Americké banky a jeden z neúspěšnějších příběhů posledních desetiletí - Víkendář (video)
Velké americké banky se bránily nové regulaci, která přišla po roce 2008, ale ta jim nakonec prospěla. Zvýšila totiž jejich odolnost. Pro Bloomberg to uvedl bankovní analytik Mike Mayo z Wells Fargo, podle kterého menší banky před rokem takovou odolnost neměly, proto se některé z nich dostaly pod tlak. Nová regulace v tomto segmentu bankovního trhu ale na rozdíl od velkých bank nejde ruku v ruce s výhodami, které poskytuje velikost u těch největších bank.
Není ale možné, že některé regionální banky jsou už dost velké na to, aby u nich na lokální úrovni také fungovaly úspory z rozsahu a další efekty související s větší velikostí? Mayo na to odpověděl, že ideální velikost je asi tak 4 biliony dolarů. To je zhruba výše rozvahy JPMorgan. Tuto banku začal analytik doporučovat ke koupi poté, co se do problémů dostala regionální banka SVB a JPMorgan od té doby skutečně získává podíl na trhu a „dělá všechny správné věci, které dělat má.“ A to včetně zvyšování odolnosti svého úvěrového portfolia.
Menším bankám podle experta nyní nehrozí přímá krize, nicméně stále podle něj budou pod tlakem právě proto, že nemají takové zdroje jako banky velké. Platí to o řadě oblastí včetně marketingu či schopnosti vypořádat se s požadavky regulátora. Ve výsledku se tak v následujících letech dá čekat růst fúzí a akvizic v tomto sektoru. Ty by měly vést k vyšší koncentraci a velikosti bank. Podle experta to chápe už i vedení menších bank. Konsolidaci by pak mohly spustit nerealizované ztráty z cenných papírů.
Mayo uvedl, že Citi hodlá prodat aktiva v hodnotě odpovídající přibližně 10 – 15 % jejích celkových příjmů. K tomu chce výrazně zjednodušit svou celkovou strukturu. Analytik k tomu uvedl, že o Citi hovořil se svým kolegou, který pokrývá sektor spotřebního zboží. A ten mu řekl, že současný příběh Citi hodně připomíná to, co před roky provedl Procter&Gamble. Ten prodal aktiva v hodnotě zhruba 10 – 15 % tržeb a k tomu zjednodušil svou geografickou a provozní strukturu. Nejdříve přitom investoři nekladli této restrukturalizaci velkou váhu, nakonec se z ní ale vyklubal „jeden z neúspěšnějších příběhů posledních desetiletí“. A Mayo míní, že za dva roky by mohlo být jasné, že nyní v Citi začíná něco podobného.
Zdroj: Bloomberg
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Další zprávy o bankách
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Štěpán Křeček, BHS
Poprvé od listopadu 2023 došlo k meziročnímu růstu cen potravin
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Okénko finanční rady
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
U nehod bez zimních pneumatik mohou pojišťovny krátit plnění
Lukáš Raška, Portu
Portu vydělalo svým uživatelům už přes 5 miliard, spravuje jim více než 36 miliard korun
Iva Grácová, Bezvafinance
Inflace a její dopad na osobní finance: Jak se připravit na rok 2025?
Richard Bechník, Swiss Life Select