Egypt - Energetika, příležitosti pro český export. Mapa globálních oborových příležitostí 2024/2025
Za rok 2022 činil podíl obnovitelných zdrojů v energetickém mixu Egypta 20 % (především větrná a vodní energie), zbytek představovala fosilní paliva. Do roku 2035 by měl podíl obnovitelných zdrojů vzrůst až na 42 %, do roku 2040 dokonce na 60 %, přičemž do popředí se dostane solární energie. Pro budování fotovoltaických elektráren má Egypt díky stabilnímu přísunu slunečního svitu po celý rok i rozlehlým pouštním oblastem ideální podmínky. Kromě solárního parku Benban na jihu země, který aspiruje na největší fotovoltaickou elektrárnu na světě, jsou v provozu elektrárny Siwa a Kuraymat a další desítky dalších Egypt staví. Nabízejí se možnosti pro dodávky komponentů solárních panelů, akumulátorů i pro jejich dlouhodobější servis a údržbu.
Masivní investice a pobídky plánuje egyptská vláda v případě zeleného vodíku, který je považován za klíčové palivo pro dekarbonizaci těžkých průmyslových procesů a skladování obnovitelné energie ve velkém měřítku. S ohledem na rostoucí podíl solárních i větrných elektráren má Egypt pro výrobu zeleného vodíku výborné předpoklady. V roce 2022 uzavřel Egypt s EU strategické partnerství v oblasti obnovitelného vodíku. EU a Egypt podepsali také společné prohlášení s Evropskou bankou pro obnovu a rozvoj (EBRD), ze kterého plyne příspěvek až 35 milionů eur na podporu egyptské iniciativy Energy Wealth. Podíl produkce zeleného vodíku v Egyptě má postupně dosáhnout až 8 % globálního trhu, což odpovídá egyptským ambicím stát se regionálním hubem výroby a exportu zeleného vodíku v rámci regionu i do Evropy. Konkrétní příležitosti v oblasti zeleného vodíku se nabízejí v dodávkách, vybavení i údržbě rozvoden elektrické energie, kolektorů, elektrolyzérů, solárních panelů, větrných turbín i odsolovacích membrán.
Rychlý populační růst má za následek i enormní množství komunálního odpadu, jehož Egypt vyprodukuje cca 60 000 tun každý den. Na významu proto nabývá výroba energie z odpadu. Do roku 2025 má instalovaný výkon bioplynových elektráren dosáhnout 300 MW na zpracování až 5 mil. tun odpadu ročně. Do roku 2030 chce navíc Egypt zdvojnásobit počet recyklačních zařízení, kterých v roce 2023 existovalo v Egyptě 28. Rozšiřování celé energetické infrastruktury vyžaduje posílení modernizaci přenosové soustavy, Egypt proto potřebuje zejména elektrické stanice a rozvodny pro přenos na velké vzdálenosti (VVN 500 – 1000 KV) i kratší vzdálenosti především v malých obcích (22 kV). Egypt chce dále v roce 2024 vyměnit až 400 km nadzemního elektrického vedení za podzemní kabely.
Článek je součástí projektu MZV Mapa globálních oborových příležitostí
Zprávy a články ke koronaviru a nemoci COVID-19
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
04.09.2024 Akciové portfolio Tomáše Vranky: Alphabet má…
02.09.2024 Nvidia opět překonala očekávání! Investoři…
29.08.2024 Změny v povinném ručení se blíží. Řidiči,…
Okénko investora
Ali Daylami, BITmarkets
Petr Lajsek, Purple Trading
Ropa padá na roční minima! Kam až poklesnou ceny pohonných hmot?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Miroslav Novák, AKCENTA
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz