Podle nejnovějšího standardního průzkumu Eurobarometru, který byl dnes zveřejněn, Evropané chtějí, aby EU byla silnější a nezávislejší, zejména v kontextu stávajících globálních problémů, a jsou čím dál optimističtější, pokud jde o budoucnost.
Touha po silnější, nezávislejší a odolnější EU
Více než tři čtvrtiny Evropanů (77 %) jsou pro společnou obrannou a bezpečnostní politiku zemí EU, zatímco více než sedm z deseti občanů EU (71 %) souhlasí s tím, že EU musí posílit svou kapacitu pro výrobu vojenského vybavení. Zároveň se téměř sedm z deseti občanů EU (69 %) vyslovilo pro společnou zahraniční politiku členských států. Více než dvě třetiny občanů souhlasí s tím, že EU je prostorem stability v neklidném světě (67 %) a že EU má dostatečnou moc a nástroje na obranu hospodářských zájmů Evropy v globální ekonomice (69 %).
Podle Evropanů je bezpečnost a obrana (34 %) prioritní oblastí činnosti EU ve střednědobém horizontu, po níž těsně následuje klima a životní prostředí (30 %). Zdraví (26 %) je pak na třetím místě a ekonomika a migrace na čtvrtém (obojí s 25 %). Zároveň se téměř polovina (46 %) všech občanů domnívá, že zajištění míru a stability bude mít v krátkodobém horizontu největší pozitivní dopad na jejich život. Následuje potravinové zabezpečení, zdraví a průmysl v EU (28 %), vytváření více pracovních příležitostí a řízení migrace (26 %).
Pokračující významná podpora reakce EU na válku na Ukrajině
V souvislosti s ruskou útočnou válkou proti Ukrajině téměř devět z deseti (87 %) respondentů souhlasí s poskytováním humanitární pomoci lidem postiženým válkou a více než osm z deseti (83 %) souhlasí s přijímáním osob prchajících před válkou do EU. 72 % občanů EU podporuje hospodářské sankce vůči ruské vládě, společnostem a jednotlivcům a 70 % souhlasí s poskytováním finanční podpory Ukrajině. Šest z deseti respondentů souhlasí s tím, aby EU Ukrajině udělila status kandidátské země a financovala nákup vojenského vybavení a jeho dodávky na Ukrajinu.
Pokud jde o nedávné krize, měla největší vliv na očekávání občanů EU ohledně budoucnosti ruská invaze na Ukrajinu (42 %), po níž následovala pandemie a další zdravotní krize (34 %) a hospodářská a finanční krize (23 %).
Válka na Ukrajině je považována za jeden ze dvou nejdůležitějších problémů (kterých je celkem patnáct), jimž čelí EU, a sice s celkem 35 %, což je o 7 procentních bodů více než v listopadu loňského roku. Následuje přistěhovalectví (24 %), mezinárodní situace (22 %) a inflace (19 %). Nejčastěji uváděným problémem, jemuž čelí konkrétní země, zůstává inflace, a sice s 38 %, která ve srovnání s předchozím průzkumem klesla o šest procentních bodů.
Optimismus ohledně ekonomiky roste
Vnímání stavu evropské ekonomiky se od podzimu 2023 zlepšilo: 47 % respondentů ji nyní hodnotí jako „dobrou“, což je nejvyšší úroveň od roku 2019. Mnoho občanů (45 %) si myslí, že evropská hospodářská situace zůstane v příštích 12 měsících stabilní. Pozitivní trend se rovněž odráží v trvale vysoké podpoře eura, a to jak v EU jako celku (70 %), tak v eurozóně (78 %).
Pozitivní vnímání EU a občanství EU
V období před volbami do Evropského parlamentu téměř tři čtvrtiny respondentů (74 %) uvedly, že se cítí být občany EU, což je opět nejvyšší číslo za více než dvě desetiletí. Více než šest z deseti občanů EU (62 %) rovněž sdílejí optimismus, pokud jde o budoucnost EU, což ve srovnání s předchozím průzkumem z podzimu 2023 představuje mírný nárůst. Jejich důvěra v EU se rovněž zvýšila a nyní dosahuje 49 %, zatímco důvěra ve vlády členských států činí 33 %.
Téměř šest z deseti občanů EU je spokojeno se způsobem fungování demokracie v EU (57 %) a ve své zemi (58 %).
Souvislosti
Standardní průzkum Eurobarometr 101 (jaro 2024) byl veden ve dnech 3. až 28. dubna 2024 ve všech 27 členských státech EU. Osobně bylo dotazováno 26 399 občanů EU.