Vietnam - Voda a životní prostředí, příležitosti pro český export. Mapa globálních oborových příležitostí 2024/2025
Podle Vietnam Environment Administration se objem vypouštěných odpadních vod v roce 2022 zvýšil na 16,7 miliard m3, což je nárůst o 7,1 % oproti roku 2021. V roce 2022 bylo pokryta pouze 35 % populace odpadním hospodářstvím. Existují problémy s nedostatečným sběrem, čištěním a nakládáním s odpadními vodami, což má negativní dopad na životní prostředí a zdraví obyvatel.
Vietnam má velký potenciál v oblasti vodohospodářství a odpadního hospodářství. V této oblasti existovalo mnoho projektů na zlepšení infrastruktury a vzdělávacích programů. V září 2022 byla zahájena výstavba nového zařízení na třídění a recyklaci odpadu v provincii Binh Duong. Zařízení bude schopné zpracovat až 2 000 tun odpadu denně.
Z hlediska příležitostí pro české exportéry se jako nejperspektivnější jeví sektor managementu vodních zdrojů a odpadních vod. Převážná část odpadních vod neprochází před vypuštěním žádnou úpravou. U domácností je čištěno jen 10 % odpadních vod. Vietnamské ministerstvo přírodních zdrojů a životního prostředí předpokládá, že v dalších deseti letech bude potřeba investovat minimálně 214 mld. Kč pouze do čištění městských odpadních vod. Téměř polovina obyvatel ještě stále není napojena na kanalizační systém, jeho vybudování si do roku 2025 vyžádá zhruba 170 mld. Kč. Průmyslové odpadní vody jsou zpracovávány jen ze 45 %, ostatní nezpracovaná průmyslová odpadní voda je vypouštěna do vodních toků. Po několika incidentech masivních otrav vodních živočichů v posledních letech začala vláda připravovat zpřísnění norem pro průmyslové zóny.
Dalším perspektivním sektorem pro české firmy je zajištění pitné vody. Více než polovina rurálních oblastí nemá přístup k centrálním dodávkám pitné vody. Vláda plánuje do roku 2025 zajistit přístup k vodovodnímu systému a centrálním dodávkám pitné vody všem obyvatelům ve městech. K tomu byla přijata legislativa podporující PPP při budování vodovodní infrastruktury. Mnoho měst chystá projekty na výstavbu vodáren, úpraven vody a dalších zařízení. Největšími investory do vodovodních projektů ve Vietnamu jsou v současné době Světová banka a Asijská rozvojová banka.
Příležitosti pro uplatnění českých technologií nabízí také oblast zpracování tuhého odpadu. Obzvláště pro nemocniční a jiný nebezpečný odpad postrádá řádného a efektivního zpracování. Nezpracovaný odpad je svážen na otevřené skládky, často v blízkosti měst. Vláda tlačí na města i průmyslové zóny, aby začaly systematicky řešit otázku odpadu, a na centrální úrovni přijala plán rozvoje zpracování a recyklace odpadu do roku 2025 – ve městech by mělo být zpracováváno a recyklováno 90 % odpadu, cíl pro rurální oblasti je 60 % zpracovaného odpadu. Většina měst nyní plánuje výstavbu třídíren a spaloven odpadu. Vláda připravila rovněž několik pobídek pro výstavbu spaloven „waste-to-energy“. První větší projekty v této oblasti začaly realizovat japonské a čínské firmy.
Mezi české environmentální technologie, které by mohly nalézt uplatnění ve Vietnamu, patří například zařízení pro čištění a úpravu vody, systémy kontroly rozvoden vody, vzdálené řízení rozvodu a jeho kontrola, technologie revitalizace odpadních vod a jejich další využití, systémy na monitorování kvality vody, pokročilé čistírny vody (membránová filtrace), úpravny pitné vody, desalinizační zařízení, spalovny odpadu a jejich části (spalovací pece), spalovny odpadů pro energetické využití, třídírny odpadu a zařízení na třídění odpadu, recyklační linky a recyklační technologie.
Článek je součástí projektu MZV Mapa globálních oborových příležitostí
Zprávy a články ke koronaviru a nemoci COVID-19
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Štěpán Křeček, BHS
Poprvé od listopadu 2023 došlo k meziročnímu růstu cen potravin
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz