NRB (Národní rozvojová banka)
Úvěry, půjčky  |  02.05.2024 15:48:21

Nehospodárné budovy v Česku podnikatelům zvyšují účty. Expertka z NRB radí, jak v nich uspořit za energie

V ČR je přibližně 50 % nehospodárných budov [1] , které slouží mimo jiné i k podnikání. Jejich provozovatelé se tak často musí smířit s opakujícími se vysokými náklady na energie. Problémové jsou především starší budovy, které jsou ekonomicky nehospodárné a ekologicky nedostačující. Specialistka energetiky z Národní rozvojové banky radí podnikatelům, jak dosáhnout energetických úspor a jak zajistit financování svého projektu zvýhodněným úvěrem z programu Nové úspory energie s úrokovou sazbou 1,99 % p.a., doplněného dotační složkou. Mohou o něj žádat podnikatelé všech velikostí, ze všech částí České republiky, kromě Prahy, pro kterou existuje samostatný program.

„Požadovaných úspor mohou podnikatelé dosáhnout například pomocí správné izolace stěn, podlah, stropů nebo výměnou starých světel za úsporné LED žárovky. Pomoct mohou různá čidla, která automaticky mění teplotu v místnosti v závislosti na používání a nevytápí či nechladí ji zbytečně, pokud v ní nikdo není. Další možností je využití zbytkového tepla z výroby pro vytápění administrativních prostor nebo výměna starého stroje za nový. Důležité je myslet i na ohřev vody a správný výběr oken, dveří nebo instalaci fotovoltaiky, díky které mohou ušetřit desítky tisíc ročně,” radí Eva Baková, specialistka energetiky z Národní rozvojové banky.

Budovy jsou největším spotřebitelem energie v Evropské unii a v České republice je těch nehospodárných přibližně 50 %. Mezi nimi jsou i objekty, které slouží k podnikání. Zásadním problémem je podle Bakové to, že většina starších budov potřebuje více oprav najednou, aby svým provozovatelům šetřila energie, tedy je zapotřebí pro ně vytvořit efektivní energetický management budovy. V konečném důsledku se tak jedná o nákladné investice, které podnikatelé z důvodu nedostatku financí odkládají, nebo se rozhodnou do větších změn a oprav nepouštět.

Pomoct s investicí jim může program Nové úspory energie od Národní rozvojové banky. V rámci něj mohou podnikatelé požádat o zvýhodněný úvěr s pevným úrokem 1,99 % p.a. do výše až 90 % způsobilých výdajů na realizaci úsporných opatření. Doba splatnosti výhodného úvěru je 10 let, splátky je možné odložit až o 2 roky. „Do programu se mohou zapojit mimopražští podnikatelé a firmy všech velikostí, kteří podnikají například v zemědělství, maloobchodu, zpracovatelském průmyslu, cestovním ruchu nebo energetice. Pro podnikatele z Prahy nabízíme program ENERG, ” říká Baková.

Společně se zvýhodněným úvěrem může podnikatel získat podporu projektu v podobě vyčíslení výše úspory energie. Tato podpora v rámci programu ELENA je z 90 % hrazena z prostředků EIB. „Podnikatelé tak získají podporu 2v1. Dokážeme pomoci s přípravou a plány, které se týkají úspor energií, a poskytneme nízkoúročený úvěr. Navíc v aktuálním velmi obtížném období mohou podnikatelé ušetřené peníze za energie a za úroky využít na podporu jiných provozních výdajů, které neustále stoupají,” říká Baková. Pokud se projekt podaří řádně dokončit a dosáhne plánovaných úspor energie, může investor získat dotaci dosahující výše až 35 % ze všech způsobilých výdajů projektu. Dotace však nemůže být vyšší než výše vyčerpaného úvěru.[1] zdroj: Odbor energetické účinnosti a úspor Ministerstva průmyslu a obchodu České republiky

Národní rozvojová banka

Národní rozvojová banka, a.s., působí na trhu od roku 1992, toho času jako Českomoravská záruční a rozvojová banka, a.s. Jejím cílem je přispět a podílet se na podpoře dlouhodobě udržitelného hospodářského a sociálního rozvoje prostřednictvím poskytování finančních produktů, zejména v oblasti malého a středního podnikání, rozvoje infrastruktury a dalších sektorech ekonomiky. Jejím jediným akcionářem je Česká republika zastoupená Ministerstvem průmyslu a obchodu, Ministerstvem financí a Ministerstvem pro místní rozvoj. S využitím prostředků státního rozpočtu, rozpočtů krajů a evropských fondů banka poskytuje podporu formou záruk a zvýhodněných úvěrů a doplňuje tak nabídku bankovních a investičních produktů na trhu. Dceřinými společnostmi NRB jsou Národní rozvojový fond, který se zaměřuje na rozvoj infrastruktury se zapojením soukromých zdrojů, a Národní rozvojová investiční, jež poskytuje podporu ve formě kapitálových finančních nástrojů soukromému i veřejnému sektoru.

Více informaci na: www.nrb.cz

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář


Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688