Cestovní ruch v Ústeckém kraji ve 2. čtvrtletí 2024 (předběžné údaje)
Za druhé čtvrtletí letošního roku poklesl v Ústeckém kraji meziročně počet hostů o 1,6 % a počet přenocování se snížil o 3,8 %.
Hromadná ubytovací zařízení v Ústeckém kraji navštívilo ve 2 . čtvrtletí 2024 celkem 168 649 hostů, v tom 61 418 cizinců a 107 231 domácích hostů. Celkový počet hostů v Ústeckém kraji byl v mezikrajovém srovnání druhý nejnižší po Pardubickém kraji. Počet domácích návštěvníků byl v Ústeckém kraji nejnižší ze všech krajů. Zahraničních hostů byl v mezikrajovém srovnání šestý nejnižší počet.
Návštěvnost domácích hostů v Ústeckém kraji poklesla mírně (o 0,3 %), u zahraničních návštěvníků se jednalo o vyšší pokles, a to o 3,9 %. Počet ubytovaných hostů celkem poklesl kromě našeho kraje ještě v Libereckém, Královéhradeckém, Pardubickém a Jihomoravském kraji. Snížení v Ústeckém kraji bylo nejvyšší. Meziroční pokles počtu nerezidentů (zahraničních návštěvníků) byl zaznamenán pouze v Ústeckém kraji. Naproti tomu výpadek domácích hostů evidovala kromě našeho kraje i většina ostatních krajů s výjimkou tří krajů – Jihočeského, Karlovarského a Kraje Vysočina. Nejvíce meziročně vzrostl jak celkový počet hostů, tak počet domácích návštěvníků v Jihočeském kraji. U zahraničních klientů zaznamenal nejvyšší meziroční nárůst Moravskoslezský kraj, následovaný Jihočeským krajem.
Ústecký kraj se na celkovém počtu hostů České republiky podílel 2,8 %, jednalo se o druhou nejnižší příčku. Do Prahy, která je trvale nejnavštěvovanějším krajem, se ve druhém čtvrtletí letošního roku přijelo podívat 35,1 % všech návštěvníků ČR. Druhým nejnavštěvovanějším krajem byl Jihomoravský kraj s 9,9 %.
Ve struktuře hostů Ústeckého kraje převažovali z 63,6 % domácí hosté. Více než dvě pětiny z celkového počtu zahraničních návštěvníků kraje tvořili tradičně hosté z Německa (46,2 %) . Druzí v pořadí byli hosté z Polska (18,2 %), třetí nejpočetnější skupinu tvořili návštěvníci ze Slovenska (6,1 %). Převaha domácích hostů byla i v celé ČR (53,5 %). Pořadí návštěvnosti zemí na prvních třech místech bylo za Českou republiku stejné jako v Ústeckém kraji – z Německa přijelo 22,8 % hostů. Druzí v pořadí – návštěvníci z Polska se na zahraniční klientele České republiky podíleli 9,1 %. Třetí pořadí zaujímali hosté ze Slovenska (8,9 %).
Hosté, kteří ve 2. čtvrtletí letošního roku navštívili Ústecký kraj, zde přenocovali celkem 402 698 nocí, což v porovnání se stejným obdobím roku 2023 představovalo o 3,8 % méně. Nerezidenti (hosté ze zahraničí) v kraji strávili celkem 137 130 nocí (meziroční pokles o 5,8 %), rezidenti neboli domácí hosté přenocovali v hromadných ubytovacích zařízeních celkem 265 568 nocí, meziročně u nich došlo ke snížení o 2,7 %. Celkový počet přenocování meziročně poklesl ve většině krajů, z toho nejvýrazněji v Libereckém a Středočeském kraji, snížení v Ústeckém kraji bylo třetí nejvyšší. Meziroční nárůst přenocování zaznamenalo pět krajů podle pořadí – Moravskoslezský, Jihočeský, hlavní město Praha, Kraj Vysočina a Karlovarský kraj.
Ve sledovaných zařízeních Ústeckého kraje dosáhla průměrná doba pobytu ve 2. čtvrtletí letošního roku 2,4 noci. Rezidenti zde strávili v průměru 2,5 noci, cizinci se ubytovali v průměru na 2,2 noci.
Za celé 1. pololetí letošního roku navštívilo Ústecký kraj celkem 256 431 hostů a přenocovali zde 619 825 nocí. Celkový počet návštěvníků kraje se proti prvnímu pololetí loňského roku mírně snížil, a to o 0,1 %. Pokles byl ovlivněn menším zájmem domácích hostů, jejich počet byl meziročně nižší o 1,0 %. Naproti tomu počet zahraničních návštěvníků o 1,5 % vzrostl. Celkový počet přenocování v kraji ve srovnání se shodným obdobím předchozího roku poklesl o 3,1 %. Svůj podíl na tom měli hlavně domácí hosté, u nichž snížení dosáhlo 4,2 %, nižší počet přenocování jsme ale zaznamenali i u návštěvníků ze zahraničí, a to o 0,8 %.
Počet ubytovaných hostů byl meziročně vyšší ve většině krajů s výjimkou Ústeckého, Libereckého a Pardubického kraje, nejvyšší regionální nárůst vidíme v Praze a v Jihočeském kraji. U počtu přenocování byla situace méně příznivá, v sedmi krajích se jednalo o meziroční pokles, v Královéhradeckém kraji počet přenocování stagnoval a v šesti krajích – v Praze, v Kraji Vysočina, v Jihočeském, Moravskoslezském, Karlovarském a Jihomoravském kraji byl počet přenocování vyšší než v prvním pololetí loňského roku. Nejvyšší nárůst zaznamenali v hlavním městě Praze a v Kraji Vysočina. Naproti tomu nejvyšší pokles byl v Libereckém kraji.
Kontakt:
Růžena Funková
Krajská správa ČSÚ v Ústí nad Labem
e-mail: ruzena.funkova@csu.gov.cz
tel.: 605 452 027
Zprávy k cestování
Poslední zprávy z rubriky Z regionů:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Štěpán Křeček, BHS
Poprvé od listopadu 2023 došlo k meziročnímu růstu cen potravin
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Okénko finanční rady
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
U nehod bez zimních pneumatik mohou pojišťovny krátit plnění
Lukáš Raška, Portu
Portu vydělalo svým uživatelům už přes 5 miliard, spravuje jim více než 36 miliard korun
Iva Grácová, Bezvafinance
Inflace a její dopad na osobní finance: Jak se připravit na rok 2025?
Richard Bechník, Swiss Life Select
?