Itálie - Energetika, příležitosti pro český export. Mapa globálních oborových příležitostí 2024/2025
Z celkového objemu výroby elektrické energie v Itálii připadá 36,8 % na obnovitelné zdroje energie, které jsou rozděleny: 38,2 % na vodní energii (+36,1 % oproti roku 2022), 28,4 % na větrnou energii (+15,1 %), 14 % na fotovoltaiku (+10,6 %) a zbytek na tepelnou energii a geotermální energii (pokles o 17,4 %, resp. 1,9 %). V Itálii došlo v r. 2023 k úspoře plynu ve výši přibližně 4 mld. m 3 oproti roku 2022.
Instalovaný výkon zelené energie v Itálii se může a musí v příštích sedmi letech nejméně zdvojnásobit. Tedy z 59 GW v roce 2022 na 131,3 GW v roce 2030, kdy by obnovitelné zdroje měly dosáhnout 65 % národní poptávky po elektřině. To je cíl pro elektřinu z obnovitelných zdrojů uvedený v návrhu aktualizace PNIEC, který Itálie předložila Evropské komisi v červnu 2023. Ještě ambicióznější je návrh obsažený v Plánu výroby elektřiny na období 2024-2030, který předložila společnost Elettricita Futura, sdružení hlavních italských společností v tomto odvětví, jež představují více než 70 % národního trhu s elektřinou. Plán velkých výrobců elektřiny na období 2024-2030: cíl 84 % obnovitelné energie. Plán budoucí výroby elektřiny se zaměřuje na fotovoltaiku a větrnou energii. Cílů lze dosáhnout za předpokladu, že do roku 2030 bude rovněž dosaženo velkokapacitního skladování energie ve výši 80 GWh a současně bude vybudována dostatečně dimenzovaná a flexibilní elektrická síť. To znamená síť, která je strukturálně schopna řídit nezbytnou rovnováhu mezi přívodem a odběrem elektřiny v systému založeném z velké části na přerušované výrobě zelené energie ze slunce a větru. Konkrétně podle Plánu budoucnosti pro elektřinu lze a mělo by dojít k navýšení instalovaných fotovoltaických elektráren o 56 GW v letech 2024 až 2030. Scénář předpokládá 30 % fotovoltaiky na střechách a 70 % na zemi, což je smíšené řešení s výrobními náklady 110 eur za MWh..
Diskuze o jaderné energii v Itálii je velmi obtížná, zvláště po dvou referendech po Černobylu a Fukušimě, kdy se veřejnost vyslovila proti jaderné energetice. Nicméně Itálie je pozorovatelem v Jaderné alianci evropských zemí a vláda vytvořila Národní platformu pro udržitelnou jadernou energetiku a otevírá výzkum a vývoj v oblasti jaderné energetiky.
Energetický průmyslový holding EPH je výrazně zastoupen na italském energetickém trhu prostřednictvím EP Produzione, který je 5. největším producentem elektrické energie v Itálii s postavením za „velkou“ energetickou „čtyřkou“ (Enel, Eni, A2A, Edison) s podílem cca 6% na výrobě elektřiny. EPP má 6 elektráren a realizuje další 2 investiční projekty. ČEZ postaví v severní Itálii až sedm plynových kogeneračních jednotek, které budou umístěny souběžně s trasou ropovodu TAL. To umožní navýšení dodávky ropy z italského Terstu do České republiky. Kogenerační jednotky budou vyrábět elektřinu a teplo ke zvýšení efektivity pohonu čerpadel ropovodu a k zlepšení vlastností přepravované ropy. Rozšíření ropovodu má být dokončeno v roce 2025. ČR by se díky tomu měla zbavit závislosti na dodávkách ropy z Ruska.
Článek je součástí projektu MZV Mapa globálních oborových příležitostí
Zprávy a články ke koronaviru a nemoci COVID-19
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Štěpán Křeček, BHS
Poprvé od listopadu 2023 došlo k meziročnímu růstu cen potravin
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz