mzv.cz (MZv ČR)
Makroekonomika  |  17.07.2024 20:53:46

Vietnam - ICT, elektronika, kyberbezpečnost, příležitosti pro český export. Mapa globálních oborových příležitostí 2024/2025

Podle vietnamské Národní strategie pro rozvoj digitalizace a průmyslu 4.0 pro období let 2021-2030 je sektor informačních a komunikačních technologií (ICT) jedním ze stěžejních bodů růstu vietnamské ekonomiky v nadcházejících letech. Vláda Vietnamu vidí rozvoj tohoto sektoru jako jednu z klíčových priorit. Očekává se, že rozvoj digitální ekonomiky postupně posune její růstový model, který byl založen na využívání levné pracovní síly, směrem k růstu založenému na znalostní ekonomice. Podíl digitální ekonomiky na celkovém HDP by měl dosáhnout 30 % do roku 2030. Vietnam si klade za cíl být do roku 2030 mezi 40 nejlepšími zeměmi v Indexu globální inovace, mezi 30 nejlepšími zeměmi v Indexu kybernetické bezpečnosti a mezi 50 nejlepšími zeměmi v indexu e-governmentu (EGDI).

Tempo růstu digitální ekonomiky ve Vietnamu se výrazně zrychlilo s nástupem pandemie Covid-19. Od začátku roku 2020 roste obrat digitálního průmyslu o více než třicet procent ročně. Podle studie Google z konce roku 2021 se očekává, že růstový momentum tohoto sektoru ve Vietnamu bude i nadále zrychlovat a do roku 2025 dosáhne objemu až 57 mld. USD. Jiné nezávislé studie odhadují, že celkový objem digitálního průmyslu dosáhne až 220 mld. USD do roku 2030. Vietnam se tak stane druhou největší digitální ekonomikou v jihovýchodní Asii po Indonésii.

V roce 2023 dosáhly celkové příjmy z informačního a komunikačního průmyslu 158 mld. USD, s meziročním nárůstem o 1,49 %. Také nastal rozvoj digitálních technologií, kdy příjmy dosáhly 142 mld. USD. Pro rok 2024 jsou stanovené klíčové kroky, které se zaměřují na 4 pilíře ICT a to jsou průmysl, digitalizace průmyslu, digitální management a digitální data, které umožňují transformaci. Podle Ministerstva informací a komunikací Vietnamu digitální ekonomika zaujímá 16,5 % národního HDP a roste až trojnásobně rychleji. Rok 2024 by měl být rokem univerzalizace digitální infrastruktury a dalších prvků digitální transformace. Znamená to změnu v dostupnosti online veřejných službách až pro 70 % populace.

Vietnamská vláda identifikovala 99 prioritních technologií, na které se zaměří podporou, jako jsou umělá inteligence, internet věcí, kvantové technologie, bioinformatika, letecké a kosmické technologie, technologie vzdáleného snímání, výzkum a vývoj vysokorychlostních displejů nebo pokročilé 3D tiskové technologie. Národní strategie zahrnuje soubor opatření na podporu investic, aplikovaného výzkumu, standardizace a pokrývá také oblast kybernetické bezpečnosti, logistiky a e-commerce.

Vláda Vietnamu věnuje pozornost také vzdělávání a rozvoji lidských zdrojů v oblasti ICT. Zvýšení počtu kvalifikovaných odborníků a pracovních sil je klíčovým prvkem rozvoje digitální ekonomiky v zemi. Podle zprávy Asociace softwarového průmyslu Vietnamu (VINASA) by mohla být do roku 2025 poptávka po pracovnících v odvětví IT přesahovat 1,2 milionu lidí, zatímco stávající nabídka by mohla činit pouze 300 000 lidí.

Vietnam má velký počet uživatelů internetu a mobilních telefonů, což umožňuje rychlý růst mobilních aplikací a digitálního marketingu. Ve Vietnamu vlastní mobilní telefon 84,4 % obyvatelstva. Vývoj mobilních aplikací v oblasti e-commerce, zábavy, zdravotnictví a vzdělávání je ve Vietnamu stále populárnější. Mezi nejúspěšnější vietnamské aplikace patří například FPT Play, Zalo, Zing TV a Go-Viet. Pokrytí 4G sítí dosáhlo 99,4 % a testování 5G sítě je využitu v 59 provinciích. Zde existují 5G startupy jako XB Technology. Také export hardware a elektronických produktů má v roce 2024 narůst až na hodnotu 135 mld. USD.

Vývoj e-commerce je velmi významný a mnoho vietnamských podniků se zaměřuje na vývoj online platforem a portálů elektronických plateb. Online nákupy ve Vietnamu se stávají stále populárnějšími a získávají si důvěru spotřebitelů. E-commerce má do roku 2025 překročit hodnoty 43 mld. USD, přičemž by největší centra HCMC a Hanoj měla pokrývat až 70 % z prodejů.

Vietnam se stává významným hráčem v oblasti blockchainu a kryptoměn. Je 12. největším trhem kryptoměn na světě a většina vietnamských bank se už připojila k blockchainovému projektu nazvanému BankChain.

Vietnam se stále více zaměřuje na vývoj projektů IoT a Smart Cities. Města se snaží být více technologicky připojená a řešit dopravu, energii, zdravotnictví a další problémy pomocí technologií a dat. Mezi IoT projekty patří firmy Farmtech Vietnam, MimosaTEK, Rynan Technologies.

Článek je součástí projektu MZV Mapa globálních oborových příležitostí


Zprávy a články ke koronaviru a nemoci COVID-19


Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:

Pá 15:39  US - index ISM v průmyslu v říjnu klesl na 46,5 bodu ČSOB-Dealing (ČSOB-Dealing)
Pá 15:29  Schodek státního rozpočtu již přesahuje 200 miliard Kč Raiffeisenbank a.s. (Raiffeisenbank a.s.)




Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688