Přetahovaná na měnových trzích: Analýza scénářů
- Smíšené signály vysílané ekonomikou se odrážejí na náladách trhu: Nedávno publikované údaje, včetně neočekávaně vysokých maloobchodních tržeb a nižší nezaměstnanosti, zlepšily nálady na trhu a daly vzniknout prostředí s větší afinitou k riziku. Vzhledem k účinkům nízké letní likvidity a očekávanému agresivnímu snižování sazeb je však na místě opatrnost.
- USD čelí protichůdným silám: Na USD se podepisují rostoucí výnosy ze státních dluhopisů, které dolar podporují, i ustupující obavy z recese, které zvyšují chuť k riziku, a zpravidla tak USD zase oslabují. Tato nejednoznačnost komplikuje i dnešní výhledy.
- Zranitelnost JPY v prostředí protichůdných sil: Pro JPY jsou problémem jak rostoucí výnosy z amerických dluhopisů, které rozšiřují výnosový diferenciál a podporují carry obchodování, tak ustupující obavy z recese, které snižují přitažlivost jenu coby bezpečného útočiště.
- Scénáře reakcí jednotlivých měn: Podíváme se blíž na čtyři různé scénáře (Ideální scénář, Reflaci, Recesi a Obavy ze stagflace), abychom si uvědomili, jak mohou různé měny reagovat na různé kombinace výnosů a rizika recese.
Počátkem srpna utrpěl trh práce ve Spojených státech šok, který zvýšil obavy z rostoucí míry nezaměstnanosti a prohloubil strach z možné recese, a tak jsou trhy i nadále napjaté.
Ústředním makroekonomickým tématem, jemuž jsme se v jednom článku věnovali i my, byla debata o tom, zda nás čeká hladké přistání, nebo se blíží recese. Včera se ale trhům vrátila chuť riskovat. Mohou zato hospodářské výsledky a další zveřejněná data, zejména pak:
- Maloobchodní americké tržby za červenec: Meziměsíčně vzrostly o 1 %, i když se původně očekávalo pouze 0,4 %. Ukazuje se, že spotřebitelský sektor je dostatečně robustní.
- Nezaměstnanost: Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti klesl, konkrétně na 227 tisíc, což dál posílilo optimismus trhů a snížilo riziko nárůstu míry nezaměstnanosti.
- Hospodářské výnosy Walmartu: Maloobchodní gigant vykázal nad očekávaní dobré porovnatelné tržby a zvýšil své výhledy na budoucí zisk. Jako příčinu uvádí stabilní spotřebitelskou základnu.
Navzdory nynější afinitě k riziku je však nutné si uvědomit, že i tyto pozitivní signály mají svá omezení, která mohou hrát významnou roli. Patří sem:
- Extrémní pozice na trhu a očekávání agresivního snižování sazeb ze strany Fedu.
- Významnou úlohu sehrála nízká likvidita typická pro letní měsíce.
V důsledku toho je třeba nahlížet na tyto výsledky obezřetně, zejména vzhledem k následujícím klíčovým výhradám:
- Červencové maloobchodní tržby: Za jejich zvýšením stojí hlavně prodej automobilů, který nemusí plně odrážet obecnější kupní sílu spotřebitelů.
- Žádosti o podporu v nezaměstnanosti: Tyto údaje bývají v létě kolísavé, a tedy i méně spolehlivé.
- Hospodářské výsledky Walmartu: Pozitivní výsledky je možné připsat tzv. downtradingu, kdy spotřebitelé šetří a přecházejí od dražších maloobchodů k cenově dostupnějším variantám, jako je právě Walmart.
USD čelí protichůdným silám, rizika pro JPY však stoupají
Tento vývoj způsobil zvýšení výnosů z amerických státních dluhopisů, protože trhy začaly zpochybňovat, zda Fed skutečně v září sníží sazby o 50 bps. Klesající pravděpodobnost recese zároveň zvýšila chuť do rizika.
Americký dolar (USD) se tak ocitá mezi dvěma protichůdnými silami. Na jedné straně rostoucí dluhopisové výnosy, které dolar podporují, protože odrážejí důvěru v americkou ekonomiku a lákají investory. Na druhou stranu ustupují obavy z recese, což zvyšuje chuť riskovat a obvykle vyvolává tlak na pokles USD, protože se investoři obracejí k rizikovějším aktivům s vyšším výnosem.
Pro japonský jen (JPY) ovšem obě tyto síly představují problém, protože na obou prodělá. Rostoucí americké výnosy zvyšují výnosový diferenciál vůči Japonsku, což podporuje carry obchodování a oslabuje jen. A uklidnění obav z recese zase podněcuje přesun prostředků k rizikovějším aktivům a snižuje přitažlivost jenu jako bezpečného útočiště. A tak už stihl JPY přijít o vše, co získal od 2. srpna, kdy byla publikována americká zpráva o zaměstnanosti, což jen dál podtrhuje jeho zranitelnost vůči oběma protichůdným silám.
