. vs 122 tis. v červenci), by mohl být zdrojem další nejistoty a tlaku na pokles cen finančních aktiv, která jsou začátkem září opět značně rozkolísaná. V neposlední řadě může dnes sehrát důležitou roli i PMI dle ISM ve službách, kde by měl přetrvat optimismus (odhad 51,1 bodů vs 51,4 v červenci).
Pohled zpět:
Včera jsme mohli sledovat data ze zahraničí, když byl zveřejněn červencový index cen výrobců v eurozóně. Náš i tržní odhad očekával jejich snížení o 2,5 % meziročně, což se ukázalo jako mírně nadsazená očekávání, když ceny ve výrobě nakonec poklesly o 2,1 % (vs -3,2 % v červnu). Přes pokračující pokles v meziročním vyjádření však z pohledu meziměsíční dynamiky již dochází k jejich opětovnému růstu, který tentokát dokonce zrychlil až na 0,8 % m/m (vs odhad 0,3 %). Ačkoli jednorázově vyšší nárůst cen výrobců není z historického hlediska žádnou výjimkou, jejich případný další růst v podobném tempu by mohl představovat určité proinflační riziko. Ceny výrobců tak bude nutné pečlivě sledovat i v příštích měsících.
Ze Spojených států včera dorazila statistika továrních objednávek, která byla alespoň kusým zdrojem optimismu na americkém trhu, když došlo k jejich růstu o 5 % m/m (vs odhad 4,7 %). Minulý měsíc přitom propadly až o 3,3 %. Zároveň však byl zveřejněn i první údaj ze série dat z trhu práce, kde došlo k výrazné redukci otevřených pracovních míst podle průzkumu JOLTS. Trh očekával pokles z cca 8,2 mil. pozic na 8,1 mil., červencový průzkum však připravil zklamání ve formě pouhých 7,7 mil. dostupných míst. Tento indikátor přitom trendově klesá již od druhého kvartálu 2022, a ačkoli stále nemusí značit ekonomické problémy odpovídající recesi, ochlazení trhu práce je z něj evidentní.
Akciové trhy v USA včera včera mírně bzrdily více než 2% pokles z předchozího dne, přesto však index S&P 500 odepsal 0,16 %. Německý DAX, který táhly dolů zejména technologické tituly, včera ztratil 0,83 %. Pražský index PX ukončil obchodní den téměř beze změny (+0,07 %). Koruna včera v souvislosti s oslabením dolaru opět posílila, vůči euru se dostala se k úrovni 25,04 EUR/CZK.
Autor: Vít Mikušek, analytik
Editor: Martin Kron, analytik
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Zákaz diskriminace spotřebitele, § 6 - Zákon o ochraně spotřebitele č. 634/1992 Sb.
- Sdružení spotřebitelů a jiné právnické osoby založené k ochraně spotřebitele, ČÁST ČTVRTÁ - Zákon o ochraně spotřebitele č. 634/1992 Sb.
- Dohled nad ochranou spotřebitele, § 23 - Zákon o ochraně spotřebitele č. 634/1992 Sb.
- Nový program pro spotřebitele: Evropská komise umožňuje spotřebitelům stát se hybnou silou transformace
- Sdružení spotřebitelů a jiné právnické osoby založené k ochraně spotřebitele, ČÁST ČTVRTÁ - Zákon o ochraně spotřebitele č. 634/1992 Sb.
- ČEZ: Spotřeba elektřiny v 1Q poklesla o 11% r/r, účty poklesly až o 25%
- EIA: US ropná produkce poklesla, zásoby benzínu poklesly minulý týden o 4,3 miliónu barelů, ropné zásoby rostly
- US - maloobchodní tržby v červnu nečekaně poklesly o 0,2%, poklesly také očištěné údaje
- Zprávy Okénko pro podnikatele - Okénko pro podnikatele
- Zprávy Okénko investora - Okénko investora
- Zprávy Okénko numismatika - Okénko numismatika
- Zprávy Okénko daně - Okénko daně
Prezentace
25.04.2025 Vyšší spoluúčast přinese zajímavé výhody u…
16.04.2025 5 Xiaomi telefonů, které jsou teď v Česku za…
16.04.2025 Jak investovat v době nejistoty?
Okénko investora
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Miroslav Novák, Citfin
Mgr. Timur Barotov, BHS
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Trump rozvířil vody na komoditním trhu. Bude Brazílie vítězem?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Ali Daylami, BITmarkets