Pohled na kurzy regionu. Má koruna z čeho čerpat k dalším ziskům?
Klíčové body
- Měny regionu budou čerpat z případných změn úrokového diferenciálu s Evropou a USA.
- Obchodní války jsou rizikem oslabení kurzu, které však nemusí být rovnoměrné.
- Na velkou korunou rally stále nesázíme.
Americká centrální banka nebude spěchat se snižováním sazeb. Ta evropská je citlivá na ekonomický růst, u kterého jsou rizika nakloněna směrem dolů. Obchodní války zůstávají ve hře. Velkou neznámou je geopolitické dění, u kterého nás zajímá především jednání mezi Spojenými státy a Ruskem. Jak se v takovém prostředí dívat na měny regionu?
Koruna je citlivá na úrokový diferenciál. Tržní nálada se aktuálně promítá především na páru s dolarem, kde jsem se díky jeho oslabení dostali pod 24,00 koruny za dolar. K pohybu proti euru by bylo potřeba přecenění výhledu sazeb, nebo výraznější posun sentimentu jedním nebo druhým směrem, zejména v případě geopolitického dění kolem Ukrajiny.
Polský zlotý rovněž čerpá z úrokového diferenciálu. Je to vidět nejen proti euru, ale především proti koruně, kde jsme na nejsilnějších hodnotách od roku 2020. K dalšímu posílení zlotého by bylo potřeba rychlejší snižování sazeb ČNB, které ale v prvním pololetí nečekáme.
Polské sazby zůstanou stabilní, výhledově, minimálně v prvním pololetí, neklesnou. Pokud se udrží současná tržní nálada, kurz by se měl pohybovat kolem hranice 6,00 PLNCZK, z technického pohledu vidíme jako reálné pásmo 5,95 až 6,05. V případě zavedení amerických cel na Evropu by zlotý mohl být odolnější než koruna, což by znamenalo posun více nad 6,00 PLNCZK.
Maďarský forint si tento týden prošel dokonalou bouří na krátkodobých sazbách, které rostly vinou nad očekávání výrazně vyšší inflace. Nečekáme však, že by se maďarská centrální banka odhodlala ke změnám aktuálního měnověpolitického trendu, který je charakteristický úrokovou stabilitou. Silným prvkem kurzu forintu je riziková prémie v souvislosti s politikou. Viděli jsme to nejlépe po oznámení možného jednání o příměří mezi Trumpem a Putinen.
A když je ten Valentýn, položme si otázku, zda se koruna stane miláčkem regionu. Bohužel, v současném prostředí nevidíme příliš spouštěčů korunové rally. I proto si zachováváme náš výhled kurz obchodujícího se poblíž 25,00 za euro a 24,00 za dolar, byť v tomto případě je volatilita mnohem větší než u eurového páru.
VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN
Dolar se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 1,0484 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 106,91 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0425 do 1,0508 EURUSD.
Koruna se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 25,04 EURCZK, vůči dolaru pak za středový kurz 23,89 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,00 až 25,11 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 23,84 do 23,96 USDCZK.
*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, by měl dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností spadat do zmíněného intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje nejen předchozí hodnotu kurzu, ale i jeho minulou volatilitu. Pro přesnější určení budoucí volatility je do modelu zakomponován také faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. žádnou zodpovědnost.
Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, Financial Times, Fed, ECB, ČNB, TradingView, Apollo