Uzbekistán - Energetika, příležitosti pro český export. Mapa globálních oborových příležitostí 2024/2025
Energetika nabízí uplatnění ve všech odvětvích od jaderné energetiky až po obnovitelné zdroje. V roce 2023 se Uzbekistán kvůli silným mrazům potýkal se silnými výpadky v dodávkách energií, což přimělo vedení země k tomu, aby zahájili systémové řešení problémů v energetice. Jedním krokem je nezbytné zvýšení produkce - výstavba nových výrobních kapacit (i díky obnovitelným zdrojům - sluneční, větrné, vodní) a druhým opatřením je modernizace stávajících zařízení a přenosových soustav s cílem snížení ztrát.
V případě „zelených“ elektráren plánuje Uzbekistán do roku 2030 navýšení kapacity na 27 GW. To umožní ročně ušetřit 25 miliard metrů krychlových zemního plynu a snížit emise škodlivých látek do atmosféry o 34 milionů tun.
Stálé a dostupné dodávky elektřiny bez výpadků pro obyvatele a průmysl, udržitelné ceny a fungování trhu energetiky jsou klíčové výzvy energetického sektoru v Uzbekistánu. Koncepce zajištění elektrické energie na roky 2020–30 má za cíl zabezpečit dostatečnou výrobu energie s předpokladem její dvojnásobné spotřeby v roce 2030 (aktuálně je spotřeba okolo 66 mld. kWh, předpoklad je 121 mld. kWh).
Prioritu má modernizace stávajících výrobních kapacit a následně výstavba nových. Nedílnou součástí bude modernizace přenosových soustav a distribučních sítí, včetně transformátorových stanic, řídících center apod. V letech 2022–2026 plánuje Uzbekistán prostřednictvím přímých zahraničních investic postavit celkem několik desítek nových elektráren, z nichž by většina měla být z obnovitelných zdrojů. Vzhledem k tomu, že země má přes 300 slunečných dní v roce, je otázka využití solární energie velmi perspektivní a nabízí nevyužitý potenciál.
Samostatnou kapitolou v sektoru energetiky je výstavba jaderné elektrárny, o níž se vedou jednání s ruským Rosatomem již několik let. Na jednu stranu si Uzbekistán uvědomuje potřebu navýšení výrobních kapacit, na druhou je jaderná energetika a spolupráce s Ruskem aktuálně velmi citlivým tématem (především politickým než technickým), a proto dochází k neustálému odkládání finálního rozhodnutí.
V energetickém sektoru Uzbekistánu existuje velký exportní potenciál pro české společnosti, např. dodávky zařízení při modernizací elektráren (filtrace, kotle, turbíny atd.), při výstavbě elektráren na obnovitelné zdroje energie (vodní, sluneční, větrné); v oblasti infrastruktury (např. výstavba potrubí, rozvody, trafostanice, čerpadla a další součásti).
Článek je součástí projektu MZV Mapa globálních oborových příležitostí
Zprávy a články ke koronaviru a nemoci COVID-19
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Štěpán Křeček, BHS
Poprvé od listopadu 2023 došlo k meziročnímu růstu cen potravin
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz