Jedna z nejžhavějších otázek současných finančních trhů
Klíčové body
Otázka, kterou všichni řeší, a nikdy přesně nevyřeší, je, kolik prostředků je v jenovém carry zainvestováno. Banka pro mezinárodní platby (BIS) sleduje objem půjček v jenech aktuálně dosahující 40 bilionů jenů, tj. cca 270 miliard dolarů. Z grafu vidíme, že úvěrování nabralo na obrátkách v roce 2022, kdy Fed začal zvyšovat sazby a dolar, zejména v první polovině roku, posiloval. Ne všechny půjčky v jenech ale znamenají carry. Oněch 40 bilionů je tedy o pomyslný strop.
Vedle půjček je potřeba sledovat i FX swapy. Jedna strana swapu mění dolary za jeny. Jeny poté může „zaparkovat“ do bezpečného aktiva, jako je například japonský státní dluhopis. Může je ale také prodat na spotovém trhu za dolary. Závazek v jenech zůstává a je nezajištěný. Vzniká „skrytá“ carry trade. Objem swapů dolar–jen dosahuje 14 bilionů dolarů, z toho zhruba jeden bilion spadá pod zahraniční subjekty.
Přesný objem zainvestovaných prostředků v rámci strategie carry trade nikdy nezjistíme. Můžeme jen odhadovat. Jen jakožto financovací měna nadále zůstává s ohledem na srovnání sazeb se zbytkem světa relativně atraktivní. Na masivní příliv objemu nových carry sázek v sopučasném ekonomickém a tržním prostředí bychom ale nesázeli.
Nejistota kolem japonských sazeb, které letos mohou dále růst, a především nárůst volatility jsou možnou překážkou. O carry trade musíme přemýšlet nejen jako o investici profitující z úrokového diferenciálu, ale také jako o sázce na nízkou volatilitu. V podstatě jde o short volatility.
Co se týče kurzu japonského jenu, za poslední měsíc proti dolaru zpevnil o bezmála 6,5 %. Za tímto posílením stojí uzavírání carry pozic, k němuž přispělo zvýšení sazeb Bank of Japan a nárůst volatility. Zapomenout ale nesmíme ani na citelný pokles amerických výnosů. Od začátku roku kurz jenu oslabil o zhruba 4,8 %.
Rychlý a silný pokles USDJPY doprovázený zvýšenou volatilitou pomohl k razantní úpravě pozic. Spekulativní shorty japonské měny přes futures se dočkaly poklesu, který jsme naposledy viděli v roce 2007. Za poslední zhruba měsíc jsme se posunuli z více než 180 tisíc short pozic na necelých 11,4 tisíce. V tomto ohledu mohou být zástupci Bank of Japan a japonského ministerstva financí spokojeni. Spekulativní sázky na short jenu totiž patřily mezi jejich největšího „nepřítele“, kvůli kterému letos opakovaně intervenovali.
VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN
Dolar se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 1,0933 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 103,11 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0886 do 1,0963 EURUSD.
Koruna se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 25,18 EURCZK, vůči dolaru pak za středový kurz 23,03 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,12 až 25,23 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 22,93 do 23,15 USDCZK.
*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, by měl dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností spadat do zmíněného intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje nejen předchozí hodnotu kurzu, ale i jeho minulou volatilitu. Pro přesnější určení budoucí volatility je do modelu zakomponován také faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. žádnou zodpovědnost.
Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, Financial Times, Fed, ECB, ČNB, TradingView, Apollo