Ghana - Voda a životní prostředí, příležitosti pro český export. Mapa globálních oborových příležitostí 2024/2025
Životní prostředí a jeho ochrana se dostávají celosvětově do popředí a to platí i pro Ghanu. V Ghaně je velký problém zpracování a recyklace odpadů. Mimo velká města, kde existuje nedostatečný, ale alespoň nějaký svoz odpadu, systém sběru odpadu více méně nefunguje. Odpad se buď pálí, nebo končí v oceánu, nebo se někde hromadí. Recyklace plastů téměř žádná není. Navíc se stala Ghana hubem pro svoz elektrotechnického odpadu z vyspělých zemí, kde se z něj ručně vybírají drahé kovy a zbytek opět končí na nelegálních skládkách. Stejné je to i v případě použitého oblečení, které se do Ghany dováží, kdy 90 % nepoužitelného textilu končí na plážích a v lesích a zamořuje prostředí. Chybí systém zpracování plastů a jiných materiálů a chybí spalovny odpadu s výrobou energie či jiné systémy. To se stává prioritou i pro EU, která bude vypisovat různé dotační programy v rámci Team Europe. Pro české dodavatele tak vzniká obrovská příležitost v oblasti zpracování odpadu a recyklace.
Dalším palčivým problémem je pitná voda. Kvůli nelegální těžbě zlata dochází k zamořování řek, proto je zde akutní potřeba čističek na pitnou vodu a dále pak čističek na vody odpadní. Velká většina obyvatel zejména v odloučených lokalitách nemá přístup k pitné vodě ani k sanitačním zařízením. Někteří musí využívat znečištěnou vodu z potoků, v lepším případě se vyvrtá studna. Je zde potenciál k řešení přístupu k pitné vodě jak na globální úrovni skrze projekty velkého rozsahu, tak i v rámci malých lokálních projektů pro místní komunity. Financování zatím není zcela dořešené, ale nejspíš bude vypadat následovně. Velké projekty budou v budoucnu financovány vládou či místními samosprávami. Na malé lokální projekty existují různé dotační programy zejména zahraničních donorů.
V minulosti byly přijaty mnohé zákony, včetně zákona o sanační politice v oblasti životního prostředí (2010), zákona o odpadech v oblasti životního prostředí a nebezpečných látek (2016), pokynů pro ghanské skládky, obecných pokynů pro nakládání s pevným odpadem (návrh), národní strategie a akčního plánu pro sanaci životního prostředí (NESSAP), oblastní strategie a akčního plánu pro sanaci životního prostředí (DESSAP), strategického plánu investic do sanace životního prostředí (SESIP), pokynů pro čištění a ukládání vody v domácnostech a další, které se snažily situaci napravit. Toto politické úsilí se nicméně neodráží v drastickém zlepšení hygienické situace v zemi. Úroveň životního prostředí a hygieny v Ghaně zůstává poměrně nízká, zejména v severním, horním východním a horním západním regionu. Také hlavní město Accra zůstává nejšpinavějším městem v zemi. Denně se zde vyprodukuje přes 200 000 tun odpadu. Neexistuje však kultura recyklace a denní sběr a likvidace odpadu tvoří přibližně pouze 20 procent toho, co vzniká. Podíl lidí v Ghaně, kteří používají kvalitnější hygienická zařízení s přístupem k tekoucí vodě, je pouze 15 % (20 % v městských oblastech).
Článek je součástí projektu MZV Mapa globálních oborových příležitostí
Zprávy a články ke koronaviru a nemoci COVID-19
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
11.09.2024 Investiční pohled na Apple: Budou nové iPhony…
10.09.2024 Jak začít investovat? Tomáš Vranka z XTB zná…
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Mgr. Timur Barotov, BHS
Petr Lajsek, Purple Trading
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz