Kolumbie - ICT, elektronika, kyberbezpečnost, příležitosti pro český export. Mapa globálních oborových příležitostí 2024/2025
Podle údajů z ledna 2024 má v Kolumbii přístup k internetu téměř 76 % obyvatel, zejména přes mobilní telefon. I přesto zůstává zemí OECD s nejmenší dostupností pevného internetového připojení a nejnižší průměrnou rychlostí připojení. Na konci roku 2023 měla země 40,4 milionů 4G připojení, tedy o 7,7 % více, než v předcházejícím čtvrtletí. Lehce však poklesl počet pevných přístupů k internetu a to na 8,91 milionů. V Kolumbii je tak nyní 17,1 pevných přístupů na 100 obyvatel. Stále existují obrovské rozdíly mezi městskými a venkovskými oblastmi. Konektivita a digitalizace je proto jedním z hlavních pilířů politiky současné vlády, která má zajistit pokrytí pro 85 % země do roku 2026.
V únoru 2024 představila vláda Národní digitální strategii 2023 - 2026 , která stanovuje politiky a plány k vytvoření propojeného ekosystému veřejných subjektů, soukromého sektoru, odborníků IKT a široké veřejnosti. Ministerstvo IKT zároveň spustilo program, který má z Kolumbie učinit digitální velmoc ( Colombia PotencIA Digital ). Cílem je urychlit konektivitu a digitální transformaci, rozvíjet technické dovednosti a zavést inovační ekosystémy ve všech regionech země. Jen v roce 2024 se počítá s investicí ve výši 1 mld. USD. Inovace mají být podporovány v různých klíčových odvětvích, jako jsou: Agrotech, EdTech, TravelTech, HealthTech, FinTech, Bio&NatureTech, CreaTech&MarTech a GovTech. V plánu je také zprovoznit přes 14 tisíc venkovských digitálních center. Momentálně se připravuje vládní dokument, který zakotví národní politiku pro umělou inteligenci. Masovější zavádění těchto nástrojů se očekává s obchodním spuštěním služby 5G, ke kterému by mělo dojít v průběhu tohoto roku poté, co v prosinci 2023 byla pásma spektra ve veřejné soutěži přidělena konkrétním operátorům.
Dynamický rozvoj zaznamenala i díky pandemii oblast fintech, která v posledních pěti letech zaznamenala růst o zhruba 20 %. V současné době se jedná o téměř 400 firem, které se koncentrují ve dvou největších městech, tj. v Bogotě a Medellínu. Plnému přechodu většiny uživatelů na virtuální platformy brání zejména obavy o bezpečnost prováděných operací, obtížnost používání některých nástrojů a nekvalitní internetové připojení. Nadále tak 75 % plateb probíhá v hotovosti. I přesto se ale očekává pokračování tohoto trendu změny návyků spotřebitelů finančních služeb, což v praxi znamená poptávku po specializovaných softwarech například v oblasti posuzování úvěruschopnosti, platebních platforem či zpracování dat.
V zavádění digitálních technologií pokračují také malé a střední podniky v sektoru obchodu a průmyslu. Na 80 % z nich již používá nějaký digitální nástroj, ačkoli přechod ke komplexnějším informačním technologiím je zatím limitovaný. Nízký je i podíl elektronického obchodu, který v roce 2023 tvořil pouhá 2 % celkových prodejů. Letos by měl růst o 17 % oproti předchozímu roku a to i díky vládním programům, jako je Tvé podnikání online ( Tu Negocio En Línea ). Kolumbijské firmy sice pokročily v rozvoji elektronického obchodu, automatizaci procesů a implementaci cloudových systémů, nicméně zavádění technologií umělé inteligence, blockchainu, analytických nástrojů, virtuální reality, 3D či internetu věcí zatím v zemi fungují jen okrajově. Pro rozvoj softwarových řešení tohoto typu se místní firmy z velké části neobejdou bez zahraničních partnerů a know-how.