Vzhledem k čím dál komplexnějšímu makroekonomickému prostředí je nezbytné posoudit, jak mohou různé měny reagovat na čtyři různé scénáře, definované vzájemným působením výnosů a rizika recese.
Scénář č. 1: Rychle klesající inflace, výrazný růst (Ideální)
Tržní dynamika: Dál se počítá s poklesem sazeb, ale obavy z recese ustupují. Vzniká „ideální“ prostředí, kde je dostatečný růst, aby nedošlo k propadu, ale inflace se snižuje.
Dopad na měny: Lehce medvědí účinky na USD, protože Fed může ještě snížit sazby, aby zajistil hladké přistání. Vydělají měny rozvojových trhů a komoditních měn, jako je AUD, protože roste chuť k riziku a globální poptávka se stabilizuje.
Scénář č. 2: Stabilně zvýšená inflace, výrazný růst (Reflace)
Tržní dynamika: Inflace přestane růst, ale zůstane zvýšená, zároveň ovšem bude pokračovat výrazný růst. Trh proto omezí svá očekávání ohledně poklesu sazeb a obavy z recese ustoupí.
Dopad na měny: V případě USD nejednoznačná situace, protože stoupnou dluhopisové výnosy, ale dál bude převažovat chuť k riziku. AUD a GBP na afinitě k riziku vydělají. Bezpečná útočiště jako JPY a CHF si povedou hůř, protože vyšší americké výnosy podpoří carry obchodování a poptávka po útočištích klesne.
Scénář č. 3: Klesající inflace, slabší růst (Recese)
Tržní dynamika: Fed zahájí agresivní snižování sazeb, aby zmírnil zpomalování ekonomiky.
Dopad na měny: Snižování sazeb Fedu i obavy z recese poženou bezpečné měny jako JPY a CHF výš. Tyto měny si povedou dobře, protože investoři budou v době ekonomické nejistoty hledat bezpečí.
Scénář č. 4: Rostoucí inflace, slabší růst (Obavy ze stagflace)
Tržní dynamika: Obavy ze stagflace nasměrují investory hledající bezpečné útočiště k USD. Toto prostředí může vytvářet tlak na centrální banky, zejména Fed, aby upřednostnily boj s inflací před hospodářským růstem.
Dopad na měny: USD coby bezpečný přístav posílí, přesunou se sem finanční toky z rizikovějších aktiv. Komoditní měny a měny rozvojových trhů utrpí, protože kombinace vysoké inflace a pomalého růstu utlumí chuť k riziku i globální poptávku.
Charu Chanana, tržní stratéžka Saxo Bank
Charu Chanana je singapurská odbornice SaxoMarkets na tržní strategie. S finančními trhy má více než 10 let zkušeností a dříve pracovala na pozici Lead Asia Economist ve společnosti Continuum Economics, kde se zabývala mimo jiné makroekonomickou analýzou asijských rozvojových zemí se zvláštním zaměřením na Indii a jihovýchodní Asii. Její specializací jsou analýzy a monitorování dopadů domácích i zahraničních makroekonomických šoků na daný region. Charu se umístila vysoko v žebříčku agentury Bloomberg a média pravidelně publikují její názory na různé trhy a ekonomiky. Často je citována v novinových článcích a nezřídka se objevuje nejen na CNBC, Bloomberg TV a ChannelNewsAsia, ale i na singapurských rozhlasových stanicích zaměřených na byznys.
Dánská banka pro investory a tradery
Saxo Bank je důvěryhodná dánská banka pro investory a tradery, kterým poskytuje již více než 30 let prvotřídní obchodní platformu se všemi třídami aktiv a více než 71 000 instrumenty. Kromě investičních nástrojů můžete využít službu půjčování cenných papírů nebo úročení volné hotovosti v 18 různých světových měnách.
Více informací na:www.saxobank.cz/cs-cz
Poslední zprávy z rubriky Měny-forex:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Energie - vývoj cen energií na komoditních trzích
- Dlouhodobý investiční produkt - novela zákona o kapitálovém trhu
- Koupit 1 EUR (euro) - valuty, měnová kalkulačka
- Pictet: Trhy uprostřed velké přetahované, namístě je technická skepse
- Nejlepší čtvrtletí pro dolar za posledních 6 let (měsíční souhrn na měnovém trhu), analýza EUR/JPY, CAD/JPY a EUR/GBP
- Akciový trh v oslabení, měnový čeká na zápis FOMC; analýza ROPY, DOW JONES, FTSE 100
- Čína trhům ulevila, ale jenom nakrátko; analýza EUR/USD, měnový index USD, USD/CHF
- Technická analýza - Uzavřené burzovní dveře v zámoří a absence makrodat posunou měnový trh stranou
- Týdenní analýza: Hlavní události na měnovém trhu se očekávají na konci týdne
- Technická analýza - Měnový pár EURUSD může vyčkávat na odpolední data z trhu práce v USA
- Analýza měnového trhu a možné zvýšení úrokových sazeb
Benzín a nafta 01.01.2025
Natural 95 35.5 Kč | Nafta 35.03 Kč |
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpověď - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory