Zambie - Voda a životní prostředí, příležitosti pro český export. Mapa globálních oborových příležitostí 2024/2025
Zambie disponuje v úhrnu značnými zásobami vody, výzvami jsou nicméně rostoucí nepravidelnost srážek a pokles hladiny spodních vod, rychlý růst obyvatelstva a rostoucí znečištění životního prostředí. Voda často není vůbec nebo jen nedostatečně upravována. Ve venkovských oblastech je přístup k nezávadné pitné vodě stále ještě velmi omezený. Vodovodní a kanalizační systém není dostatečně vybudován ani ve většině měst, příslušná infrastruktura pochází většinou z 50. až 80. let 20. století, takže je obecně zastaralá, ve špatném technickém stavu a zcela nedostatečném rozsahu. Například v hlavním městě Lusace, kde je tento problém vzhledem k rychlému růstu města pociťován nejpalčivěji, bude spotřeba vody podle projekcí v roce 2025 činit cca 870 tisíc m3 denně, což je více než trojnásobek reálné kapacity dodávek v roce 2023 (250 tis. m3 denně). Podle národního rozvojového plánu má do roku 2026 90 % obyvatel měst by mělo získat přístup k nezávadné pitné vodě, přičemž největší důraz je kladen na zásobování Lusaky.
Zaostalý stav rozvodů nezávadné pitné vody a kanalizace na přelomu roku 2023 a 2024 potvrdila největší epidemie cholery, kterou Zambie historicky zažila. Nakaženo bylo více než 100 000 obyvatel především v rychle se zalidňujícím hlavním městě. Epidemie se podařilo překonat jen kvůli extrémnímu suchu, které vystřídalo neobvykle krátkou dešťovou sezónu. Extrémní sucho a klimatická změna mají negativní vliv na postupující erozi půdy. Zambii stále častěji postihují bleskové záplavy, kterým by se však dalo předejít zkvalitněním vodního managementu a mapováním krajiny.
Řada projektů soustředících se na zabezpečení přístupu k pitné vodě a správu vodních zdrojů je financovaná mezinárodními donory, jako jsou OSN, EU, USA, Německo a další a do některých tendrů se mohou hlásit i české firmy. Vedle dodávek technologií a materiálu se může jednat např. o expertní poradenské služby.
Rozvojové aktivity v sektoru životního prostředí, lesnictví, zemědělství a klimatické změny financuje i Česká rozvojová agentura, která od roku 2023 v Zambii implementuje projekt tzv. Delegované spolupráce v oblasti krajinářství a lesnictví. Tento čtyřletý projekt má rozpočet 175 mil. Kč a je z velké části spolufinancován Evropskou unií. V oblasti životního prostředí pokračují také bilaterální projekty zahraniční rozvojové spolupráce a projekty Ministerstva zahraničních věcí ČR.
Na počátku roku 2023 byl za finanční podpory Africké rozvojové banky a Japonska vyhlášen tendr na vypracování studie proveditelnosti a podrobného plánu na velký projekt zásobování pitnou vodou obyvatel Lusaky a nejbližšího okolí (celkem 5 mil. osob), který má být dokončen do roku 2035. Záměrem je, aby financování poskytl zejména soukromý bankovní sektor. Náklady na první fázi rehabilitace a rozšíření vodovodní sítě, která by měla být zahájena v roce 2024, mají dosáhnout více než 4,5 mld. Kč. Současně v Lusace aktuálně probíhá realizace projektu vybudování dvou čistíren odpadních vod a 520 km potrubí, který má zlepšit přístup k sanitaci pro 525 tis. domácností. Projekt v hodnotě přibližně 6 mld. Kč je společně financován Evropskou investiční bankou, německou rozvojovou bankou KfW, Světovou bankou a Africkou rozvojovou bankou.
V celé zemi existuje vysoká poptávka po službách společností, zabývajících se hydrologickým průzkumem a vrtáním studní a tedy i potřebných technologiích. Vedle hloubení nových může být v mnohých případech vhodným řešením rehabilitace starých vrtů. Uplatnění naleznou technologie, produkty a služby využitelné při mapování vodních zdrojů. Příležitosti pro české výrobce a dodavatele lze spatřovat také v oblasti úpraven vody pro jednotlivé provozy (hotely, nemocnice apod.) i pro veřejnou vodovodní síť. Vzhledem k problematické kvalitě vody existuje poptávka po vodních filtrech pro použití v domácnostech i větších provozech.
Potenciálně zajímavou oblastí je také odpadové hospodářství a cirkulární ekonomika. V Zambii se podle aktuálních odhadů vyprodukuje 4,2 mil. tun odpadu ročně, přičemž toto množství neustále roste a převážná většina odpadu končí na skládkách, podíl recyklovaného odpadu se odhaduje na pouhých 6 %. Vláda i místní úřady si v rostoucí míře uvědomují neudržitelnost tohoto stavu a podpora cirkulární ekonomiky se dostává do centra pozornosti některých zahraničních donorů, mj. EU. Potenciál pro uplatnění v Zambii tudíž mají technologie pro třídění odpadu a jeho recyklaci, znovuzpracování těžebního odpadu, spalování či zplyňování. V posledních letech na oblíbenosti získává výroba bioplynu z organického odpadu (vedlejším produktem je kvalitní organické hnojivo). Prozatím jde spíše v malá zařízení, nabízejí se však možnosti projektů větších bioplynových stanic, zpracovávající odpad ze skládek, městských tržišť apod.
Článek je součástí projektu MZV Mapa globálních oborových příležitostí
Zprávy a články ke koronaviru a nemoci COVID-19
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Štěpán Křeček, BHS
Poprvé od listopadu 2023 došlo k meziročnímu růstu cen potravin
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz