Sečteno, podtrženo – letní inflace držela na 2,2 %
Zdroj: czso.cz
Spotřebitelské ceny v srpnu 2024 zůstaly meziročně na stejné úrovni jako v červenci, míra inflace se stále drží na úrovni 2,2 %. Tento vývoj ovlivnila především opačná dynamika v cenách pohonných hmot a potravin. Zatímco ceny pohonných hmot poklesly, potraviny zůstaly jednou z hlavních složek, které tlačily inflaci vzhůru.
Zvláště patrný byl meziroční růst cen v oblasti bydlení. Ceny nájemného vzrostly o 6,6 %, vodné a stočné narostly o více než 10 %, a ceny tepla a teplé vody vzrostly o 5,8 %. Navzdory poklesu cen zemního plynu o 7,2 % zůstává energetická zátěž na domácnostech významná, což ukazuje na pokračující tlak na spotřebitele v souvislosti s bydlením a energiemi.
Zejména pozitivním jevem je závěr indexu HICP (harmonizovaný index spotřebitelských cen), který ukázal, že inflace v Česku roste v souladu s průměrem eurozóny. Česká republika zaznamenala meziroční růst HICP o 2,4 %, což je blízko eurozónového průměru 2,2 %. Nejvyšší inflace v EU byla v srpnu v Belgii (4,5 %), zatímco Litva zaznamenala nejnižší hodnotu (0,7 %). Srpnová stabilita tak přispěla i mezinárodnímu srovnání na půdě EU, která pro Česko nevypadala až tak optimisticky v předchozích měsících.
Co si z toho můžeme vzít v kontextu investování?
Stabilizovaná inflace dokládá určitou míru kontroly nad cenami, ale je třeba vnímat jednotlivé komponenty (potraviny, bydlení, energie). Peníze uložené na nízkoúročených spořicích účtech ztrácí svou kupní sílu. Čeští investoři by tak měli hledat způsoby, jak ochránit své úspory před inflací investováním do aktiv, která poskytují výnosy přesahující míru inflace.
Výrazný meziroční růst cen nájemného (6,6 %) a energií ukazuje, že sektor nemovitostí zůstává stabilním a ziskovým aktivem. Čeští spotřebitelé a investoři by měli zvážit investice do nemovitostí, a to nejen jako ochranu proti inflaci, ale i jako způsob zhodnocení kapitálu. S rostoucími náklady na bydlení a poptávkou po nemovitostech může být tento sektor bezpečným přístavem pro investory, kteří hledají dlouhodobý růst. Navíc dnes existuje i řada alternativních investičních produktů v oblasti nemovitostí, na které nepotřebujete velký startovní kapitál.
Radoslav Jusko
Radoslav Jusko je seniorním risk managerem společnosti RONDA INVEST. Má doktorát z Fakulty mezinárodních vztahů na Vysoké škole ekonomické v Praze a vystudoval také obor veřejné správy na London School of Economics and Political Science. Se svou téměř 20letou praxí se věnuje analýze investičních příležitostí, ekonomických a regulatorních praktik. Je odborníkem ve vyjednávání úvěrových podmínek napříč odlišnými sektory, například portfolia problémových pohledávek ve střední a jihovýchodní Evropě.
RONDA INVEST
RONDA INVEST a.s. je českou P2B platformou, která se na jednu stranu zaměřuje na poskytování úvěrů zajištěných nemovitostmi pro malé a střední podnikatele v Česku a na Slovensku, a na straně druhé nabízí možnost firmám i lidem do těchto úvěrů investovat. Každý úvěr k investici je zajištěn bonitní nemovitostí se zástavním právem a notářským zápisem se svolením k vykonatelnosti. Výše poskytovaných úvěrů zpravidla nepřesahuje 80 % hodnoty dané nemovitosti. Výnosy dostávají investoři každý měsíc na účet a neplatí žádné vstupní ani pravidelné poplatky.
Za společností stojí podnikatelská skupina Alphaduct, a.s. podnikatele Vladimíra Komára, kam patří mimo jiné značky Dermacol, Axigon, Krondorf a 15% podíl akcií patří podnikateli Gabrielu Kovácsovi, majiteli společností Citfin – Finanční trhy, a.s. a Citfin, spořitelní družstvo.
Více na https://www.rondainvest.cz.
Více zpráv k tématu Inflace
Poslední zprávy z rubriky Okénko investora:
Přečtěte si také:
Prezentace
02.10.2024 Inflace nezmizí. I 2,2 % vás v čase může…
26.09.2024 Technologický gigant Intel na kolenou! Co…
24.09.2024 XTB představuje Zlatana Ibrahimoviće jako…
Okénko investora
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Miroslav Novák, AKCENTA
Utlumená aktivita v tuzemském výrobním sektoru pokračuje – PMI (září 2024)
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Ocelářská krize v Číně: Ceny železné rudy čelí prudkému oslabení
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři