Šance na ještě slabší dolar a nižší výnosy
Klíčové body
- Index ekonomických překvapení klesl v případě růstu americké ekonomiky, u inflace naopak vzrostl.
- Dočkáme-li se negativních inflačních překvapení, rizikem bude slabší dolar a nižší výnosy.
- Nejbližší klíčový report bude index cen výdajů na spotřebu zveřejněný na konci května.
Výstup ze zasedání Fedu, inflace a data z trhu práce. Kombinace těchto faktorů nastavila výhled trhu směrem k poklesu amerických sazeb, který by měl dosáhnout necelého půl procentního bodu v letošním roce. Dolar na tento výhled reagoval oslabením, americké výnosy klesly. Za jakých podmínek by tento tržní vývoj mohl pokračovat?
Jedním z ukazatelů, které při hodnocení výkonu americké ekonomiky sledujeme, jsou indexy ekonomických překvapení. Agentura Bloomberg vytváří vlastní indexy a rozděluje je na index překvapení růstu a inflace. Jak vidíme z grafu níže, zatímco u růstu jsme na nejnižších úrovních od začátku zvyšování úrokových sazeb (příchozí data byla horší oproti očekávání), inflace překvapovala směrem vzhůru (příchozí data byla lepší oproti očekávání).
Ten samý scénář se odehrál na začátku roku 2023, kdy se oba indexy rovněž rozcházely. Bude-li se historie opakovat a index inflačních překvapení nakonec obrátí a začne klesat, jako tomu bylo loni, bude to jeden ze signálů směrem k nižším úrokovým sazbám, a tedy potvrzení toho, co čeká trh.
Nutno připomenout jednu zásadní věc, a to, jak indexy překvapení fungují. Jelikož americká ekonomika v loňském roce výrazně pozitivně překvapovala v oblasti růstu, očekávání byla nastavena vysoko. Jejich nevyplnění se poté projevilo v samotném indexu, který vinou horších dat oproti konsensu klesal. Celkově hodnotíme výkon americké ekonomiky stále jako robustní. Indexy překvapení proto nebereme jako klíčový rozhodovací ukazatel, podle kterého obchodovat, ale jako dobrý doplněk sloužící k formování obrázku americké ekonomiky, případně k jejímu srovnání s tou evropskou.
Vrátíme-li se zpět k americkým sazbám, Fed si k jejich úpravě stanovil dvě podmínky. Pokračující dezinflační proces, který potvrdí posun inflace směrem k cíli, případně významné uvolnění na trhu práce. Ideální kombinací by byla celkově slabší ekonomická kondice, volnější trh práce a pokles inflace.
Dočkáme-li se v nadcházejících měsících dalších důkazů o oslabující ekonomické aktivitě, uvolňujícím se trhu práce a návratu dezinflačního procesu, rizikem bude slabší dolar a nižší výnosy. Trh bude přitom sledovat především data o inflaci, kde bude v nejbližším termínu, a to v pátek 31. května, zveřejněn index výdajů na osobní spotřebu.
Pakliže se ve všech třech oblastech dočkáme nad očekávání slabších dat, nelze vyloučit přecenění tržního výhledu na více než dvojí snížení úrokových sazeb. V takovém případě bychom očekávali, že se dolar posune zpět k hodnotám nad 1,0900 za euro. U desetiletého amerického výnosu bychom se mohli dostat pod 4,3 %, překonání hranice 4 % v tuto chvíli nesázíme. Predikce trojího snížení sazeb by odpovídala aktuálnímu výhledu americké centrální banky. Nejsilnějším faktorem bude v tomto ohledu aktualizovaná prognóza Fedu, která bude zveřejněna na červnovém zasedání a bude vycházet nejnovějšího vzorku dat.
VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN
Dolar se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 1,0861 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 104,61 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0821 do 1,0899 EURUSD.
Koruna se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 24,69 EURCZK, vůči dolaru pak za středový kurz 22,73 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,61 až 24,76 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 22,64 do 22,87 USDCZK.
Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, by měl dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností spadat do zmíněného intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje nejen předchozí hodnotu kurzu, ale i jeho minulou volatilitu. Pro přesnější určení budoucí volatility je do modelu zakomponován také faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. žádnou zodpovědnost.
Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, Financial Times, Fed, ECB, ČNB, TradingView