Radomír Jáč (Generali Investments)
Makroekonomika  |  19.04.2024 08:50:01

Ceny průmyslových výrobců v březnu meziročně stagnovaly, když trh očekával meziroční růst 0,3 %

Ceny zemědělských výrobců dále zbrzdily svůj meziroční pokles, což ale nebylo překvapivé.

Za letošní první čtvrtletí vykázaly ceny v průmyslu o něco výraznější pokles, než předpokládala ČNB, zatímco meziroční propad cen v zemědělství byl v porovnání s prognózou centrální banky o něco mírnější.

V případě zemědělství meziroční pokles cen zřejmě zaznamenáme ve všech čtvrtletích letošního roku, tempo poklesu se nicméně bude dále zmírňovat.

Tuzemský průmysl za celý letošní rok zřejmě vykáže mírný nárůst výrobních cen, celoroční průměrný nárůst by mohl činit zhruba 1 %.

 

Výrobní cenytuzemském průmyslu v březnu meziročně stagnovaly poté, co v lednu a únoru vykázaly meziroční poklesy.

Meziroční stagnace výrobních cenprůmyslu (0,0 %) znamená slabší cenové tlaky v porovnání s očekáváním finančního trhu, jenž pro březen předpokládal meziroční růst výrobních cenprůmyslu o 0,3 %.

Za celé letošní první čtvrtletí klesly výrobní cenytuzemském průmyslu o 0,9 %.

ČNB ve své prognóze z počátku února očekávala, že ceny průmyslových výrobců v letošním prvním čtvrtletí klesnou meziročně v průměru o 0,7 % poté, co v loňském čtvrtém čtvrtletí vzrostly meziročně o 0,8 %.

                                                                                                                                       

Bližší pohled na vývoj cen v průmyslu hlásí zmírnění meziročního pokles výrobních cen ve zpracovatelském průmyslu, zatímco těžba a dobývání v březnu zaznamenaly prohloubení meziroční poklesu výrobních cen.

Výroba elektřiny, plynu, páry a klimatizovaného vzduchu hlásí mírné zrychlení meziročního růstu cen.

Ve zpracovatelském průmyslu se meziroční pokles cen zmírnil na 0,9 % po únorovém poklesu o 1,7 %.

Odvětví výroby potravinářských výrobků hlásí meziroční pokles výrobních cen o 5,0 % poté, co v únoru meziroční pokles cen činil 5,9 %.

Vývoj cen v zemědělství a v potravinářském průmyslu naznačuje, že v nejbližších měsících dosáhne svého maxima také tempo meziročního poklesu cen potravin pro koncového spotřebitele.

Ceny potravin pro koncového spotřebitele by ale i tak měly setrvat v meziročním poklesu po celý letošní rok.

 

V případě zemědělských výrobců došlo v březnu k zmírnění meziročního propadu výrobních cen z únorových 18,7 % na 13,2 %.

V rostlinné výrobě meziroční výrobní ceny v březnu meziročně klesly o 15,5 %, když v únoru jejich meziroční propad činil 23,7 %.

Živočišná výroba hlásí meziroční pokles výrobních cen o 10,5 %, což je zmírnění po únorovém meziročním poklesu výrobních cen poté, jenž činil 13,0 %.

Za celé první čtvrtletí výrobní ceny v tuzemském zemědělství klesly meziročně o 17,2 %

ČNB ve své únorové prognóze počítala pro letošní první čtvrtletí s meziročním propadem cen v zemědělství o 19,4 % po meziročním poklesu o 15,0 % vykázaném v loňském závěrečném čtvrtletí.

 

Do dalších měsíců lze čekat návrat výrobních cenprůmyslu k meziročnímu růstu, zatímco meziroční pokles výrobních cenzemědělství se bude zmírňovat.

Ceny v zemědělství by ale měly setrvat v meziročním poklesu po celý letošní rok, průmysl by pak měl v celoročním vyjádření vykázat jen mírný nárůst výrobních cen, zhruba o 1 %.

Vývoj výrobních cen je podporou pro scénář dalšího snižování úrokových sazeb ČNB, do rozhodování ovšem vstupuje více faktorů včetně vývoje kurzu koruny.

Nejbližší měnové zasedání bankovní rady se bude konat 2. května, kdy očekávám snížení úroků ČNB opět o půl procentního bodu.

Repo sazba ČNB by tedy měla klesnout z úrovně 5,75 % na 5,25 % a bankovní rada by poté měla pokračovat ve snižování úroků i na dalších měnových zasedáních v letošním roce.

Radomír Jáč

Radomír Jáč

Radomír Jáč působí na kapitálových trzích již dvacet let, a to s praxí na pozici hlavního analytika v předních investičních bankách a asset management společnostech aktivních na středoevropských trzích. Profesně pokrývá makroekonomický vývoj včetně měnové a rozpočtové politiky, vývoj měnových kurzů či výnosů vládních dluhopisů, především ve středoevropském regionu (včetně české ekonomiky) a v eurozóně. Vystudoval VŠE v Praze se zaměřením na hospodářskou a sociální politiku, ekonomické teorie a finanční trhy. Volný čas dělí mezi své nejbližší, běh a literaturu.


Generali Investments CEE, investiční společnost, a.s.

Logo Generali

nabízí individuálním investorům a institucím komplexní produkty a služby v oblasti kolektivního investování a investičního managementu. Spravuje české podílové fondy vedené v českých korunách a irské investiční fondy nabízené v CZK, EUR a PLN. Nabídku přímých investic individuálních investorů do široké škály podílových fondů doplňuje nabídka produktů pravidelného investování, investičních programů a produktů životního cyklu. Mezi hlavní institucionální klienty patří pojišťovací a zajišťovací společnosti a penzijní fondy a současně obhospodařuje aktiva nejvýznamnějších částí Generali CEE Holding B.V. Společnost působí na trhu od roku 1991 a podle údajů Asociace pro kapitálový trh ČR je největším správcem aktiv v České republice. Její aktiva ve správě přesahují 289 mld. Kč. Řadí se tak mezi vedoucí firmy rovněž v regionu střední a východní Evropy.

Generali Investments CEE je součástí skupiny Generali, nezávislé italské finanční skupiny se silnou mezinárodní působností, která vznikla v roce 1831. Skupina Generali patří mezi přední světové pojišťovny s předepsaným pojistným 70 miliard euro (v roce 2016). Ve více než 60 zemích světa zaměstnává 74 tisíc odborníků. Skupina Generali zaujímá vedoucí postavení na trzích západní Evropy. Stále významnější pozici získává v Asii a také v regionu střední a východní Evropy. V 10 zemích tohoto regionu je skupina Generali jedním z předních poskytovatelů pojištění prostřednictvím holdingové společnosti Generali CEE Holding B.V.


K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688