Ranní okénko - Dnešní den ve znamení PMI
Dnešní den bude patřit indexu nákupních manažerů (PMI) ve zpracovatelském sektoru. Ten nejdříve dorazí z Německa, kde v posledních dvou měsících poměrně razantně poklesl, nicméně v dubnu by podle trhu mělo dojít k opětovnému nárůstu. Situace v německém průmyslu ale zdaleka není dobrá, když hlavní potíž spočívá v nízké zahraniční poptávce. Vývoj v Německu sice stahuje výsledek celé eurozóny, ale ta si jako celek vede mnohém lépe. V březnu index činil 46,1 bodů a trh predikuje jeho další zvýšení v dubnu (46,5 bodů). Hranice 50 bodů oddělující expanzi od kontrakce je ale ještě poměrně vzdálená, což značí zhoršující se podmínky v tomto sektoru, ač nižšího rozsahu než v Německu. Naopak ve Spojených státech amerických se vývoj liší, jelikož index překonává zmíněnou hranici od začátku roku. Dopady restriktivní měnové politiky Fedu a obtížnějšího financování se na americkém průmyslu zatím, zdá se, příliš neprojevují. Na druhé straně průměrná hodnota za dobu sledování tohoto ukazatele je vyšší než posledně zjištěná.
Ze středoevropského hlediska bude nejzajímavější událostí dnešní zasedání Maďarské centrální banky. Ta, aby zkrotila inflaci, zvýšila základní úrokovou sazbu až na 13 %. V říjnu minulého roku vzhledem ke klesající inflaci spustila proces uvolňování měnové politiky, kdy snížila sazby o 75bb. Od té doby tento krok zopakovala na každém svém zasedání, celkem 5x. Aktuálně tak základní úroková sazba činí 8,25 % a další snížení bude následovat, ale podle trhu tentokrát už jen o 50bb. Rovněž naše prognóza očekává zpomalení tempa snižování úrokových sazeb. Základní úroková sazba by tak mohla klesnout na 7,75 %, ale v rámci regionu střední Evropy by stále dosahovala nejvyšší hodnoty.
Začátek nového týdne přinesl pouze informaci o náladě mezi spotřebiteli v eurozóně. Ta se pouze nepatrně zlepšuje, v historickém kontextu je ale stále podprůměrná.
Akciové trhy začaly nový týden na pozitivní notě, když veskrze všechny akciové indexy posilovaly. Americký index S&P 500 přerušil sérii ztrát, připsal si 0,9 % a opět se vrátil nad klíčovou hranici 5000 bodů. Výkon německého DAX byl jen o něco málo slabší (+0,7 %) a pražský PX získal rovněž solidních 0,4 %. Koruna se aktuálně pohybuje pod hranicí 25,30 EUR/CZK.
Autor: Martin Kron, analytik
Editor: Vít Mikušek, analytik
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Koruna - kurzy koruny, grafy, nejnovější zprávy o koruně. Česká, dánská, islandská, norská, švédská koruna.
- Kurz Eura, Euro EUR, aktuální kurzy koruny a měn
- J&T ARCH INV CZK H - Akcie J&T ARCH INV CZK H aktuálně, kurzy Burza - akcie online
- Koruna, Švédská koruna SEK, kurzy měn
- EUR euro, historie kurzů měn
- Koruna, Norská koruna NOK, kurzy měn
- Koupit 1 EUR (euro) - valuty, měnová kalkulačka
- EUR, euro - převod měn na CZK, českou korunu
- Směnárny Praha koupě, prodej euro EUR
- Přiznání k dani z příjmů fyzických osob 25 5405 (vzor číslo 28)
- Prohlášení poplatníka daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti 25 5457 (vzor číslo 27)
- Žádost o roční zúčtování záloh a daňového zvýhodnění 25 5457/B (vzor číslo 3)
Prezentace
16.04.2025 5 Xiaomi telefonů, které jsou teď v Česku za…
16.04.2025 Jak investovat v době nejistoty?
16.04.2025 Daňový lexikon pro začátečníky: Praktický…
Okénko investora
Miroslav Novák, Citfin
Mgr. Timur Barotov, BHS
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Trump rozvířil vody na komoditním trhu. Bude Brazílie vítězem?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Ali Daylami, BITmarkets
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři