Švédsko - Energetika, příležitosti pro český export. Mapa globálních oborových příležitostí 2024/2025
Švédsko zaujímá na mezinárodním poli pozici lídra v environmentální politice. Cílem Švédska je stát se do roku 2045 první uhlíkově neutrální zemí na světě. V energetickém sektoru je cílem dosažení 100% produkce elektrické energie z bezfosilních zdrojů do roku 2040. Aktuální 60% podíl výroby elektrické energie z obnovitelných zdrojů je nejvyšší ze všech zemí v EU a v následujících letech se bude dále zvyšovat.
Švédsko patří mezi země s nejvyšší spotřebou energie na obyvatele, ale emise uhlíku ve Švédsku jsou ve srovnání s ostatními zeměmi nízké. Energetický mix Švédska je z 98 % bezuhlíkový. V roce 2023 výroba elektřiny ve Švédsku pocházela ze 40 % z vodní energie, 29 % z jaderné energie, 21 % z větrné energie a 2 % se podílela solární energie. Elektrárny na kombinovanou výrobu tepla a elektřiny představují přibližně 8 % výroby elektřiny ve Švédsku a jsou poháněny převážně biopalivy. Švédsko plánuje masivní expanzi jaderné energetiky. V současné době jsou v komerčním provozu tři jaderné elektrárny se šesti jadernými reaktory. Nejpozději do roku 2035 by měly být vybudovány nové jaderné kapacity odpovídající výkonu dvou velkých reaktorů (minimálně 2 500 MW) a do roku 2045 by mělo pokračovat další masivní rozšiřování jaderné energetiky.
V oblasti tradičních obnovitelných zdrojů se ve Švédsku nejdynamičtěji rozvíjí sektor větrné energetiky, k čemuž přispívají nové technologie a snižování výrobních nákladů. Výroba elektrické energie z větrných zdrojů by do roku 2040 měla vzrůst zhruba na cca 90 TWh a na spotřebě elektrické energie by se měla podílet cca 40 %. Trh solární energie je ve Švédsku omezený, ale začíná se postupně rozvíjet zejména v důsledku vládního financování a investiční podpory. Možnosti spolupráce zároveň existují v oblasti modernizace přenosových sítí a při zvyšování energetické účinnosti budov, na což švédská vláda vyčlenila samostatné vládní zdroje.
Velmi dobré příležitosti pro české firmy existují v oblasti moderních obnovitelných zdrojů. Rychlá elektrifikace švédské společnosti zvyšuje poptávku po dodávkách a službách pro budování nabíjecí infrastruktury a udržitelně vyráběných bateriích. V rámci vodíkové strategie se ve Švédsku připravuje řada velkých průmyslových projektů za použití obnovitelného, čistého vodíku. Příkladem jsou aktivity společností Scania či Volvo v oblasti vývoje nákladních automobilů na vodíkový pohon, či výroba oceli pomocí bezfosilního vodíku, kterou připravují švédské společnosti SSAB a Ovako. Účinné a udržitelné využívání energie z biomasy je další významnou součástí švédské politiky náhrady fosilních paliv a představuje příležitosti k možné spolupráci.
Článek je součástí projektu MZV Mapa globálních oborových příležitostí
Zprávy a články ke koronaviru a nemoci COVID-19
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Štěpán Křeček, BHS
Poprvé od listopadu 2023 došlo k meziročnímu růstu cen potravin
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz