Mongolsko - Voda a životní prostředí, příležitosti pro český export. Mapa globálních oborových příležitostí 2024/2025
Zabezpečení nových zdrojů pitné vody, jejich ochrana a výstavba infrastruktury pro rychle rostoucí Ulánbátar a další provincie jsou prioritou mongolské vlády a regionálních samospráv. Mnoho jurtových osad na okraji hlavního města, kde žijí statisíce lidí, stále není napojeno na centrální vodovodní a kanalizační systémy.
V oblasti vodohospodářství působí v Mongolsku mezinárodní organizace jako Evropská banka pro obnovu a rozvoj, EU a Millenium Challenge Corporation (MCC) z USA, které se zaměřují na projekty zabezpečení udržitelných zdrojů pitné vody, budování čistíren odpadních vod, zpracování odpadu a další. Americká MCC vyčlenila 7,5 miliardy Kč na dva hlavní vodohospodářské projekty v Ulánbátaru, které zahrnují výstavbu zásobáren vody k ochraně řeky Tuul před vysycháním a zajištění udržitelných zdrojů pitné vody, zvláště během sucha. Součástí těchto projektů je i navýšení počtu studničních celků.
Paralelně, Mongolsko rozvíjí průmyslové zóny specializované na zpracování kůže. V Darkhanu je ve výstavbě rozsáhlý kožedělný komplex na ploše 25 hektarů s investicí 3,6 mld. Kč, který po dokončení zpracuje miliony kusů kůže ročně a vytvoří přibližně 2 300 pracovních míst. V Ulánbátaru je v plánu průmyslový park Emeelt s rozpočtem 5,2 mld. Kč, jenž má kapacitu ročně zpracovat až 7 milionů kůží a zaměstnat až 10 tisíc lidí. Další rozvojový projekt, technologický park Shini Khovd v Khovdu, s investicí 833 milionů Kč, plánuje ročně zpracovat milion kůží a vyprodukovat stovky tun vlny a kašmíru. České společnosti mají příležitost přispět k ekologické udržitelnosti a efektivitě těchto podniků, zejména pomocí technologií pro čištění průmyslových odpadních vod.
Problematika čištění odpadních vod a odpadového hospodářství v Ulánbátaru zůstává nedostatečně vyřešena a vyžaduje další investice a rozvoj. Je kladen důraz na řešení tuhých komunálních odpadů a nebezpečných odpadů z těžebního průmyslu. České firmy mohou využít příležitosti k rozvoji svého podnikání tím, že nabídnou služby ve sběru, svozu, třídění a recyklaci odpadu, a také se podílet na výstavbě čistíren odpadních vod a dalších infrastruktur pro správu odpadu. Tyto činnosti jsou realizovatelné jak prostřednictvím účasti na státních zakázkách, tak i formou soukromých investic.
V Mongolsku nejsou malé a střední podniky připojeny k centrálním čističkám. Místní zákony navíc vyžadují, aby tyto firmy disponovaly vlastními čistícími zařízeními. Tato situace tak přináší českým firmám obchodní příležitosti v dodávkách, instalaci a údržbě průmyslových čistících systémů. Mezinárodní organizace často hledají konzultanty pro technickou spolupráci, což představuje pro české poradenské firmy zajímavou příležitost. Vzhledem k častým povodním v Mongolsku jsou mobilní protipovodňové zábrany nezbytné v mnoha regionech této země. Jedná se o další oblast, kde mohou české firmy nabídnout své technologie a expertízu v oblasti ekologických řešení a ochrany před katastrofami.
Článek je součástí projektu MZV Mapa globálních oborových příležitostí
Zprávy a články ke koronaviru a nemoci COVID-19
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Štěpán Křeček, BHS
Poprvé od listopadu 2023 došlo k meziročnímu růstu cen potravin
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz