Lukáš Kovanda, Ph.D. (Trinity Bank)
Makroekonomika  |  24.06.2024 09:56:51

Důvěra v českou ekonomiku je nejvýše za dva roky. Zlepšuje se hlavně podnikatelům, které těší zkrocení inflace i vyhlídka na nižší úrokové sazby

Lidem v Česku se vrací důvěra v ekonomiku. Souhrnný ukazatel ekonomického sentimentu vykázal letos v červnu hodnotu 98 bodů. Jedná se o nejvyšší údaj od června 2022. Zároveň jde o údaj, jenž je jen poměrně těsně pod úrovní dlouhodobého průměru let 20032023, který odpovídá hodnotě 100 bodů.

 

V červnu se oproti květnu poměrně citelně zlepšila nálada podnikatelů. Nálada spotřebitelů se sice zhoršila, ale poměrně nepatrně, takže nadále zůstává lehce nadprůměrná v porovnání s uvedeným obdobím let 20032023.

 

Podnikatelům se nálada lepší, neboť vnímají poměrně pozitivní vývoj na klíčových vývozních trzích v čele s Německem, kde dochází ke stabilizaci a oživení ekonomiky, a současně vyhlížejí další pokles úrokových sazeb v eurozóně i v Česku. Ten sice bude pomalejší, než se původně, začátkem roku, mínilo, ale i tak letos poskytne pozitivní impuls ekonomice díky zvýšení dostupnosti úvěrů a financování. Zároveň je pokles sazeb dokladem toho, že inflaci se daří krotit. Což je z hlediska podnikatelů další pozitivní zpráva.

 

Nálada spotřebitelů v červnu víceméně stagnovala po rychlém zlepšení začátkem letoška, kdy opadly zásadní obavy z energetické drahoty, možného nezkrocení či návratu inflace nebo z dopadů konsolidačního balíčku. Na další pozitivní impuls nálada spotřebitelů čeká. Mohlo by jej přinést výraznější zlevnění hypoték. Ty však nyní, co se týče sazeb, spíše stagnují, což souvisí se zmíněným pomalejším než původně očekávaným poklesem úrokových sazeb v ekonomice i těch České národní banky.

 

V dalších měsících letošního roku by měla celková nálada vzrůst nad hodnotu sta bodů. Což by se stalo poprvé od května 2022, tedy od prvních měsíců invaze Ruska na Ukrajinu, jejíž dopady dolehly na tuzemskou ekonomiku i náladu spotřebitelů a podnikatelů. Dalšímu růstu nálady bude letos nahrávat další snižování úrokových sazeb u nás i v eurozóně při poměrně nízké úrovni inflace i míry nezaměstnanosti.

 

 

Lukáš Kovanda, Ph.D.

Hlavní ekonom / Chief Economist, Trinity Bank

TRINITY BANK

Trinity Bank působí na finančním trhu již 25 let a vznikla transformací Moravského Peněžního Ústavu – spořitelního družstva. Má více než 92 000 klientů a její bilanční suma přesahuje 65 miliard Kč.

Trinity Bank se specializuje na privátní a korporátní bankovnictví, u fyzických osob se zaměřuje především na vkladové a spořicí produkty, které nabízejí nadstandardní zhodnocení úspor.

Více informaci na: www.trinitybank.cz

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář







Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688