Jihoafrická republika - Energetika, příležitosti pro český export. Mapa globálních oborových příležitostí 2024/2025
Hospodářství JAR je vysoce závislé na fosilních palivech, především na uhlí, ze kterého se generuje přibližně 77 % elektřiny. Energetická infrastruktura je ve velmi zanedbaném stavu. Řada elektráren či jejich částí o souhrnné kapacitě až 14 000 MW nejsou schopné provozu a země se tak často potýká s řízenými výpadky elektřiny, tzv. loadsheddingem. Velký důraz je proto kladen na navyšování kapacity energie z obnovitelných zdrojů, k čemuž má země vynikající geografické i technologické předpoklady. V současnosti dochází k celé řadě reforem otevírajícím trh nezávislým producentům energie a obrovské vládní podpoře se těší i plánované projekty v oblasti „zeleného“ vodíku.
Situace na poli energetiky lze v JAR považovat za dlouhodobě znepokojující. Jedním z hlavních důvodů je státní energetický monopol Eskom, který je dlouhodobě předlužen a v současnosti probíhá jeho rozdělení na tři nezávislé entity, a sice na výrobu energie, její přenos a distribuci.
Vzhledem k tomu, že JAR oplývá značnými zásobami uhlí, zhruba 77 % elektřiny se generuje v uhelných elektrárnách, přičemž většina z nich již překročila svůj životní cyklus a vyžaduje esenciální revitalizaci či úplné vyřazení z provozu. Vlivem četných poruch a mnohdy přetížené rozvodové sítě dochází k tomu, že dle rozvrhu a momentální potřeby je často přerušována dodávka elektřiny, což má pochopitelně dalekosáhlé dopady na místní obyvatelstvo, podnikatele a celkově tak negativně přispívá k hospodářské situaci a sociálnímu napětí v JAR. Pro ilustraci, jihoafrická Rada pro vědecký a průmyslový výzkum (CSIR) odhaduje, že každý den loadsheddingu stojí jihoafrickou ekonomiku 750 mil. až 1 mld. CZK. Dle řady expertů proto jihoafrické hospodářství přichází kvůli loadsheddingu přibližně o 25 % svého potenciálního HDP. Vlivem globálních trendů a Pařížské klimatické dohody, nejsou již nadále jihoafrické finanční instituce ochotny financovat energii z fosilních paliv, a proto mnohé uhelné elektrárny budou po vyřazení z provozu bezcenným aktivem. V současné době probíhají v JAR přípravy zevrubného akčního plánu pro přechod na obnovitelné zdroje (South African Renewable Energy Masterplan), neboť revidovaná energetická strategie představená v roce 2023 (IRP), která má vejít v platnost v průběhu roku 2024, vytyčila ambiciózní cíl do roku 2030 získávat nejméně 41 % energie z obnovitelných zdrojů (současně jde pouze o 16,1 %), ke splnění emisně-redukčních cílů bude ale třeba celý proces urychlit. V tomto smyslu lze pozitivně vítat regulatorní změnu v oblasti registrace nezávislých producentů energie z obnovitelných zdrojů, neboť původní hranice 100 MW byla v průběhu roku 2022 zcela odstraněna a nově tak projekty nebudou muset procházet zdlouhavým licenčním řízením u regulátora trhu s energií NERSA. Pro energetické projekty, jejichž odběratelem je stát, respektive společnost Eskom, slouží program Renewable Independent Power Producer Programme (REIPPP). V rámci jednotlivých kol REIPPP se pravidelně vyzývají zájemci o realizaci projektů obnovitelné energie k podání svých návrhů, přičemž v současnosti proběhlo již 7. kolo této iniciativy. Zásadním problémem je však nedostatečná kapacita přenosové sítě v klíčových provinciích, které mají nejlepší předpoklady pro implementaci projektů mimo jiné v oblasti solární a větrné energie. V rámci 6. kola REIPPP tak z tohoto důvodů mohly být z původně zamýšlených projektů ve výši 4,2 GW schváleny pouze projekty jejichž souhrnná generační kapacita se pohybovala okolo 1 GW. Největší potenciál proto tkví především v decentralizaci projektů, jejichž primárním odběratelem není Eskom, ale soukromé subjekty, a to především společnosti s vysokou energetickou náročností.
Za pozitivní lze považovat meziresortní snahu jihoafrické vlády včele s ministerstvem obchodu, průmyslu a hospodářské soutěže (DTIC) vytvořit tzv. Energy One-Stop-Shop. Jedná se o platformu, která má za cíl konsolidovat komplexní proces administrativních povolení v oblasti energetických projektů. Energy One-Stop-Shop by měl být plně k dispozici případným zájemcům o investice do jihoafrické energetiky již v průběhu roku 2023.
Příslibem změny a příležitostí v jihoafrické energetice je bezesporu i nedávný slib ze strany Německa, Francie, Velké Británie, USA a EU poskytnout JAR na „ozelenění“ hospodářství 8,5 mld. USD formou přímých investic, výhodných půjček či grantů.
Obrovský potenciál v JAR představuje tzv. zelený vodík a veškeré technologie s ním související. JAR má dle odborníků potenciál stát se významným exportérem zeleného vodíku a současně tak snížit své emise skleníkových plynů až o 70 %. Aby však mohlo být potenciálu, který zelený vodík v JAR skýtá, plně využito, je třeba splnit celou řadu zásadních předpokladů. Kromě vytvoření nezbytné infrastruktury pro výrobu, skladování a převoz vodíku se samozřejmě v obecné rovině jedná o zefektivnění technologií obnovitelných zdrojů energie. Pro jednotlivá energeticky náročná a na fosilních palivech založená odvětví se pak jedná i o na míru šitá řešení, která umožní hladký přechod na čisté zdroje energie. Veškeré tyto nutné kroky implementace vodíkového hospodářství v JAR představují velké množství příležitostí pro české podniky specializující se jak na výrobu zeleného vodíku či na technologie a infrastrukturu s ní spjatou. V obecnější rovině pak i pro společnosti, které oplývají know-how v oblasti přechodu od fosilních paliv na čisté zdroje energie. V neposlední řadě lze v JAR najít uplatnění i v nacházení nového využití staré, na fosilních palivech založené, infrastruktury či v oblasti tzv. energy storage.
Článek je součástí projektu MZV Mapa globálních oborových příležitostí
Zprávy a články ke koronaviru a nemoci COVID-19
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
04.09.2024 Akciové portfolio Tomáše Vranky: Alphabet má…
02.09.2024 Nvidia opět překonala očekávání! Investoři…
29.08.2024 Změny v povinném ručení se blíží. Řidiči,…
Okénko investora
Ali Daylami, BITmarkets
Petr Lajsek, Purple Trading
Ropa padá na roční minima! Kam až poklesnou ceny pohonných hmot?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Miroslav Novák, AKCENTA
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz