Distribuční sazba nebo poplatek za jistič. Co všechno ovlivňuje cenu elektřiny?
Cenu elektřiny tvoří hned několik různých sazeb a poplatků. Kromě tarifu, který si zákazník u dodavatele sám vybírá, sem patří třeba pevně nastavená distribuční sazba nebo poplatky za jistič a obnovitelné zdroje. K tomu všemu se pak samozřejmě připočítává i daň z přidané hodnoty.
Dodavatel a distributor
Rozdíl mezi dodavatelem a distributorem nemusí být na první pohled zřejmý – a mnozí tyto dva pojmy zaměňují. Tak si v nich na úvod pojďme udělat pořádek. Dodavatel je ten, s kým zákazník podepisuje smlouvu na dodávky energií. Jemu také za energie platí. Dodavatele si může každý vybírat podle svého uvážení. Na trhu jsou nejen velcí, ale také takzvaní alternativní dodavatelé. Pečlivým porovnáváním jejich nabídek lze získat příznivější cenu. Právě sazba od dodavatele je jedinou složkou z celkové ceny, kterou zákazník může ovlivnit, proto se porovnávání skutečně vyplatí.
To distributora už si vybírat nemůžete, ten je přidělován automaticky na základě lokality odběrného místa. Distributor vlastní veškerou infrastrukturu a odpovídá za přenos elektřiny od dodavatele k zákazníkovi. Za jeho služby se platí distribuční poplatky, zákazníci je ovšem mají započítané v celkové ceně, kterou najdou na faktuře od dodavatele. V Česku máme jen tři distributory elektřiny, a to ČEZ Distribuce, EG. D (dříve E.ON Distribuce) a PREdistribuce.
Distribuční sazba elektřiny
Jedním z faktorů, které ovlivňují finální cenu energií, je distribuční sazba. Na rozdíl od tarifu, který si u dodavatele jakožto zákazníci sami vybíráte, je distribuční sazba pevně stanovená. Odvíjí se od typu spotřebičů využívaných v domácnosti. Sazbu nastavuje přímo Energetický regulační úřad (ERÚ), dodavatel ani distributor energií její výši ovlivnit nemohou. Dodavatelé pak s distribučními sazbami pracují přímo ve svých cenících, kde k nim přiřazují ceny vlastních tarifů.
Distribuční sazby se dělí na jednotarifní a dvoutarifní. U prvního typu platí zákazník během celého dne stejně, u dvoutarifních sazeb se potom pracuje s takzvaným nočním proudem, tedy nižším tarifem, který lze v určitých časech využívat. Zákazník si mezi jednotarifní a dvoutarifní distribuční sazbou nemůže sám vybírat, rozhodující je už zmíněný typ spotřebičů v domácnosti. Pro nastavení dvoutarifní sazby jsou zpravidla zapotřebí takové spotřebiče, které jsou z hlediska energií náročnější na provoz. V tuto chvíli rozlišujeme následující distribuční sazby:
Jednotarifní sazby
D01d
Domácnosti s nízkou spotřebou elektřiny.
D02d
Domácnosti se všemi běžnými spotřebiči a střední spotřebou elektřiny (sem spadá většina českých domácností).
Dvoutarifní sazby
D25d
Domácnosti, které využívají k ohřevu vody elektrický bojler (nižší tarif platí osm hodin denně).
D26d
Domácnosti vytápěné akumulačním topením (nižší tarif platí osm hodin denně).
D27d
Majitelé elektromobilů (nižší tarif platí osm hodin denně).
D57d
Domácnosti s elektrickým vytápěním, tedy tepelným čerpadlem, elektrokotlem, přímotopy nebo podlahovým vytápěním (nižší tarif platí dvacet hodin denně). Tato sazba nahradila dříve dostupné sazby D35d, D45d a D56d, které bylo možné získat dříve.
D61d
Chaty, chalupy a další objekty využívané primárně během víkendů (nižší tarif platí od pátečních 16 hodin do nedělních 22 hodin).
Změna distribuční sazby
Změna způsobu vytápění, výrazně vyšší spotřeba než v předchozím období nebo nastěhování nových obyvatel domu. To všechno mohou být důvody k přepočítání distribuční sazby. Pokud dojde k výraznějším změnám, může se stát, že sazba už neodpovídá a zákazník pak platí zbytečně vysoké účty za elektřinu. Sazbu je možné měnit jednou ročně, ohledně dalšího postupu vždy kontaktujte svého dodavatele. Raději si rovnou připravte revizní zprávu, která potvrdí například instalaci tepelného čerpadla či jiné změny.
Poplatek za jistič
Dalším poplatkem, který je třeba připočítat, je sazba za jistič. Odvíjí se nejen od typu jističe a lokality odběrného místa, ale také od distribuční sazby. Výše poplatku se pohybuje v řádech stovek až nižších tisíc korun ročně. Nejvíc si připlatí zákazníci s vysokým odběrem, zpravidla tedy ti, kteří elektřinou vytápějí. S poplatkem je třeba počítat i tehdy, když v danou chvíli vůbec žádnou energii neodebíráte. Platíte totiž za to, že je pro vás v síti stále místo a máte tu rezervované množství energie odpovídající vaší maximální spotřebě.
Základem je správný výběr jističe. Je třeba, aby byl přesně dimenzovaný na počet spotřebičů v domácnosti. Pokud je jistič příliš slabý, může docházet k jeho přetížení, a tedy i přerušení dodávek elektřiny. Jistič s příliš velkou kapacitou zase znamená zbytečné náklady v podobě vyššího poplatku.
Poplatky za obnovitelné zdroje
Poplatek za obnovitelné zdroje (POZE) se v posledních letech hodně řešil. V loňském roce ho zákazníci dočasně neplatili, aby lépe zvládli rychle rostoucí ceny energií. Následně se objevily i návrhy, aby jeho platbu trvale převzal stát. To ale nevyšlo, takže letos je poplatek zpět, a to v původní výši 599 Kč včetně DPH za každou megawatthodinu (MWh) elektřiny. Poplatek hradí každý odběratel bez výjimky a přispívá tak k rozvoji obnovitelných zdrojů elektřiny.
Nezapomeňte na DPH
Daň z přidané hodnoty (DPH) je nedílnou součástí většiny zboží a služeb. Energie přitom nejsou žádnou výjimkou. Jenže zatímco při běžném nákupu v obchodě máme DPH zahrnuto v ceně zboží, u energií se některé položky uvádějí bez daně. V takovém případě je vždy třeba připočítat základní, 21% sazbu DPH, abyste získali výslednou částku.
Budeme potřebovat změnu modelu?
Energetika se rychle vyvíjí a s příchodem obnovitelných zdrojů se správné fungování přenosové soustavy stává čím dál tím větší výzvou. Distributoři musí pro každého zákazníka rezervovat v síti dostatek elektřiny. Často tak řeší nejen zdroje, ale také samotné odběratele, jejichž spotřeba je typická stále většími výkyvy. Narážíme tím například na využívání tepelných čerpadel, která umí vytápět místnosti a ohřívat vodu s velmi nízkou spotřebou. Majitel domu s tepelným čerpadlem tak najednou odebírá ze sítě mnohem méně elektřiny, než kolik využíval s klasickým elektrokotlem a bojlerem. Problém ovšem nastává ve chvíli, kdy teploty klesnou hluboko pod bod mrazu. Tepelné čerpadlo si totiž začne pomáhat přídavnou spirálou, která funguje jako „záložní elektrokotel“. Její zapnutí ovšem znamená až desetinásobné zvýšení spotřeby. A přesně na to musí být distributor spolu se svými sítěmi a rozvodnami připraven.
Na první pohled to nemusí vypadat jako příliš velký problém. Když ale vezmeme v potaz, že domů s tepelnými čerpadly jsou tisíce a mrzne především během noci, kdy nepomáhají domácí fotovoltaické elektrárny a lidé třeba ještě k tomu všemu nabíjejí elektromobily, problém je na světě. U nás to zatím není tolik patrné, ale třeba v sousedním Německu, kde jsou tepelná čerpadla i elektromobily mnohem častější, už problém vidíme. Právě proto se tu možná schyluje i k poměrně radikálnímu řešení. Schvalovat by se mohl návrh, který distributorům při velkém náporu umožní omezení dodávek elektrického proudu do domácností. Omezená spotřeba by se při velkých mrazech týkala právě elektromobilů a tepelných čerpadel. Jak by se pak v takových domácnostech řešilo vytápění nebo jaké kroky do budoucna podniknou čeští zákonodárci, to zatím nevíme. Dříve či později ovšem bude nutné řešit vzniklou situaci i u nás.
Lukáš Kaňok
Lukáš Kaňok je zkušený obchodník, jehož profesní kariéra začala v oboru TELCO, kde působil 14 let a nyní již 8 let pokračuje ve světě online srovnávačů cen energií, pojištění a financí. Jeho vášeň a odbornost v oblasti startupů, zejména v sektorech energetiky a financí, ho řadí mezi přední odborníky. Jeho zájem o nové technologie mu pomohl rozvíjet inovativní řešení a strategie pro energetický a finanční obor. V obchodním světě se vyznačuje nejen bohatými zkušenostmi, ale také nadšením a odhodláním k dosažení pozitivních změn v oblasti energetiky a financí. Lukáš je v necelých 50 letech již dědečkem a k tomu navíc vášnivým motorkářem.
Kalkulátor.cz
my počítáme, vy šetříte
Kalkulátor.cz, je srovnávač, který se rozhodl změnit svět. Pomáhá lidem šetřit peníze a orientovat se v turbulentním světě energií, pojištění a financí. Zákazník je pro nás partner, kterému se snažíme ušetřit čas i peníze. Možnosti řešení prezentujeme lidsky a srozumitelně. Naše doporučení v čase hlídáme a v případě lepších možností, zákazníka informujeme o nových možnostech. Našim cílem je dlouhodobý spokojený vztah se zákazníkem. Nic nám neudělá radost víc, než zákazníci, kteří se vracejí a využívají našich služeb ve všech oblastech.
Více informací na https://www.kalkulator.cz/.
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Finanční rady:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Srovnání hypoték - porovnání úrokových sazeb a poplatků hypotéky
- Srovnání půjček - sazby, podmínky, poplatky
- Úrokové sazby - úroky z vkladů.
- Graf úrokových sazeb hypoték
- Úroková sazba hypotéky
- Sazba D57d, tarif D57d - elektřina
- ČEZ Prodej, a. s. Sazba D57d, tarif D57d
- Úrokové sazby ČNB
- Náhrada mzdy za karanténu nebo nemoc v roce 2020 - Kolik peněz dostanete za prvních 14 dnů?
- Sleva na manželku 2023 - 24.840 Kč. Slevu na manžela nebo manželku můžete uplatnit, pokud manželka / manžel nemá příjmy vyšší než 68.000 Kč.
- Platba elektřiny podle jističe je nesmysl, jistič je jen bezpečnostní prvek - Diskuze, názory, doporučení a hodnocení
- Platba elektřiny podle jističe je nesmysl, jistič je jen bezpečnostní prvek - Diskuze, názory, doporučení a hodnocení
Prezentace
28.11.2024 Nejlepší chytré hodinky na světě jsou Samsung.
25.11.2024 Zkontrolujte, zda je vaše nemovitost dobře…
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Petr Lajsek, Purple Trading
Zmatek na ropném trhu. Jak se promítne do cen pohonných hmot?
Ali Daylami, BITmarkets
Mgr. Timur Barotov, BHS
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Dvojnásobný růst prodeje bytů oproti loňsku: Co to znamená pro ceny?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Okénko finanční rady
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Lenka Rutteová, Bezvafinance
Miren Memiševič, Skupina Klik.cz
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Martin Thienel, Kalkulátor.cz
Marek Pokorný, Portu
Jak snížit daně díky DIPu? Zde je návod pro vyplnění daňového přiznání
Tomáš Kadeřábek, Swiss Life Select