Dalším z prioritních projektů digitální ekonomiky současné vlády je digitalizace státní správy s cílem posílit vztah a komunikaci s občany i kvalitu poskytovaných služeb na národní i regionální úrovni. Země se umístila na sedmém místě v žebříčku Digital Government Index 2023 (OECD), který porovnává využívání dat a digitálních nástrojů k dosažení komplexní transformace veřejného sektoru. V tomto ohledu je tak premiantem Latinské Ameriky. Ambiciózní plány počítají především s vytvořením systémů pro služby občanům, které zahrnují digitální autentifikaci, zřízení digitální složky občana, integraci nabídky služeb veřejných institucí, automatizaci byrokratických úkonů a otevřený přístup k informacím. Počítá se také s digitalizací notářských služeb a těžkopádného justičního systému. Meziamerická rozvojová banka schválila na tento program podmíněný úvěr ve výši až 500 mil. USD.
Dle zprávy IBM čelila Kolumbie v loňském roce druhému nejvyššímu počty kyberútoků v Latinské Americe. Zvýšená exponovanost země vůči škodlivým aktérům je dána sousedstvím s Venezuelou a přítomností sofistikovaných kriminálních skupin spojených s narkobyznysem. V posledních třech letech byla kybernetickým útokem napadena řada státních institucí, včetně ozbrojených sil, státního zastupitelství či volebního orgánu, ale také významné subjekty kritické infrastruktury (zejména energetika, zdravotnictví) a místní média. S ohledem na rostoucí počet incidentů navyšuje investice do kybernetické bezpečnosti jak vláda, tak soukromý sektor. Aktuálně se pracuje na zřízení orgánu zastřešujícího tyto politiky na způsob českého NÚKIBu. Kolumbijský trh v této oblasti by měl do pěti let narůst o více než 0,6 mld. USD na odhadovaných 1,57 mld. USD v roce 2028. Chystá se také vytvoření hubu kyberbezpečnosti v kraji Caldas, kdy do existujícího Kolumbijského centra pro bioinformatiku a výpočetní biologii (BIOS) chce vláda za tímto účelem investovat 2,3 mil. USD. Při budování robustní kyberbezpečnostní infrastruktury se Kolumbie neobjede bez odpovídajících nástrojů a technické spolupráce zahraničních partnerů. Příležitosti se otevírají pro nástroje zabezpečování přenosu a ukládání dat, aplikací a procesů, ochranu citlivých informací před zcizením, správu uživatelských účtů či ověřování digitální identity. Uplatnit se mohou i sofitiskované produkty umožňující kontinuální monitorování zajištění bezpečnosti a odhalování slabých míst v IT systémech. S ohledem na důležitost kyberkriminality pro kolumbijské prostředí mají velký potenciál na místním trhu odpovídající softwarová řešení, včetně dohledových video systémů, vyšetřování mobilních telefonů, cloudů či transakcí v prostředí blockchainu.
Článek je součástí projektu MZV Mapa globálních oborových příležitostí
Zprávy a články ke koronaviru a nemoci COVID-19
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Kurzy ČNB - Kurzovní lístek České Národní Banky
- Kurzovní lístek Česká spořitelna, Kurzovní lístky bank
- Česká spořitelna, a. s. - euro, vývoj kurzu měny
- Podnikání v České republice
- USD, americký dolar - převod měn na CZK, českou korunu
- Česká pošta - ceník poštovného 2020
- UAH, ukrajinská hřivna - převod měn na CZK, českou korunu
- THB, thajský baht - převod měn na CZK, českou korunu
- GBP, britská libra - převod měn na CZK, českou korunu
- AED, SAE dirham - převod měn na CZK, českou korunu
- HUF, maďarský forint - převod měn na CZK, českou korunu
- PLN, polský zlotý - převod měn na CZK, českou korunu
Prezentace
28.11.2024 Nejlepší chytré hodinky na světě jsou Samsung.
25.11.2024 Zkontrolujte, zda je vaše nemovitost dobře…
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Miroslav Novák, AKCENTA
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Ali Daylami, BITmarkets
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory