Brazílie - Civilní letectví, vesmír, příležitosti pro český export. Mapa globálních oborových příležitostí 2024/2025
Kromě civilního letectví se Brazílie stále více zaměřuje na rozvoj vesmírných technologií. Díky aktivní vesmírné agentuře, probíhajícím výzkumným a vývojovým programům se země snaží rozšířit své kapacity pro vypouštění satelitů do vesmíru a účastnit se mezinárodních vesmírných misí. Tento rostoucí důraz na vesmírný sektor nejenže pohání výzkum a vývoj nových technologií, ale také otevírá nové příležitosti pro obchod a mezinárodní spolupráci. Je však nezbytné sledovat výzvy, kterým toto odvětví v dlouhodobém horizontu čelí, včetně regulačních problémů, omezené infrastruktury a celosvětové konkurence. Aby si Brazílie udržela pozici jednoho z hlavních hráčů na trhu civilního a kosmického letectví, musí pokračovat v masivních investicích do infrastruktury, inovací a školení pracovních sil, a zajistit tak dlouhodobě udržitelný a konkurenceschopný růst.
Dodávky českých podniků pro brazilský letecký průmysl se umisťují mezi důležitými statistickými položkami našeho vývozu do Brazílie. V oblasti leteckého průmyslu si Brazílie uchovává vysokou úroveň vývoje a kvality. Šance pro české firmy z tohoto oboru jsou nejen v přímých dodávkách pro stavbu větších letounů, které již úspěšně probíhají, vznikají i nové možnosti, například v oblasti bezpilotních letounů a dronů. Příležitosti existují i k vývozu menších sportovních letounů a kluzáků.
Silnou pozitivní referencí pro vstup českých firem z oblasti leteckého průmyslu na brazilský trh jsou dodávky dílů pro letoun C-390. Je to moderní vojenský letoun, který je brazilským vojenským letectvem považován za nejdůležitější strategický projekt současnosti. Brazílie předpokládá, že tento letoun se uplatní postupně v 70 zemích světa, kde bude nahrazovat americké letouny Hercules nebo ruské AN-26. Jedná se o dvoumotorový transportní a tankovací letoun, který může být uzpůsoben pro řadu úkolů. Maximální nosnost je 23 tun a dolet 2593 km. S nákladem 13 tun pak KC-390 přeletí vzdálenost téměř 5000 kilometrů. Přeletová vzdálenost prázdného letounu je téměř 6000 kilometrů. Jednoznačně pozitivní zkušenosti s českými dodávkami pro výše zmíněný brazilský letoun otevírají potenciální příležitosti pro další české firmy z oblasti leteckého průmyslu.
Výrobci bezpilotních letounů a dronů z ČR by mohli najít zakázky v brazilském zemědělství. To se stalo hlavní nosnou oblastí pro export BFR s podílem 49 % a existuje zájem o další modernizaci zemědělské výroby. V rámci této modernizace místní specialisté předvídají růst poptávky po bezpilotních letadlech a dronech.
Článek je součástí projektu MZV Mapa globálních oborových příležitostí
Zprávy a články ke koronaviru a nemoci COVID-19
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Kurzy ČNB - Kurzovní lístek České Národní Banky
- Kurzovní lístek Česká spořitelna, Kurzovní lístky bank
- Podnikání v České republice
- USD, americký dolar - převod měn na CZK, českou korunu
- Česká pošta - ceník poštovného 2020
- UAH, ukrajinská hřivna - převod měn na CZK, českou korunu
- THB, thajský baht - převod měn na CZK, českou korunu
- GBP, britská libra - převod měn na CZK, českou korunu
- AED, SAE dirham - převod měn na CZK, českou korunu
- HUF, maďarský forint - převod měn na CZK, českou korunu
- CHF, švýcarský frank - převod měn na CZK, českou korunu
- IDR, indonéská rupie - převod měn na CZK, českou korunu
Prezentace
03.02.2025 iPhone za zlomek ceny. Do Česka dorazilo…
29.01.2025 Xiaomi má nový bestseller. Je extrémně nadupaný a
28.01.2025 České firmy stále častěji místo banky…
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Charu Chanana, Saxo Bank
Scénář obchodní války 2.0: Co to znamená pro vaše portfolio?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Výprodej v technologickém sektoru: na kolena ho srazil výkonný model umělé inteligence z Číny
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Ali Daylami, BITmarkets
Miroslav Novák, AKCENTA