Vyšší úrokové sazby napomáhají rezervotvornému životnímu pojištění (Swiss Re)
Vyšší úrokové sazby na celém světě mění vyhlídky na růst a ziskovost životního pojištění. Spořicí produkty jsou po desetiletí slabé poptávky a nízkých výnosů znovu pro spotřebitele atraktivní.
„Vyšší úrokové sazby mění pravidla hry a poskytují produktům životního pojištění a penzijního připojištění vítr do plachet, díky kterému mohou mnohem lépe řešit problémy spojené se spořením na důchod v souvislosti se stárnutím populace. Spořicí produkty jsou opět atraktivní jako přímý důsledek normalizace úrokových sazeb. Vyšší investiční výnosy prospívají také produktům dlouhodobého zabezpečení,“ uvedl Jerome Jean Haegeli, hlavní ekonom skupiny Swiss Re.
Ve své nové studii sigma „Životní pojištění v éře vyšších úrokových sazeb: spoření novým lehkým aktivem“ předpovídá Swiss Re Institute v příštím desetiletí dodatečný celosvětový objem pojistného na rezervotvorné produkty ve výši 1,5 bilionu USD, protože spotřebitelé se přesouvají k nákupu spořicích produktů, které zajišťují vyšší důchodové příjmy. V důsledku toho se předpokládá, že celkové celosvětové pojistné vzroste do roku 2034 na 4 biliony USD. Pro porovnání: naproti tomu za celé desetiletí nízkých úrokových sazeb v období 2010 až 2019 vzrostlo celosvětové pojistné za životní produkty pouze o 300 miliard USD.
„Vyšší úrokové sazby dávají spotřebitelům atraktivnější možnosti, jak se zabezpečit na stáří, a my pozorujeme velmi pozitivní růst trhu životního pojištění, které tuto potřebu umí uspokojit. Vyšší úrokové sazby také umožňují pojišťovnám pokrýt jejich kapitálové náklady. Zajistitelé mohou dále podpořit životní pojišťovny uvolněním kapitálu, navýšením upisovací kapacity a zaměřením se na inovace produktů pro snazší kapitálový růst,“ vysvětlil Paul Murray, CEO pro životní a zdravotní zajištění společnosti Swiss Re.
Výrazně vyšší výnosy u státních dluhopisů nyní také zlepšují investiční výnosy životních pojišťoven a marže u pevných anuit. V letech 2022 až 2027 předpokládá Swiss Re Institute nárůst provozního výsledku pojišťoven na 8 největších trzích životního pojištění na světě, mezi které patří USA, Velká Británie, Německo a Japonsko, o více než 60 %, protože výnosy z investic vzrostou o 40 %. Růst produktů životního pojištění je důležitým mechanismem k překlenutí mezery v důchodovém spoření, kterou Swiss Re Institute odhaduje na 106 bilionů USD v roce 2022 pro 6 vyspělých ekonomik plus Čínu a Indii.
Swiss Re Institute také odhaduje, že vyspělé trhy v příštím desetiletí vygenerují přibližně 61 %, tj. 900 miliard USD, dodatečného pojistného v absolutním vyjádření, a rozvíjející se trhy dalších 39 %, neboli 578 miliard USD. Samotná Čína vygeneruje přibližně 17 % celkového celosvětového dodatečného pojistného a v letech 2025 až 2034 přidá 256 miliard USD.
Zpráva Swiss Re Institute zároveň nastiňuje strukturu odvětví životního pojištění. Analyzuje, jak na dekádu nízkých úrokových sazeb reagovaly kotované (akciové) pojišťovny, vzájemné pojišťovny a podniky vlastněné soukromým kapitálem, například tím, že opustily hlavní obory podnikání nebo přešly na kapitálově nenáročné strategie založené na provizích. Zpráva zkoumá, jak noví účastníci trhu z oblasti soukromého kapitálu absorbovali odprodaná tradiční aktiva prostřednictvím zajišťovacích transakcí. Pojišťovny a správci aktiv se obrátili k alternativním a nelikvidním investicím, aby získali další výnosy.
Dnes pojišťovny rozšiřují své možnosti správy aktiv, aby mohly rozvíjet své spořicí aktivity, a investoři soukromého kapitálu přinášejí rozsáhlé možnosti správy aktiv. Swiss Re Institute předpokládá konkurenci v oblasti správy aktiv v životním pojištění, kdy například velcí pojistitelé získají kapacity pro soukromé úvěry a správci aktiv potenciálně převezmou pojišťovny. Spotřebitelé by z tohoto prostředí měli těžit prostřednictvím atraktivnějších výnosů.
Zpráva rovněž zkoumá dopady rostoucích výnosů na související rizika životního pojištění, jako je hrozba nárůstu počtu zrušených pojistek. Analýza Swiss Re Institute týkající se rizika zániku smluv pojištění dochází k závěru, že vrchol je pravděpodobně za námi. Rostoucí sazby rovněž zvýšily úvěrové riziko, zejména v oblastech, jako jsou komerční nemovitosti, ale expozice životních pojišťoven jsou v průměru považovány za zvládnutelné.
Publikace Swiss Re Institute „Životní pojištění v éře vyšších úrokových sazeb: spoření novým lehkým aktivem“ je k dispozici ZDE: https://www.swissre.com/institute/research/sigma-research/sigma-2024-02-life-annuity-insurance.html
oPojištění.cz
informace ze světa pojištění a risk managementu
Zpravodajský portál, který poskytuje komplexní zpravodajství ze světa pojištění a risk managementu. Denně přináší aktuální zprávy o vývoji pojistného trhu, odborné analýzy, informace o nabízených pojistných produktech a rozhovory s významnými osobnostmi pojišťovnictví.
Více informací na: www.opojisteni.cz
Poslední zprávy z rubriky Pojištění:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Úrokové sazby - úroky z vkladů.
- Srovnání hypoték - porovnání úrokových sazeb a poplatků hypotéky
- Graf úrokových sazeb hypoték
- Životní minimum 2020 - zvýšení a online kalkulačka. Jaké je životní minimum vaší rodiny?
- Úroková sazba hypotéky
- Úrokové sazby ČNB
- Srovnání půjček - sazby, podmínky, poplatky
- Sazba D57d, tarif D57d - elektřina
- Zdravotní pojištění pro nezbytnou zdravotní péči - Kdo ho platí a kolik stojí
- Sociální pojištění pro zaměstnance i OSVČ v roce 2020
- ČEZ Prodej, a. s. Sazba D57d, tarif D57d
- Sleva na manželku 2023 - 24.840 Kč. Slevu na manžela nebo manželku můžete uplatnit, pokud manželka / manžel nemá příjmy vyšší než 68.000 Kč.
Prezentace
28.11.2024 Nejlepší chytré hodinky na světě jsou Samsung.
25.11.2024 Zkontrolujte, zda je vaše nemovitost dobře…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Petr Lajsek, Purple Trading
Zmatek na ropném trhu. Jak se promítne do cen pohonných hmot?
Ali Daylami, BITmarkets
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Okénko finanční rady
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Lenka Rutteová, Bezvafinance
Miren Memiševič, Skupina Klik.cz
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Martin Thienel, Kalkulátor.cz
Marek Pokorný, Portu
Jak snížit daně díky DIPu? Zde je návod pro vyplnění daňového přiznání
Tomáš Kadeřábek, Swiss Life Select