CRIF (Czech Credit Bureau)
Údaje o firmách  |  13.06.2024 13:40:46

Podnikat letos začalo 36 tisíc lidí, nejvíce za poslední roky, ještě více jich ale podnikání opustilo

V květnu letošního roku začalo v České republice podnikat 6 289 lidí a zároveň 6 530 fyzických osob podnikatelů (FOP) svou činnost ukončilo. To znamená, že v Česku v květnu ubylo 241 podnikatelů. K úbytku došlo již druhým měsícem v řadě, v dubnu se počet podnikatelů snížil o 3 974. Vyplývá to z analýzy dat portálu www.informaceofirmach.cz , kterou provedla společnost CRIF.

„Duben byl letos prvním měsícem, kdy podnikání ukončilo více lidí, než kolik jich s podnikáním začalo, a tedy prvním měsícem, kdy celkový počet podnikatelů v Česku poklesl, a to o téměř čtyři tisíce. V květnu pak tento trend pokračoval, i když mírněji. Důvodem je značný růst počtu zaniklých podnikatelů v dubnu. Horšící podmínky naznačuje i růst bankrotů podnikatelů v letošním roce,“ říká Věra Kameníčková, analytička společnosti CRIF – Czech Credit Bureau.

Od začátku roku začalo v Česku podnikat 36 072 lidí, o 3 869 více než ve stejném období loni a nejvíce za poslední desetiletí, a 38 654 jich podnikání ukončilo, tedy o 199 tisíc méně než loni. Loňský rok byl však specifický, a to z důvodu povinného zavádění datových schránek, které mnohé, většinou již neaktivní, podnikatele přimělo k ukončení jejich podnikání.

Od začátku letošního roku tedy v Česku ubylo 2 582 podnikatelů a na každých 10 zaniklých FOP připadlo jen 9 nových subjektů. Pokud nebereme v úvahu loňský rok, kdy byl úbytek podnikatelů masivní, jde oproti předchozím rokům o propad. Například v prvních pěti měsících roku 2022 v Česku přibylo 7 990 podnikatelů, v roce 2021 jich bylo 8 229. Počet podnikatelů, kteří se letos rozhodli činnost ukončit, je značný, přitom efekt povinné datové schránky už vyprchal. I výrazně nadprůměrný počet nových podnikatelů tento pokles nepřekonal, a tak došlo ke snížení počtu podnikatelů. Pokles však byl velmi mírný, nedosáhl ani jednoho procenta celkového počtu podnikatelů.

Nejvíce podnikatelů začalo od začátku roku ke konci května podnikat v Praze (6 689), ve Středočeském (4 896) a v Jihomoravském kraji (3 932). Nejvíce lidí ukončilo podnikání rovněž v Praze (5 133), ve Středočeském kraji (4 871) a dále v Jihomoravském kraji (3 988).

V rámci základních odvětví začalo za prvních pět měsíců roku podnikat ve zpracovatelském průmyslu (4 467), v profesních, vědeckých a technických činnostech (4 452) a ve stavebnictví (4 349). Počet nových podnikatelů meziročně nejvíce narostl ve vzdělávání (+49 %) v odvětví nakládání s nemovitostmi (+36 %) a v dopravě a skladování (+25 %). Nejvíce zaniklých podnikatelů zaznamenalo odvětví obchodu (10 028), stavebnictví (6 547) a zpracovatelský průmysl (5 280).

Ke konci května bylo v Česku 1,93 milionu podnikatelů, z toho třetinu tvoří ženy a dvě třetiny muži. Podnikatelé do 40 let se na celkovém počtu podílejí 31 %, takže převládají spíše starší ročníky, přičemž pětinu všech představují lidé starší než 60 let.

 


CRIF – Czech Credit Bureau, a.s.

Společnost CRIF – Czech Credit Bureau, a. s je součástí celosvětové skupiny CRIF. Poskytuje svým klientům aplikaci Cribis, která obsahuje informace o více než 10 milionech podnikatelských subjektů a fyzických osobách z České a Slovenské republiky čerpající z více než 43 informačních zdrojů.

Společnost CRIF je zároveň organizátorem největších českých úvěrových registrů, Bankovního registru klientských informací a Nebankovního registru klientských informací. Jejich prostřednictvím si zejména banky, stavební spořitelny a leasingové a splátkové společnosti ověřují schopnost svých klientů splácet budoucí závazky. Široké veřejnosti nabízí možnost získat úvěrovou zprávu na klientských centrech obou registrů a nově také prostřednictvím bezpečného on-line přístupu do webového portálu www.kolikmam.cz, díky kterému získá uživatel aktuální přehled o svých závazcích z pohodlí domova nebo kanceláře.

Portál informaceofirmach.cz slouží k bezplatnému prověřování finanční výkonnosti, míry varovných informací a vlastnických vazeb u českých a slovenských firem. Obsahuje výběr obchodních informací o 4 milionech podnikatelských subjektů, které čerpá prostřednictvím profesionální aplikace Cribis z více než 40 hlavních informačních zdrojů. Na portálu si uživatel může zdarma prověřit sledovanou firmu z více hledisek. Kromě základních informací užitečných pro její identifikaci má uživatel po bezplatné registraci k dispozici také sadu varovných informací vztahujících se přímo k dané firmě anebo ke skupině společností napojených na vyhledanou firmu.

Více informaci na: www.crif.cz

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688