mzv.cz (MZv ČR)
Makroekonomika  |  17.07.2024 20:53:18

Nizozemsko - Energetika, příležitosti pro český export. Mapa globálních oborových příležitostí 2024/2025

Energetický sektor tvoří značnou část HDP i zaměstnanosti v Nizozemsku. Vláda důsledně uplatňuje přechod k obnovitelným zdrojům energie (jejich podíl na celkové spotřebě již tvoří více než 15 %); dochází k postupnému uzavírání všech uhelných elektráren i k ukončování těžby zemního plynu. Nejdůležitějším trendem je pokračující decentralizace energetických zdrojů a zejména odklon od fosilních zdrojů, uspíšený důsledky ruské agrese na Ukrajině. Do odborné diskuse se vrací jaderná energetika (zejména malé modulární reaktory, ale i plánovaná výstavba několika tradičních) a výrazný nástup hlásí vodíkové technologie. Nizozemsko má také dlouhodobě ambici působit jako logistický uzel energetické infrastruktury pro oblast západní/severozápadní Evropy.

Nizozemská vláda důsledně uplatňuje přechod k obnovitelným zdrojům energie, dochází k postupnému uzavírání všech uhelných elektráren i k ukončování těžby zemního plynu. Nejdůležitějším trendem je decentralizace energetických zdrojů, tedy více menších zdrojů na více místech. Do odborné diskuse se vrací jaderná energetika (zejména malé modulární reaktory) a výrazný nástup hlásí vodíkové technologie. Jedním z významných cílů energetické politiky Nizozemska je přechod k nízkouhlíkovému hospodářství. V roce 2023 pocházelo již 15 % veškeré energie spotřebované v Nizozemsku z obnovitelných zdrojů, čímž se Nizozemsko dostalo více než na polovinu k cíli 27 % obnovitelné energie v roce 2030, stanovenému v Evropské “Zelené dohodě”. V následujících letech tak lze očekávat další zvyšování tohoto podílu. Energie z biomasy tvořila loni 5,9 % celkové spotřeby energie, větrná energie 4,2 %, solární energie 3,4 % a energie z tepelných čerpadel 1,1 %. Rostoucí spotřeba obnovitelné energie také pomáhá Nizozemsku snižovat emise skleníkových plynů.

Nizozemsko se taktéž ve svém „klimatickém zákonu“ zavázalo, že do roku 2050 bude jeho výroba elektřiny CO2 neutrální. Tohoto cíle však nelze dosáhnout pouze pomocí větrné a solární energie, protože u těchto obnovitelných zdrojů stále existuje nedostatek skladovací kapacity, která by zaručila dlouhodobou stabilitu dodávek. Naproti tomu jaderná energetika, přes všechny své nedostatky, zatím jako jediné z aktuálně dostupných „zelených“ řešení poskytuje dostatek stabilní energie k dosažení vytyčených klimatických cílů.

Nizozemská vláda se tak ve svém programovém prohlášení zavázala, že přidáním jaderné energie do energetického mixu země doplní solární, větrnou a geotermální energii, čímž bude Nizozemsko méně závislé na dovozu plynu. Vládní strany se proto dohodly, že dosud jediná jaderná elektrárna v Borssele (na jihu země u belgických hranic) zůstane otevřena po delší dobu, samozřejmě za podmínky dodržení přísných bezpečnostních předpisů. Vláda navíc schválila výstavbu dvou nových jaderných bloků tamtéž a také vybudování bezpečného a trvalého úložiště jaderného odpadu.

Vládní dokument National Climate Agreement (NCA) je dohoda mezi vládou a několika klíčovými sektory hospodářství (energetika, průmysl, doprava a zemědělství) o tom, jak tato odvětví přispějí k dosažení klimatických cílů. Jde o unikátní typ konzultací s odvětvími, která patří mezi největší znečišťovatele. NCA mimo jiné obsahuje ambiciózní cíl pro implementaci vodíkových technologií v různých oblastech ekonomiky. Je předpoklad, že v zájmu plně udržitelných dodávek energie do roku 2050 budou muset energetické zdroje na bázi tohoto plynu tvořit alespoň 30 % konečné spotřeby energie.

Zelený plyn a vodík lze vyrábět s nulovými emisemi CO2, což je pro udržitelný rozvoj zásadní. Do roku 2025 předpokládá NCA vybudování 50 vodíkových čerpacích stanic, uvedení do provozu 15 000 osobních a 3 000 nákladních vozidel na vodíkový pohon a do roku 2030 pak již více než 300 000 vozidel. Na centrální i regionální úrovni jsou také vytvářeny dotační programy pro městskou dopravu a logistiku s nulovými emisemi, stejně jako pro nákladní přepravu, stejně jako podpora používání vodíku v lodním průmyslu (jak v námořní, tak ve vnitrozemské dopravě) i v přístavech.

V oblasti výzkumu a vývoje často nizozemské společnosti a výzkumné ústavy spolupracují se zahraničními společnostmi na vývoji nových energetických technologií, jako je například výroba potravin na bázi rostlin, fotonická IT řešení snižující spotřebu energie nebo infrastruktura pro čerpání syntetických paliv a nabíjení elektromobilů pro sektor dopravy. Pracují také na technologiích, které výrazně zvyšují energetickou účinnost průmyslových procesů, infrastruktury a budov. Ve všech těchto oblastech souvisejících s energetikou existují v Nizozemsku atraktivní příležitosti pro mezinárodní spolupráci.

Článek je součástí projektu MZV Mapa globálních oborových příležitostí

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Zprávy a články ke koronaviru a nemoci COVID-19






Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688