Velká Británie - ICT, elektronika, kyberbezpečnost, příležitosti pro český export. Mapa globálních oborových příležitostí 2024/2025
Spojené království je největším trhem ICT v Evropě s ročním obratem ve výši 140 mld. GBP. Na britském trhu působí okolo 100 tis. softwarových firem. Sektor zaznamenal velký boom v období pandemie koronaviru, ve fiskálním roce 2022 přispěl k HDP země podílem zhruba 7,4 %. Spojené království je třetím největším trhem s umělou inteligencí (AI) na světě, sektor má hodnotu přes 17 mld. GBP a nabízí mnoho příležitostí. Panuje velká poptávka po službách spojených s kybernetickou bezpečností, inovativních a interaktivních IT řešeních v e-commerce, vzdělávání či zdravotnictví. Příležitost mohou mít firmy, které jsou schopné přispět k vybudování fyzické infrastruktury pro připojení k internetu, do níž chce vláda v nejbližších letech investovat až 5 mld. GBP. V UK došlo k významným investicím do různých IT řešení s celkovým přijetím softwaru jako služby (SaaS) cloudových produktů. Roste také poptávka po řešeních v souvislosti s rozvojem automatizace.
Pandemie umocnila poptávku po digitálních a online řešeních prakticky všeho druhu. Tento trend do velké míry zůstává i nadále. Mnohé firmy již trvale přešly na hybridní model v podobě práce z domova. Poptávka bude i nadále vzrůstat po platformách a řešeních pro e-commerce, herní průmysl, rozšířenou a virtuální realitu, digitální marketing, vzdělávací technologie, ale i technologie v oblasti zdravotnictví, kdy digitální platformy přímo spojují lékaře a pacienty. Konkrétně oblast e-commerce, využívá v Británii přibližně 60 mil. obyvatel (z 67 mil.). Příležitosti budou tedy mimo jiné v inovativních, interaktivních, personalizovaných, na umělé inteligenci založených řešeních. Britský trh datových center je největší v Evropě a vytváří nové zdroje poptávky po poskytovatelích ICT. Rostoucí příliv SaaS vytvořil průmysl produktů a služeb, které vyžadují opakované platby podobné předplatnému. Velká většina britských podniků navíc spoléhá na mobilní konektivitu svých zaměstnanců, což je ideální prostředí pro poskytovatele SaaS a cloudu. Téměř všechny softwarové společnosti využívají cloud a příležitosti existují ve veřejném i soukromém sektoru. Vláda Spojeného království silně podporovala přijetí cloudových technologií, přičemž rámce G-Cloud umožňují státnímu sektoru nakupovat přímo od dodavatelů. Rovněž se očekává růst využití blockchainových technologií či téměř plné automatizace některých odvětví.
Spojené království je třetím největším trhem s umělou inteligencí (AI) na světě po USA a Číně. Trh s umělou inteligencí má hodnotu přes 17 mld. GBP a odhaduje se, že do roku 2035 vzroste na více než 1 bn GBP. Digitalizace bankovnictví, pojišťovnictví, zdravotnictví a obchodních služeb je klíčovým motorem růstu AI v zemi. Spojené království má jednu z nejsilnějších strategií umělé inteligence na světě, National AI Strategy, se značným vládním financováním, značnou výzkumnou činností v této oblasti, velkým financováním rizikového kapitálu a start-upy. V roce 2018 se vláda a britský ekosystém sektoru umělé inteligence dohodly na hodnotě téměř 1 mld. GBP s cílem posílit globální pozici Spojeného království. V novém rámci pro vědu a techniku Science and Technology Framework z března 2023 se vláda dále zavázala k investicím ve výši 250 mil. GBP do tří transformačních technologií v oblasti umělé inteligence, kvantových technologií a engineeringu biologických systémů, které mají pomoci řadě průmyslových odvětví vypořádat se s největšími globálními výzvami, jako jsou klimatické změny a zdravotní péče. V dubnu 2023 vláda poskytla finanční prostředky ve výši 100 mil. GBP na vytvoření pracovní skupiny odpovědné za urychlení široké implementace bezpečných AI technologií. Toto financování je navíc k 0.9 mld. GBP z března 2023 na investice na vývoj nové generace superpočítačů a výzkum AI. V rámci podpory inovativních řešení chce například vláda v průběhu příštích 10 let každoročně udělovat cenu v hodnotě 1 mil. GBP výzkumníkům, kterým se podaří docílit pokroku v oblasti umělé inteligence. Vláda chce investovat až 1 mld. GBP do výzkumu umělé inteligence a vývoje superpočítače, nejvýkonnější výpočetní kapacity Exascale, která má mimo jiné vytvořit “BritGPT” (Generative Pre-trained Transformer).
Pokud jde o fyzickou infrastrukturu pro připojení, vláda hodlá zajistit rozvoj infrastruktury, aby každá domácnost měla možnost gigabitového širokopásmového připojení kabelem do roku 2030. Aktuálně okolo 80 % britských domácností má nyní přístup ke gigabitovému širokopásmovému připojení. Celkově se odhaduje, že internet využívá 65 mil. obyvatel, přičemž tento počet se pravděpodobně do roku 2027 zvýší na 99,9 % britské populace. Vláda chce proto posílit digitální infrastrukturu a investovat do výzkumu a vývoje 5G a 6G, a to až ve výši 110 mil. GBP. 5G sítě poslouží jako základ pro konektivitu autonomních vozidel či internetu věcí (IoT). Vláda přislíbila 5 mld. GBP, aby umožnila venkovským oblastem rychlé připojení optickým vláknem.
Zatímco Spojené království je i nadále nejatraktivnější destinací pro FinTech v Evropě, investice v tomto sektoru se v roce 2022 snížily o téměř 56 % z 31 mld. GBP na 14 mld. GBP kvůli vysokým úrokovým sazbám a přetrvávající inflaci. V první polovině roku 2023 klesly investice do fintech na 4,8 mld. GBP. Sektor FinTech tvoří více než 1 600 firem, přičemž počet se podle odhadů do roku 2030 zdvojnásobí. Sektor přispívá do ekonomiky 11 mld. GBP. Rovněž ve finančním sektoru hrají inovace zásadní roli, zejména v oblastech finanční inkluze, financování malých a středních podniků a digitální transformace sektoru finančních služeb. Roste poptávka po bezkontaktních transakcích a bezpobočkových službách mobilního bankovnictví. Vládní regulační rámec pro finanční služby z konce roku 2022 má za cíl učinit britský finanční sektor lídrem technologických inovací. UK má více než 10 % celosvětového podílu na trhu v oblasti fintech a tento sektor má nyní pro britskou ekonomiku hodnotu více než 7 mld. GBP ročně. Fintech inovace také budou moci těžit ze státní podpory, vytvořen byl již například fond Future Fund ve výši 1,25 mld. GBP.
Rychlý rozvoj digitalizovaných služeb doprovází významný nárůst kybernetické kriminality, což vede k vyšším výdajům na bezpečnost ve veřejném i soukromém sektoru, a zvyšuje poptávku po sofistikovanějších a na míru šitých kybernetických řešeních. Vláda vydala v roce 2022 aktualizovanou National Cyber Strategy s alokací 2,6 mld. GBP pro období 2022–2025, která poskytne o 114 mil. GBP více na program Národní kybernetické bezpečnosti. V roce 2021 přispěl sektor 5,3 mld. GBP do britské ekonomiky, což je o třetinu více než v předchozím roce.
Britský sektor rozšířené reality (AR) a virtuální reality (VR) je průkopníkem digitální revoluce s nejrychleji rostoucím trhem v Evropě. Od roku 2019 do roku 2024 se v Británii očekává 78,3% růst výdajů na AR a VR. Předpokládá se, že růst dosáhne do roku 2030 62,5 mld. GBP. Vzniká také nová vládní strategie pro oblasti metaverse a webové technologie, včetně Web3.
V roce 2022 aktualizovala vláda UK Digital Strategy, která se zaměřuje právě na technologický růst a produktivitu. V roce 2023 bylo vytvořeno nové ministerstvo pro vědu, inovace a technologie.
Článek je součástí projektu MZV Mapa globálních oborových příležitostí
Zprávy a články ke koronaviru a nemoci COVID-19
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Štěpán Křeček, BHS
Poprvé od listopadu 2023 došlo k meziročnímu růstu cen potravin
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz