V4 Group (V4 Group)
Sociální  |  23.04.2024 10:12:12

Daňovým přiznáním povinnosti živnostníků nekončí. Za nepodání přehledů hrozí sankce

S daňovým přiznáním souvisí i přehledy pro Českou správu sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovnu. Základní termín pro podání přehledu je 2. května, případně 3. června, a to v závislosti na termínu podání daňového přiznání.

Oba přehledy musí podat každá OSVČ, která v průběhu roku 2023 po nějakou dobu vykonávala samostatně výdělečnou činnost.

Základním termínem pro podání přehledů pro tento rok je 2. květen, pokud bylo daňové přiznání podáno OSVČ nebo daňovým poradcem ve tříměsíční lhůtě od uplynutí zdaňovacího období, bez ohledu na to, zda bylo podáno elektronicky či v papírové podobě. Prodloužená lhůta 3. června pak platí pro ty, kdo podali daňové přiznání elektronicky po 1. dubnu. Posledním termínem pro podání přehledů je 1. srpen a ten platí pro ty, kterým zpracovává daňové přiznání daňový poradce a současně daňové přiznání nebylo podáno ve tříměsíční lhůtě od uplynutí zdaňovacího období,“ upřesňuje termíny Michal Jelínek, daňový expert a partner V4 Group.

ČSSZ i všechny zdravotní pojišťovny mají na svých stránkách elektronické formuláře pro podání přehledů. Není to tedy nic složitého.

Pojistné se stanovuje podle vyměřovacího základu a vypočítává se automaticky na elektronických formulářích. Nedoplatek pak musí živnostník uhradit do 8 dnů po dni, ve kterém byl, popřípadě měl být přehled podán.

Přehled pro správu sociálního zabezpečení je možné vyplnit přes interaktivní formulář na ePortálu. Vše může podnikatel vyplnit bez přihlášení, případně se přihlásit přes datovou schránku, nebo Národní identitu autority. Pak se některé potřebné údaje samy do přehledu propíší.

Co když na přehledy živnostník zapomene?

V případě, že OSVČ nedodá včas nebo vůbec přehledy pro ČSSZ, hrozí mu sankce ve výši 50 tisíc korun. Stejně tak je to u nepodání přehledů pro zdravotní pojišťovnu. Pokud nedojde k podání přehledu pro pojišťovnu ani po písemné výzvě, může pojišťovna určit pravděpodobnou výši pojistného z údajů, které má k dispozici. Jestliže pro nedostatek údajů nelze pojistné stanovit tímto náhradním způsobem, pro účely stanovení pravděpodobné výše pojistného je měsíční příjem roven 1,5násobku všeobecného vyměřovacího základu, a vyměřovacím základem je 50 procent z této částky,“ vysvětluje Michal Jelínek, partner V4 Group.

Hlavním problémem je nepozornost

Nejčastějším problémem nejen při vyplňování přehledů pro ČSSZ a zdravotní pojišťovnu, je nepozornost. Kupříkladu nesprávné zadání variabilního symbolu může později způsobit nemalé problémy. Při vyplňování se pak lidé dopouštějí chyb v podobě špatného uvedení úhrnu zaplacených záloh. Stává se, že lidé nemají jasno, kdy byli považováni za OSVČ vykonávající vedlejší činnost.

V4 Group

V4 Group je poradenská skupina sdružující právní poradce, daňové konzultanty, auditory a účetní. Našim klientům nabízíme komplexní poradenské služby při vykonávaní jejich každodenních činností jako i řešení náročných obchodních transakcí.

Skupina V4 Group působí v České republice, Slovenské republice, Polsku a Maďarsku.


Více informací najdete na: www.v4group.eu

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Daně a daňová přiznání - informace, termíny, formulářeVíce zpráv k tématu Daně


?

Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688