Jordánsko - Voda a životní prostředí, příležitosti pro český export. Mapa globálních oborových příležitostí 2024/2025
Extrémní sucha spojená s klimatickou změnou a prudce narůstající populace mají za následek téměř úplné vyčerpání zásob podzemní vody i vysychání přehrad. Stabilní přístup k nezávadné pitné vodě má jen část obyvatel. Prudce stoupá poptávka po vodě napříč průmyslovými odvětvími. Jordánsku každoročně schází zhruba půl miliardy z potřebných 1,3 mld. kubíků vody. Cestou ke spotřebiteli přitom kvůli technicky zastaralé vodovodní soustavě uniká až 50 % vody. Voda dodávaná běžnou sítí nedosahuje evropských standardů kvality pitné vody, kdo si to může dovolit, pije pouze balenou vodu. Pro místní trh by určitě byla zajímavá řešení umožňující zlepšit kvalitu vody z kohoutků.
Investice do infrastruktury i dalších prostředků udržitelného hospodaření s vodou jsou jednou z priorit země. V Jordánsku prší pouze v zimním období, kdy jsou časté bleskové záplavy s ničivými následky zejména v hlavním městě Ammánu, které by mohla vyřešit moderní kanalizace, jež patří mezi investiční plány ammánské radnice. Také nabídka technologií pro zachycování a další využití dešťové vody má v Jordánsku naději na úspěch.
Jordánsko má ministerstvo vody a zavlažování, které chce podporovat řešení pro zamezení plýtvání včetně úspornějšího zacházení s vodou při výrobních procesech – a to zejména v zemědělství, které spotřebovává většinu vody. Cílem je využívat pro zavlažování hlavně odpadní vody, poptávají se chytrá řešení pro tuto oblast. Hlavní příležitosti pro české firmy jsou nyní nabídky zařízení pro čištění a úpravu vody a technologii revitalizace odpadních vod.
Největším jordánským vládním projektem současnosti je Aqaba – Amman Water Desalination and Conveyance Project (AAWDC). Odsolovací zařízení v přístavu Aqaba na břehu Rudého moře by po dokončení mělo produkovat 300 mil. m 3 pitné vody ročně, z toho většinu pro Ammán, který je přes 300 km vzdálen a leží téměř v tisíci metrech nadmořské výšky.
Zpracování odpadu je jednou z hlavních investičních aktivit v následujících letech pro jordánské ministerstvo životního prostředí. Realitou Jordánska je všudypřítomný odpad jak v ulicích, tak i v odlehlých přírodních oblastech, povědomí o možnostech jeho dalšího využití je přitom velice nízké. Na dvou největších jordánských skládkách byly zřízeny první spalovny, které mohou být využívané i jako zdroj energie, vláda chce podporovat jejich rozšíření i na lokální úroveň.
V Jordánsku se teprve začíná řešit otázka třídění odpadů. Vláda má plán na sběr a recyklaci elektroodpadu, dotovaný částkou ve výši 33,3 mil. USD. Poloviční částkou chce ministerstvo životního prostředí podpořit projekty na třídění a využití organického odpadu. Mezi jordánskými podnikateli narůstá zájem o recyklační technologie, vzhledem k zatím nejisté podpoře ze strany vlády, především s ohledem na jejich ekonomickou rentabilitu.
Článek je součástí projektu MZV Mapa globálních oborových příležitostí
Zprávy a články ke koronaviru a nemoci COVID-19
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Štěpán Křeček, BHS
Poprvé od listopadu 2023 došlo k meziročnímu růstu cen potravin
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz