Inflační překvapení, a ještě slabší koruna
Klíčové body
- Červnová inflace překvapila nad očekávání nižšími čísly.
- Inflační překvapení vrátilo do hry snížení sazeb o 50 bodů.
- Koruna bude v současném domácím prostředí těžce hledat faktory vedoucích k jejímu výraznějšímu posílení.
Domácí inflace za červen překvapila většinu trhu i instituce, jako je sama Česká národní banka. Nad očekávání nižší inflační čísla doručila další oslabení koruny, které k nejslabším hodnotám za posledních dvanáct měsíců zbývá zhruba dvanáct haléřů.
Inflace v červnu meziměsíčně klesla o 0,3 % při predikci stagnace. Meziročně klesla z 2,6 % na rovná 2 % při očekávání 2,5 %. Jádrová inflace oproti prognóze centrální banky dosahující 2,6 % skončila na 2,2 %. Překvapení bylo nezanedbatelné. Stály za ním především volatilní složky jako ceny potravin, pohonných hmot či nápojů. Zajímavý byl pokles cen dovolených, u kterých šlo s ohledem na sezónnost o velkou neobvyklost. V meziročním srovnání se právě dovolené na inflaci podílely 0,2 procentního bodu.
Základní inflační příběh se zásadně nemění, byť je patrné pokračující rozvolnění. Ceny zboží zvolňují rychleji než ceny služeb, které jsou stále relativně vysoké. U zboží ceny meziměsíčně klesly o -0,5 % a meziročně stagnovaly. U služeb dosáhl meziměsíční růst 0,4 % a meziroční 4,9 %. V obou případech služeb jde stále o vysoká čísla, která budou bankovní radu ČNB udržovat v opatrnosti.
Krátké korunové sazby reagovaly na data poklesem, což stáhlo i kurz koruny. Ta krátce oslabila nad 25,40 za euro a k 23,50 za dolar. Inflace vrátila do hry možnost pokračujícího snižování sazeb po padesáti bodech, byť se tento scénář plně neshoduje s představou naznačenou na červnovém zasedání ČNB.
Dokud bude převládat názor, že by centrální banka mohla přece jen udržet dosavadní tempo snižování sazeb, kurz koruny by se v rámci domácích faktorů nemusel dočkat výraznější podpory. To by jej mělo snadno udržet nad hranicí 25,00 za euro.
Od srpnového zasedání ČNB v tuto chvíli očekáváme rozhodování mezi snížením úroků o 25 bodů, nebo o 50. Náš výhled pro konec roku zatím neměníme – sazby by letošek mohly ukončit na úrovni 4 %. Pokud by se inflační překvapení směrem dolů opakovala a doplnila tak slabší ekonomický růst s důrazem na problémy průmyslového sektoru, nelze zcela vyloučit pokles pod 4 %.
VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN
Dolar se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 1,0836 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 104,95 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0785 do 1,0879 EURUSD.
Koruna se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 25,30 EURCZK, vůči dolaru pak za středový kurz 23,43 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,28 až 25,50 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 23,32 do 23,56 USDCZK.
*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, by měl dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností spadat do zmíněného intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje nejen předchozí hodnotu kurzu, ale i jeho minulou volatilitu. Pro přesnější určení budoucí volatility je do modelu zakomponován také faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. žádnou zodpovědnost.
Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, Financial Times, Fed, ECB, ČNB, TradingView