Jednoduchý, ale snad ne příliš zjednodušený příběh amerických akcií posledního čtvrt století
Na akciovém trhu a nejen na něm je velká poptávka po zkratkách. Já mám jednoduché příběhy také rád, ale nesmí se to přehánět. Na rozumné míře zjednodušení je snad u akcií pohled vedený skrz poměr sazeb (respektive požadované návratnosti) k růstu zisků. Co pak ukazuje posledních cca 25 let?
Na samém konci recese roku 2008/2009 se index SPX pohyboval u 1000 bodů a zisky na akcii byly něco nad 50 dolary – viz následující graf ukazující ono poslední čtvrt století na US akciích. Poměr cen k ziskům byl po zmíněné recesi něco pod dvaceti*. Během dvou tří let se pak ziskovost dostala nad předchozí maxima, ale cenám akcií to trvalo o něco déle. Valuace tedy klesaly. A mezera mezi zisky a cenami zůstala otevřená až do roku 2017/18, kdy se index dostal k úrovni 2500 bodů a zisky k 125 dolarům. PE se tedy opět pohybovalo kolem 20.
Tehdy šlo o dobu docela intenzivních úvah a diskusí o tom, jak je trh nafukován monetární politikou. Ale tento obrázek ukazuje, že takový pohled byl minimálně do určité míry zavádějící (tj., příliš zjednodušený). Zisky firem totiž celkem slušně rostly.
Zdroj: X
Období po roce 2008 se vyznačovalo tím, že ekonomické oživení bylo z celkového pohledu relativně slabé, neustále se čekalo na „zelené výhonky“, centrální banky se snažily stimulovat kvalitativně i kvantitativně. Docela dobré výkony akciového trhu tak mohly budit dojem, že jsou „umělé“, „nafukované“ apod. Nicméně onen pohled na zisky ukazoval a ukazuje, že se dělo něco trochu rozdílného – v první řadě korporátní sektor dokázal i v takovém prostředí generovat slušnou ziskovost. A ve výsledku byl pro akcie příznivý poměr sazeb k tempu růstu zisků.
Jeden známý ekonom tehdy dokonce uvažoval o tom, že pro firmy bylo celkově lepší prostředí utlumenější růstu. Tedy takové, které sice doléhalo na jejich tržby, ale náklady včetně mezd byly pod takovým tlakem, že v celku se ziskovosti vedlo dobře. Už k tomu nedodával to, co (opět) dodám já – jde také o prostředí nízkých sazeb, tudíž onoho pro akcie příznivého poměru sazby/růst.
Po roce 2020 pak přišly vysoké inflační tlaky a v grafu vidíme, že ceny se dostaly nad ziskovost, která ale ani v tomto prostředí nijak netrpěla. Naopak – jak jsem tu v určitou dobu několikrát poukazoval, korporátní sektor svými maržemi k inflaci přidával, namísto toho, aby marže inflační tlaky tlumily. Příčina bude do nemalé míry spočívat v tehdejší celkové stimulaci poptávky ze strany monetární i fiskální – firmy měly prostor pro zvyšování cen více než kompenzující růst nákladů.
Následoval obrat v oblasti monetární, korekce cen a zisková recese roku 2023. Nyní se očekává opětovný velice slušný růst zisků. A ceny akcií zisky současné i očekávané pro následující dva roky mohutně předbíhají. Čeká se totiž, že díky novým technologiím bude dlouhodobější ziskovost mnohem výše a akcie z vysokých valuací „vyrostou“. A minulý týden jsem ukazoval, jak by tento proces za určitých předpokladů mohl u té valuačně nejnašponovanější části trhu vypadat. Každopádně, prostředí se za posledních více než dvacet let několikrát výrazně změnilo, ale nakonec vždy tak, že poměr sazby/růst je pro akcie stále příznivý.
*Hovoříme o ziscích dosažených za posledních 12 měsíců. Na trhu se přitom častěji používá PE měřené na základě zisků očekávaných pro následujících 12 měsíců, které bývá nižší, protože zisky většinou meziročně rostou.
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Akcie v ČR:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Daň z nemovitosti - daň z nemovitých věcí v roce 2020
- Daňové přiznání k dani z příjmů fyzických osob 2019 včetně změn kvůli koronaviru
- Srážková daň 2020 - daň vybíraná srážkou, změny kvůli koronaviru
- Spotřební daň z benzínu a nafty - Kalkulačka daně 2020
- Online kalkulačka - řádková, jednoduchá, vědecká
- Rychlé a jednoduché porovnání mzdy a příjmů OSVČ
- Bankovní účty plátců daně z přidané hodnoty (DPH)
- Čísla účtů pro placení daní v roce 2020
- Dědická daň 2020
- DIČ - Daňové identifikační číslo, ověření DIČ firem a osob
- Vyhledání daňového identifikační čísla (DIČ) právnické osoby
- Vyhledání daňového identifikační čísla (DIČ) fyzické osoby
Prezentace
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory