Irák - Energetika, příležitosti pro český export. Mapa globálních oborových příležitostí 2024/2025
Irák dlouhodobě řeší energetickou krizi, kdy domácí produkce elektřiny nedokáže uspokojit poptávku. Situaci nepomáhá ani chabé napojení na sousední státy. Irácká vláda se problém snaží řešit výstavbou nových elektráren i napojováním irácké elektrické sítě na sítě sousedních států. Vzhledem k tomu, že tyto investice povedou k výsledkům nejdříve až ve střednědobém horizontu, většina Iráčanů se spoléhá na vlastní elektrické generátory na benzín a fotovoltaické panely na střechách svých domů. Věc komplikuje i špatný stav rozvodné sítě. Dodávky, obzvláště v letních měsících, zcela kolabují.
Největší poptávka po elektřině je tradičně v létě, kdy teploty dosahují přes 50°C a v zimě, kdy teploty padají k 0°C. Podobné teplotní výkyvy jsou také v okolních zemích a plánované napojení na elektrické sítě sousedů situaci zcela nevyřeší. Např. v roce 2021 dovezl Irák ze zahraničí 41,5 TWh elektrické energie (dle údajů iea.org) a byl tak čtvrtým největším dovozcem elektřiny na světě.
Spotřebě elektřiny nepomáhá ani skutečnost, že cena elektřiny je vládou dotována. Vysoké jsou také ztráty v přenosové síti. Nefakturace a neinkasa patří k nejvyšším v regionu a údajně se pohybují mezi 40% a 50%, podobně jako v Libanonu. Velká část těchto ztrát je nedohledatelná, nedostatečně vykazovaná a spadá do společenské smlouvy. I když existuje několik opatření ke snížení těchto ztrát, vláda je kvůli obavám ze ztráty politické a volební podpory obyvatel ignoruje.
Irácká vláda si je nedostatků dobře vědoma a snaží se investovat do výstavby nových zdrojů a do rozvodné sítě, vč. rehabilitace existujících. Problém s nedostatkem zemního plynu se Irák snaží řešit projekty na zachytávání zemního plynu při těžbě a novými projekty těžby plynu. Irák má 12. největší zásoby zemního plynu na světě. V Iráku jsou ideální podmínky pro výstavbu solárních elektráren a vláda plánuje jejich výstavbu v téměř všech provinciích. Irák se také usiluje o obnovu své rozvodné sítě, nutná bude výstavba vysokonapěťových 400 kV páteřních napojení a trafostanic. Irák navíc plánuje propojení své elektrické rozvodné sítě se sousedy. V minulosti se hovořilo také o možné výstavbě jaderné elektrárny, v současné době (v roce 2024) se však o této možnosti již mezi iráckými představiteli nehovoří.
Irák má zájem o spolupráci s českými firmami nejen v oblasti rekonstrukce a výstavby elektráren a rozvodné sítě. Irák dlouhodobě usiluje o partnerství s českými protějšky v oblasti recyklace baterií, výroby elektrických kabelů a na to navázané výroby mědi, výroby solárních panelů a elektrických měničů. Více informací o veřejných zakázkách Ministerstva průmyslu a minerálů a Ministerstva elektřiny naleznete na jejich webových stránkách. Mimo to může být pro potenciální zájemce o tento obor v Iráku zajímavá každoroční akce Iraq’s Energy Exhibition & Conference .
Článek je součástí projektu MZV Mapa globálních oborových příležitostí
Zprávy a články ke koronaviru a nemoci COVID-19
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Štěpán Křeček, BHS
Poprvé od listopadu 2023 došlo k meziročnímu růstu cen potravin
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz