mzv.cz (MZv ČR)
Makroekonomika  |  17.07.2024 20:54:35

Uganda - Zemědělství a potravinářství, příležitosti pro český export. Mapa globálních oborových příležitostí 2024/2025

Zemědělství je základním sektorem ekonomiky, zaměstnává 80 % pracovní síly, avšak na HDP se podílí pouze jednou čtvrtinou. Vláda proto navýšila od roku 2018 výdaje na podporu zemědělství o 60 % s tím, že finanční podpora rozvoje zemědělství zůstává vládní prioritou i v příštích letech. Rozvoj zemědělství tak představuje exportní příležitost. Kromě toho Národní plán rozvoje stanovil nárůst exportu ze 1,3 miliardy USD v roce 2014 na 4 miliardy USD do roku 2022. Tohoto nárůstu má být dosaženo navýšením podílu zpracování domácí zemědělské produkce, což s sebou přinese nárůst zájmu o dovoz potravinářských technologií a navýšení produkce u zemědělských komodit. Na zvýšení produkce se má vynaložit 600 mil. USD a neobejde se bez moderní zemědělské mechanizace, která se však do Ugandy dováží.

Investoři považují zemědělský potenciál Ugandy za jeden z nejlepších v Africe. Uganda má nízkou teplotní variabilitu, úrodnou půdu a dvě období dešťů ve velké části země, což vede k několika sklizním plodin ročně. Podle Organizace OSN pro výživu a zemědělství má úrodná zemědělská půda v Ugandě potenciál uživit 200 milionů lidí.

80 % ugandské půdy je orná půda, ale pouze 35 % z ní je obděláváno. Ve fiskálním roce 2020/2021 představovalo zemědělství přibližně 23,7 % HDP a 31 % příjmů z vývozu. Přibližně 70 % pracujícího obyvatelstva Ugandy je zaměstnáno v zemědělství.

Uganda produkuje širokou škálu zemědělských produktů, například kávu, čaj, cukr, hospodářská zvířata, ryby, jedlé oleje, bavlnu, tabák, jitrocel, kukuřici, fazole, maniok, sladké brambory, proso, čirok a podzemnici olejnou. Komercializaci zemědělství v Ugandě brání omezené používání hnojiv a kvalitních osiv a nedostatečná zavlažovací infrastruktura – to pak činí produkci zranitelnou vůči klimatickým extrémům a napadení škůdci.

Růst sektoru je rovněž narušen nedostatkem kvalitních balících kapacit, nedostatečnými skladovacími zařízeními, špatnými posklizňovými postupy manipulace, nedostatkem zemědělských úvěrů, vysokými náklady na dopravu, komplikovaným a neefektivním systémem péče o půdu a omezenými znalostmi moderních výrobních postupů. Pro ugandské výrobce je často obtížné splnit sanitární a fytosanitární normy požadované pro vývoz zboží do Evropy či do Spojených Států.

V březnu 2021 Keňa například zakázala dovoz kukuřice z Ugandy s tím, že obsahuje vysoké množství aflatoxinů. Po zákazu je do Keni povolen pouze vývoz obilí testovaného a certifikovaného akreditovanými laboratořemi v Ugandě, které splňují požadované normy.

Článek je součástí projektu MZV Mapa globálních oborových příležitostí


Zprávy a články ke koronaviru a nemoci COVID-19






Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688