Akcie: Už zase nafukujeme bubliny?
-
Preferujeme investice do evropských akcií. Pokud jde o jednotlivé sektory, upřednostňujeme energetiku, finanční instituce, zdravotnictví a informační technologie.
- Elektrifikace proměňuje celou ekonomiku a přináší zajímavé příležitosti v oblasti infrastruktury elektrifikačních sítí.
- Současné oživení trhu připomíná rok 2021. I tentokrát za ním stojí růst technologických firem, kryptoměny, meme akcie, momentum nevelké části trhu a nadhodnocené americké akcie.
Hrad z písku spojený s extrémní koncentrací indexu
V minulých výhledech jsme poukazovali na to, že se vzestup AI a léků proti obezitě vzpírá gravitačnímu zákonu světa financí a zvládá do značné míry kompenzovat nepříznivé vlivy vysokých úrokových sazeb. Proto jsme také nedoporučovali investovat do technologických akcií. Celý duben to vypadalo jako správná volba, protože trhy počítaly s tím, že americké sazby zůstanou delší dobu zvýšené. V květnu se ale všeobecný postoj k těmto akciím znovu změnil – předpokládaná poptávka po produktech Nvidie přesvědčila trhy, že bude boom umělé inteligence i americké ekonomiky pokračovat, a probudila v investorech zvířecího ducha.
Na prahu 3. čtvrtletí tak situace na trzích připomíná rok 2021, protože za současný vzestup může do značné míry stejná dynamika: prostá extrapolace nedávného růstu, přesvědčení, že technologický růst může pokračovat donekonečna, spekulace s kryptoměnami a meme akciemi, systematické nákupy při poklesech, extrémní koncentrace indexů (10 nejhodnotnějších akcií teď tvoří 35 % indexu S&P 500) a silné momentum úzce vymezené části trhu. A jako by to nestačilo, vyšplhala se nyní hodnota amerických akcií na stejnou úroveň jako v roce 2021, tedy výš, než za dob internetové bubliny.
Čtyři z našich tematických košů vykazují poté, co se jejich hodnota za poslední rok zvýšila o víc než 50 %, tedy dvojnásobek růstu indexu MSCI World, znaky krátkodobé bubliny. Konkrétně jde o AI/polovodiče, obranu, jadernou energii a obezitu/onkologii.
ECB rate cut, robust economy, and inflation dynamics
The third quarter of 2024 will be marked by the ECB’s rate cut in June and whether it will do another cut in September. The market is also split on whether the Fed cuts in September or November. Regardless of these central bank decisions, the outlook for equities and earnings both remain stable.
On regions, our view is to overweight Europe, as we believe European equities will be repriced higher relative to other markets on the ECB rate cut in June and a growth rebound in the third quarter. We remain negative on emerging market equities until we see concrete evidence that China is making the necessary market reforms to restore confidence in its equity market.
On a sector level, we are the most positive on energy, health care, financials, and information technology, while negative on industrials, consumer discretionary, utilities, and real estate.
S elektrifikací se všechno mění
Až se za 10 let ohlédneme zpátky, bude jasné, že s sebou elektrifikace přinesla naprostou změnu naší ekonomiky. Zcela proměnila energetické trhy, geopolitiku i průmyslovou výrobu. Nejvíc na této změně vydělá Evropa, která má rozsáhlý, vzájemně propojený trh s elektřinou, jemuž se někdy přezdívá „největší stroj světa“. Díky tomu dokáže evropský trh s elektřinou fungovat efektivněji než americká elektrifikační síť. Nabízí větší stabilitu a diverzifikaci a zároveň omezuje někdejší závislost na ruských energiích, čímž zvyšuje geopolitickou sílu celé Evropy.
Až do nástupu AI byly hnacími silami elektrifikace doprava (elektromobily), digitalizace (datová centra) a vytápění (přechod z olejových a plynových kotlů na tepelná čerpadla vzduch-voda). Díky explozivnímu nárůstu využití AI teď poptávku po elektřině zvyšují hlavně datová centra používaná pro trénink a provozování AI modelů. Zatímco ještě před rokem předpokládala většina amerických podniků veřejných služeb víceméně nulový růst, podle nejnovějších odhadů se v nadcházejících 6,5 letech očekává ze strany těchto datových center zvýšení spotřeby elektřiny o 160 % [1]. Investoři dnes stojí před rozhodnutím, jakým způsobem do boomu elektrifikace investovat. Vzhledem k prudkému vzedmutí spotřeby elektřiny by člověk čekal, že budou jasnou volbou veřejné služby. My ale sázku na ně považujeme za riskantní a raději investujeme do firem budujících infrastrukturu elektrifikačních sítí.
Peter Garnry, hlavní akciový stratég
[1] Díky AI nás čeká 160% nárůst poptávky datových center po elektřině (Goldman Sachs, 14. května 2024)
Dánská banka pro investory a tradery
Saxo Bank je důvěryhodná dánská banka pro investory a tradery, kterým poskytuje již více než 30 let prvotřídní obchodní platformu se všemi třídami aktiv a více než 71 000 instrumenty. Kromě investičních nástrojů můžete využít službu půjčování cenných papírů nebo úročení volné hotovosti v 18 různých světových měnách.
Více informací na:www.saxobank.cz/cs-cz
Poslední zprávy z rubriky Akcie ve světě:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?