Egypt - Voda a životní prostředí, příležitosti pro český export. Mapa globálních oborových příležitostí 2024/2025
Egypt trpí nedostatkem vody z důvodu rychle rostoucí populace, klimatické změny i stále nedokonalého vodního managementu. Země potřebuje zajistit 114 miliard metrů krychlových vody ročně, zatímco k dispozici má pouze 60 miliard metrů krychlových, plynoucích téměř výhradně (z 97 %) z povodí Nilu. Navíc je třeba přičíst obavy z etiopské přehrady GERD, která může tok řeky v Egyptě zpomalovat. V přepočtu na obyvatele má Egypt k dispozici 560 metrů krychlových vody na rok, což je na hranici stavu vodní chudoby. Aby mohl Egypt těmto výzvám čelit, v rámci národní strategie chce do roku 2050 investovat až 30 mld. USD do projektů na navýšení kapacity a účinnosti vodovodního systému včetně čištění odpadních vod, zavedení moderních zavlažovacích systémů v zemědělství, modernizace kanálů a zařízení na odsolování mořské vody. Plánem je do roku 2026 vystavět 17 zařízení, z nichž všechna budou provozována pomocí solární energie, do roku 2050 chce potom Egypt postavit 67 dalších závodů v guvernorátech Matrúh, Rudé moře, Severní a Jižní Sinaj, Ismáilíja a Suez. Celková kapacita desalinizačních stanic dosáhnout 8,85 mil. metrů krychlových vody denně. V rámci iniciativy Haya Karima („Důstojný život“) plánuje Egypt ke stávajícím 550 čističkám odpadních vod vystavět dalších 400 a vybudovat více než 10 000 vodních čerpadel. Ve výstavbě je také megaprojekt tzv. „Nové delty“, 114 km dlouhé umělé řeky na západ od přírodní delty Nilu, která má za cíl zúrodnit až 4 500 km 2 půdy. Celkové náklady se odhadují na 5,2 mld. USD.
Pod hlavičkou iniciativy „Čisté oceány“ chce Egypt podporovat projekty snižující znečištění oceánů a ochranu korálů, se zvláštním zaměřením na likvidaci plastů. Iniciativa je financována Evropskou investiční bankou a Francouzskou rozvojovou agenturou úvěrem ve výši 1,8 mld. USD a spadá do ní celkem 22 projektů. České firmy mohou nabídnout moderní řešení pro nakládání s plasty a jiným škodlivým materiálem, likvidaci škodlivých odpadů či konzultační služby v těchto segmentech. Důraz klade vláda také na modernizaci a rozvoj Horního Egypta, který se vyznačuje zastaralými metodami zavlažování úrodné půdy. Jedná se o investici 11 miliard USD do modernizace zavlažovacích systémů v horním Egyptě a investici do vybudování závlahových kanálů v celkové délce 55 000 km po celém území Egypta.
Klíčovým elementem pro zachování egyptských vodních zdrojů je rozvoj kapacit pro čištění odpadních vod, proto egyptská vláda investuje 32 mld. USD do recyklace odpadních vod do roku 2037. Největšími dílčími projekty rozvoje čističek odpadních vod se nalézají v oblastech Nová delta, Helwan, Abú Rawaš, Bahr al Baqar a Maghagha. Příležitostí pro české firmy je dlouhodobé partnerství (na dobu 15–20 let) při údržbě a opravách vodohospodářských zařízení stejně jako profesionální školení techniků, na němž má Egypt eminentní zájem. Egypt se též zajímá o získávání energie z odpadních usazenin (tzv. sewage sludge energy).
Největším veletrhem vodohospodářského sektoru v Egyptě je „Watrex“, pořádaný každý rok na jaře, na podzim se potom koná veletrh „Cairo Water Week“.
Článek je součástí projektu MZV Mapa globálních oborových příležitostí
Zprávy a články ke koronaviru a nemoci COVID-19
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
04.09.2024 Akciové portfolio Tomáše Vranky: Alphabet má…
02.09.2024 Nvidia opět překonala očekávání! Investoři…
29.08.2024 Změny v povinném ručení se blíží. Řidiči,…
Okénko investora
Ali Daylami, BITmarkets
Petr Lajsek, Purple Trading
Ropa padá na roční minima! Kam až poklesnou ceny pohonných hmot?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Miroslav Novák, AKCENTA
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz