Důchody 2024, 2025 - reforma: nová pravidla a kalkulačky
Od loňského roku je v platnosti snížený růst důchodů v rámci řádné (příp. mimořádné) valorizace. Důchody i tak dále porostou – podle posledních odhadů MPSV od ledna 2025 nejspíš o cca 433 Kč. Zároveň platí přísnější podmínky pro odchod do předčasného důchodu, které budou ještě více "utaženy" počínaje říjnem 2024, jelikož bude vyžadováno 40 let důchodového pojištění namísto dosavadních 35 let.
Další opatření tzv. důchodové reformy již schválila vláda a budou během roku 2024 projednávány v Parlamentu. Jejich cílem je stabilizovat a dlouhodobě udržet důchodový systém tak, aby každá generace penzistů strávila v penzi v průměru 21,5 roku a systém důchodů byl udržitelný i pro další generace. O čem se bude jednat? Jaká opatření budou měnit nárok na důchod a upravovat jeho výši?
Udržitelný důchodový systém má zajistit soubor několika opatření, která ovlivní důchody všech od ročníku narození 1966. Jedná se zejména o tato optimalizační opatření (uvádíme i od kdy je navrhovaná jejich účinnost):
od července 2024:
- Sleva na pojistném na důchodové pojištění za výdělečnou činnost při souběžném pobírání důchodu.
- Odvození věku pro odchod do starobního důchodu na naději dožití.
- Zpomalení růstu nově přiznaných důchodů postupnou úpravou parametrů.
- Vyjmutí tzv. výchovného z valorizace důchodů.
- Snížení důchodového věku pro lidi dlouhodobě pracující v tzv. náročných profesích.
- Snížení věku potřebného pro vznik nároku na tzv. odložený starobní důchod.
- Prodloužení lhůty pro obnovu nároku na vdovský/vdovecký důchod z 2 let na 5 let.
od roku 2026:
- Zvýšení minimální procentní výměry starobního důchodu a invalidního důchodu pro invaliditu III. stupně na 10 % průměrné mzdy.
- Mírnější krácení předčasného starobního důchodu při získání 45 let pojištění.
- Hodnocení úspěšně dokončeného doktorského studia jako náhradní doby pojištění.
od roku 2027:
- Zachování tzv. výchovného pouze za výchovu třetího a dalšího dítěte.
- Nahrazení tzv. výchovného za první a druhé dítě zavedením fiktivních vyměřovacích základů za dobu péče o dítě do 3 let věku.
- Zavedení fiktivních vyměřovacích základů za dobu péče o závislou osobu.
- Zavedení dobrovolného sdíleného vyměřovacího základu manželů a registrovaných partnerů.
Důchodový věk odvozen od statistických dat naděje dožití
Základem návrhu o úpravě důchodového věku je přechod od věku pevně stanoveného na věk odvozený od naděje dožití. Důchodový věk každého ročníku narození bude navázán na naději dožití 50letých osob v roce, ve kterém příslušná generace dosáhne 50 let věku (informace o důchodovém věku tak bude známa alespoň 15 let před dosažením důchodového věku, mimo ročníky narození 1966-1974, ty budou znát svůj důchodový věk kratší dobu). Důchodový věk bude stanoven s přesností na měsíce, přičemž maximální změna mezi dvěma po sobě jdoucími ročníky může činit 0 až 2 měsíce. Naděje dožití v 50 letech bude zveřejňovat Český statistický úřad.
Navrhovaná změna nemá nijak zasáhnout ročníky do roku narození 1965. Údaje naděje dožití pro stanovení důchodového věku jsou již nyní známy až po generaci narozenou v roce 1972, a tak je v návrhu upraven i důchodový věk na základě mechanismu naděje dožití i pro ročníky 1966-1972.Od ročníku narození 1973 bude důchodový věk stanovován prováděcím předpisem (nařízením vlády). Důchodový věk pro ročník narození 1973 bude stanoven společně s ročníkem narození 1974 nařízením vlády vydaným do 30. 9. 2025.Tabulky s navrhovanou úpravou důchodového věku.
V následujících tabulkách ukazujeme změnu v důchodovém věku pro muže a ženy ročníku narození 1965–1972 vypočítané podle stávající legislativy a podle navržené novely. Muž narozený v roce 1972 by podle nově vypočítaného důchodového věku měl nárok na důchod o 7 měsíců později.
Zdroj tabulky: Kurzy.cz, licence CC-BY (uveďte autora)
Nově přiznaným důchodům se změní parametry výpočtu
Úpravou parametrů výpočtu budou nově přiznané důchody růst pomaleji, než tomu bylo doposud. Cílem je snížení poměru výše důchodu vůči výši průměrné mzdy. Redukce má být velmi pozvolná.
Konkrétně se navrhuje, aby mezi roky 2026 až 2035 došlo k poklesnu zápočtu příjmů do první redukční hranice (44 procent průměrné mzdy) do výpočtového základu ze stávajících 100 % na 90 % a ke snížení procenta za rok pojištění ze stávajících 1,5 % na 1,45 %. Přehled uvádíme v následujících tabulkách:
Zdroj tabulky: Kurzy.cz, licence CC-BY (uveďte autora)
Jak výše uvedené procentní snížení ovlivní výši důchodu si můžete orientačně spočítat na naší kalkulačce:
Zdroj kalkulačky: Kurzy.cz, Licence CC-BY (uveďte autora)
Výchovné: 500 Kč už jen za třetí a další dítě
Navrhuje se, aby pro důchody vypočítané od roku 2027 náleželo výchovné ve výši 500 Kč pouze za třetí a každé další vychované dítě.Po přechodné období v letech 2027-2029 dojde k postupnému snižování výše výchovného za první a druhé vychované dítě (aby nevznikaly skokové rozdíly ve výši důchodů).
U důchodů přiznaných:
- v roce 2027 bude výchovné za první a druhé vychované dítě činit 300 Kč,
- v roce 2028 bude výchovné za první a druhé vychované dítě činit 200 Kč,
- v roce 2029 bude výchovné za první a druhé vychované dítě činit 100 Kč.
- od roku 2030 bude výchovné za první a druhé vychované dítě činit 0 Kč.
Fiktivní vyměřovací základ
Ocenit péči o první dvě děti do 3 let věku a péči o osobu závislou na pomoci jiné fyzické osoby má nově zavedený tzv. fiktivní vyměřovací základ, který má být uplatňován při výpočtu nově přiznaných důchodů od ledna 2027.
Jde o možnost započítání fiktivního výdělku ve výši průměrné mzdy v ČR po dobu péče o první či druhé dítě ve věku do 3 let a o závislou osobu pro účely výpočtu důchodu. Tento postup se použije jen v případě, že bude pro pojištěnce výhodnější, než kdyby bylo období péče pro výpočet důchodu dobou vyloučenou.
Výchovné se nebude valorizovat
Dalším navrženým opatřením je upuštění od valorizace výchovného. Tato úprava se má dotknout jak nově přiznaných důchodů (návrh od roku 2025, případně 2026), tak i výchovného u již dříve přiznaných důchodů (návrh od roku 2027).
V současnosti se přiznané výchovné stává součástí procentní části důchodu a v případě valorizace procentní části důchodu tedy dojde i ke zvýšení výchovného. Nově by bylo výchovné z procentní části důchodu pro účel valorizace vyjmuto.
Sdílený (společný) vyměřovací základ
Na odstranění rozdílů ve výši důchodů mužů a žen míří nově zavedený tzv. sdílený vyměřovací základ. Je to nástroj, který lze použít v případě, že manželé či registrovaní partneři mají zásadně rozdílné výše vyměřovacího základu pro výpočet důchodu. Mají možnost spolu dobrovolně uzavřít Dohodu o společném vyměřovacím základu a "dorovnat" si vzájemně výši důchodu. Sdílení má být dostupné od roku 2027.
Jednoduše by se dalo říci, že pokud oba manželé/partneři pracují, tak se v případě uzavření dohody o sdílení vyměřovacích základů jejich důchodové vyměřovací základy sečtou a rozdělí na polovinu. Takže pokud například jeden z manželů/partenrů za rok vydělá 600.000 Kč a druhý 200.000 Kč, bude se na ně při výpočtu důchodu v daném roce pohlížet, jakoby každý vydělal 400.000 Kč.
Sdílení má být možné pouze v případě, že oba manželé/partneři pracují s účastí na důchodovém pojištění, mají tedy evidované doby pojištění i vyměřovací základy. Pokud jeden pracuje a druhý nikoliv, sdílení pro dané období není možné.
Zatím nebylo upřesněno, zda bude pro žadatele existovat nějaký mechanismus ověření, zda pro ně "sdílený důchod" bude výhodnější, než samostatný.
Minimální důchod ve výši pětiny průměrné mzdy
Mírnější krácení předčasného důchodu pro dlouhodobě pracující
Pro lidi, kteří získali min. 45 let důchodového pojištění, bude mírnější krácení důchodu za předčasnost.
Při době pojištění min. 45 let bude krácení za předčasnost jen 0,75 % výpočtového základu za každých i započatých 90 dnů předčasnosti (místo dosavadních 1,5 %). Opatření je plánováno od roku 2026.
Do doby pojištění se započítává i např. doba péče o děti do čtyř let věku, péče o závislé osoby a základní vojenská služba ale, nezapočítává se doba v evidenci uchazečů o zaměstnání, pobírání dávek nemocenského pojištění po skončení zaměstnání ani doba studia na střední škole po dosažení věku 18 let a studium na vysoké škole, dokonce ani k doktorskému studiu, které se jinak bude nově započítávat do náhradní doby pojištění.
Pracující důchodci dostanou "přidáno", ale už se jim nebude navyšovat důchod
Aktuálně platí, že pracující senior pobírající plný důchod si zvyšuje výměru starobního důchodu - za každých 360 kalendářních dnů výdělečné činnosti se výpočtový základ zvýší o 0,4 procenta. Nově se pracujícím a podnikajícím seniorům už nebude za
výdělečnou činnost zvyšovat důchod, ale získají místo toho slevu na
sociálním pojištění.
U pracujících důchodců se sníží sazba pojistného o 6,5
procenta, což odpovídá výši pojistného placené zaměstnancem. Zaměstnaní
senioři tak získají 100 % slevu na pojistném na sociálním zabezpečení a
podnikajícím seniorům se sazba na pojistné sníží z 29,2 % na 22,7 %. Jak zaměstnaným, tak i podnikajícím seniorům se tím zvýší jejich čistý výdělek. Změna je plánována již od července 2024.
Náročná profese = možnost odejít do důchodu dříve
Má se jednat například o tyto profese: pracovníky v lesnictví, seřizovače obráběcích strojů, horníky, kováře, skláře, zedníky, svářeče, slévače, obsluhu důlních zařízení, kamnáře, dlaždiče, zdravotní sestry s některými specializacemi, sociální pracovnice. Účinnost je plánována od roku 2025.
Odložený starobní důchod dříve
Nově (od roku 2025) má nárok na odložený starobní důchod vzniknout již po dosažení věku o 2 roky vyššího, než je důchodový věk muže stejného data narození.
Doktorské studium se bude počítat do náhradní doby pojištění
Prodloužení ochranné doby pro obnovu výplaty vdovských a vdoveckých důchodů
Je navrhováno prodloužení doby pro obnovení nároku na vdovský či vdovecký důchod, a to ze současných 2 roků na 5 let.
Vdovský důchod totiž lze dlouhodobě pobírat jen v případě péče o dítě nebo dosažení důchodového věku. Bez splnění těchto podmínek nárok na vdovský důchod zaniká po roce. K obnoví jeho výplaty může dojít, pokud do dvou let člověk začne opět některou podmínku splňovat. Nově se tedy toto období má prodloužit až na pět let, a to od roku 2025.
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Důchody a penzijní:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Reforma důchodů - reforma důchodového systému
- Důchod a penze 2021 - aktuální informace k důchodům
- Valorizace důchodů - jak stoupají důchody?
- Zvýšení důchodu 2024 - kalkulačka: důchod 18.000 Kč se od června 2023 zvýší o 722 Kč.
- Výpočet důchodu - Jak vysoký budete mít důchod?
- Státní svátky 2024
- Kalendář jmen 2024 - svátky
- Prázdniny 2024/2025 nezveřejněny
- Státní svátky Prosinec 2024
- Kalendář jmen Listopad 2024 - svátky
- Kalendář jmen Prosinec 2024 - svátky
- Kalkulačka OSVČ 2024 (za rok 2023) - výpočet daně, sociálního a zdravotního pojištění
Prezentace
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Okénko finanční rady
Lenka Rutteová, Bezvafinance
Spotřebitelské půjčky rostou nejrychleji na jižní Moravě, jih Čech "zaostává"
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Levnější elektřina, dražší suroviny: Svátky se prodraží hlavně kvůli máslu
Martin Thienel, Kalkulátor.cz
Vojtěch Šanca, Delta Green
Základ flexibility: začít šetřit můžete hned teď, třeba i v bytě
Marek Pokorný, Portu
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Ztráta zaměstnání vás může potkat nejen v předdůchodovém věku
Jiří Sýkora, Swiss Life Select
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
Umíme si chránit svůj majetek pojištěním? Průzkum ukazuje zajímavá čísla