Libanon - Energetika, příležitosti pro český export. Mapa globálních oborových příležitostí 2024/2025
I přesto, že je prioritou vlády modernizace stávající energetické sítě v Libanonu, včetně privatizace státních energetických podniků, nedošlo za poslední období k žádnému pozitivnímu vývoji v důsledku kritického nedostatku finančních prostředků v zemi. Libanon plánuje intenzivnější využívání obnovitelných zdrojů energie, včetně instalace nových přenosových soustav a výstavby vodních zdrojů elektřiny.
Energetická soustava Libanonu je zastaralá, ve velmi špatném technickém stavu a nestačí pokrýt základní poptávku po energiích, což je největší brzdou rozvoje ekonomiky země. Dostupná kapacity libanonského energetického systému je dnes méně než dvě třetiny poptávky (3,5 gigawatů), z čehož vyplývá deficit 1,5 gigawattů. V některých částech země je státní elektřina dostupná jen pár hodin denně a soukromé generátory se staly nezbytným vybavením všech domácností a veřejných budov.
Státní energetická společnost v současnosti provozuje pouze dvě tepelné elektrárny a má monopol na výrobu, přenos a distribuci energie v Libanonu. Vzhledem k politice státních subvencí a nedostatečného výběru daní a poplatků celkové ztráty této společnosti tvoří 40 procent libanonského státního dluhu.
V důsledku téměř úplného zhroucení státní energetické společnosti Electricité Du Liban (EDL) v posledních letech se mnoho domácností a podniků v Libanonu uchýlilo k instalaci nosičů obnovitelných zdrojů energie (zejména solární) k výrobě elektřiny. V roce 2023 Libanon dovezl celkem 80 315 tun solárních panelů, což je čtyřnásobek toho, co dovezl celkem v předchozích deseti letech. V peněžním vyjádření investoval soukromý sektor během krize do decentralizovaných solárních aplikací více než 500 milionů USD. To nezahrnuje solární elektrárny financované mezinárodními dárci a humanitárními organizacemi. Do června 2023 dosáhla celková kapacita decentralizovaných solárních instalací 1 000 MW.
Dlouhodobým cílem vlády je do roku 2030 zabezpečit 30% potřeb elektřiny z obnovitelných zdrojů. S více než 300 dny slunečního svitu ročně a potenciálem větrné energie v objemu 6,1 giga wattů je Libanon vhodný pro obnovitelné zdroje, chybí však kapitál, vhodný regulační rámec a přenosové soustavy..
Plánovaná rehabilitace ropovodu a plynovodu Jordánsko–Sýrie–Libanon byla dočasně zastavena v důsledku platnosti tzv. Ceasar Actu.
Vzhledem k zastaralé a na dnešní dobu úplně nevyhovující přenosové síti v Libanonu vidíme příležitosti pro české firmy v projektech spojených s výstavbou nového elektrického vedení, distribučních sítí, přenosových soustav, trafostanic a řídících center.
Článek je součástí projektu MZV Mapa globálních oborových příležitostí
Zprávy a články ke koronaviru a nemoci COVID-19
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Štěpán Křeček, BHS
Poprvé od listopadu 2023 došlo k meziročnímu růstu cen potravin
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz