Město Blansko (blansko.cz)
Z regionů  |  18.04.2024 16:32:00

Město Blansko zavádí nový systém parkování

Město zavádí nový systém parkování

18. dubna 2024, zprávy z MěÚ , přečteno: 631×

Blansko mění systém placeného parkování. Ve městě přibudou místa, kde bude stání vozidel zpoplatněno, nový bude také ceník parkovného. Současně ale bude zvýhodněno krátkodobé parkování v centru města, první půlhodina bude zdarma. Nový systém schválila dopravní komise, nařízení o placeném stání silničních motorových vozidel na místních komunikacích ve vymezených oblastech města Blansko pak schválila rada města. Změny posvětil také stavební úřad. Změny v parkování začnou platit 1. května 2024. Práce na změně dopravního značení firma zahájí od pátku 19. dubna.

„Nový systém zavádí tři placené zóny parkování. V každé z nich bude platit jiný ceník parkovného a také jiná doba, po kterou bude stání vozidel zpoplatněno. Nařízením rady o placeném stání vozidel ve městě se snažíme v zóně I, tedy v centru města, zvýšit obrátkovost parkování. Zavedením první půlhodiny zdarma chceme také podpořit podnikatele, kteří mají ve středu Blanska svoji provozovnu,“ uvedl radní Jan Nečas, který je garantem pro oblast dopravy.

Zóna I bude na svislém i vodorovném značení označena modrou barvou a stání vozidel v ní bude zpoplatněno od 7:00 do 17:00 hodin. Platit bude na stávajících placených veřejně přístupných parkovištích v centru města. Nově k nim přibudou také parkoviště před Úřadem práce a za budovou Vodní 2462/11. Parkovné se od 1. května bude nově platit také v Bezručově ulici (podélný parkovací pruh mezi okružní křižovatkou a náměstím Svobody), dále na náměstí Svobody (dva parkovací zálivy s podélnými parkovacími místy) a v Seifertově ulici (šikmá stání v parkovacím zálivu za budovou Komerční banky).

 

FOTOGALERIE
Placená parkovací stání v zóně I

Placené stání na ulici Rožmitálova, pod Wanklovým nám. u kruhové křižovatky. ZDROJ: město Blansko

Celkem fotografií: 6

První půlhodina stání bude na každou registrační značku vždy jednou za kalendářní den nově zdarma, další hodina vyjde na 10 korun, každá další hodina pak na 20 korun v případě osobního auta a na 35 korun pro autobus. Týdenní parkovné zůstává ve výši 190 korun, měsíční ve výši 490 korun a roční ve výši 4 900 korun. Řidiči s trvalým pobytem na náměstí Svobody, s výjimkou náměstí Svobody 32/3, a dále řidiči s trvalým pobytem na náměstí Republiky a Wanklově náměstí, mají slevu na roční předplatné ve vztahu k jedné registrační značce vozidla ve výši 50 procent.

„Zóna II zahrnuje místa pro střednědobé parkování. Jedná se o parkoviště, která dosud nebyla zpoplatněna, konkrétně o plochy v okolí vlakového a autobusového nádraží nebo vlakové zastávky Blansko-město. Zavedením parkovného na místech poblíž trati se snažíme vymístit dlouhodobě zaparkovaná nebo odstavená vozidla. Poptávka po parkování je zde vysoká, lidé tato parkoviště využívají při cestě do práce. Dlouhodobě odstavená vozidla jim ale volná místa blokují. Tomu má zabránit právě zpoplatnění parkování, které bude v symbolické výši,“ vysvětlil radní Jan Nečas.

Zóna II bude na svislém dopravním značení vymezena oranžovou barvou, na vodorovném dopravním značení pak budou místa spadající do této parkovací zóny provedeny modře. Parkování vozidel zde bude zpoplatněné nepřetržitě.

 

FOTOGALERIE
Placená parkovací stání v zóně II

Parkoviště u autobusového nádraží podél ulice Svitavská. ZDROJ: město Blansko

Celkem fotografií: 7

Jedná se parkoviště u nádraží ČD při ulici Edvarda Beneše, parkoviště naproti hotelu Macocha u ulice Nádražní, parkoviště u autobusového nádraží podél ulice Svitavská, parkoviště u obchodního domu Billa, parkoviště u zastávky ČD při ulici Rožmitálova, parkoviště u zastávky ČD při ulici Komenského a nově zřízené parkoviště u zastávky ČD u garáží pod nástupištěm směr Dolní Lhota.

„Zpoplatnění parkování zatím nebude platit na parkovišti u obchodního domu Billa. Tam se počítá se zpoplatněním zhruba od srpna letošního roku. Důvodem je nutnost dořešení majetkoprávních záležitostí ohledně pozemků se společností Billa, která na své části parkoviště vyřizuje regulaci stání pomocí parkovacího kotouče,“ podotkl Milan Vítek, vedoucí odboru správy a rozvoje města.

Za stání na uvedených parkovištích v zóně II řidiči za 24 hodin zaplatí 10 korun. Parkovné bude možné si předplatit na jeden měsíc za 150 korun, na půl roku za 600 korun nebo na jeden rok za 1 000 korun.

Do zóny III bude zahrnuto parkoviště nad nemocnicí v Zahradní ulici. Za čtyři hodiny státní v ní řidiči zaplatí 10 korun.

Placené stání na ulici Zahradní (nad nemocnicí). ZDROJ: město Blansko

Na všech vymezených placených parkovištích a úsecích ulic budou instalovány parkovací automaty. Poplatky mohou řidiči uhradit hotově nebo kartou v automatu, další možností je využít aplikaci ClickPark. V případě dlouhodobého stání – měsíc, půl rok, rok – bude povolení vyřizovat společnost Služby Blansko, která systém placeného parkování ve městě provozuje.

„Pro úhradu parkovného řidičům doporučuji, aby v maximální možné míře využívali mobilní aplikaci ClickPark, která vše zjednoduší a zrychlí. Novinkou při úhradě parkovného bude to, že řidiči budou vždy muset zadat také registrační značku vozidla, a to i při placení prostřednictvím parkovacích automatů. Zadání registrační značky usnadní následnou kontrolu ze strany městské policie,“ uvedl jednatel městské společnosti Služby Blansko Zdeněk Grünwald.

Kontrolu úhrady ceny na placených parkovacích stáních ve městě Blansko provádí Městská policie Blansko. Vozidla, jejichž řidiči neuhradí stanovenou cenu za užití placeného parkovacího stání, mohou být zajištěna technickým prostředkem k zabránění odjezdu vozidla nebo na náklady provozovatele vozidla či odpovědného řidiče odtažena.

V souvislosti se změnou systému placeného parkování v Blansku se bude ve vybraných lokalitách provádět nové vodorovné značení. Práce budou zahájeny v pátek 19. dubna a potrvají několik dnů. V případě špatného počasí se termín přesouvá.

Vodorovné značení se týká ulic: Svitavská (u autobusového nádraží), K.H. Máchy (pod nemocnicí), náměstí Svobody, Bezručova (vedle Matějova pekařství), pod tratí (zastávka Blansko město, pod opěrnou zdí nástupiště ČD směr Svitavy). Místa budou vyznačená zákazovými značkami, prosíme řidiče o jejich respektování.

Nařízení o placeném stání silničních motorových vozidel na místních komunikacích ve vymezených oblastech města Blanska najdete v tomto odkazu.

 

vložil: Michal Záboj, redaktor / tiskové oddělení

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Okomentovat na twitteru

Okomentovat na facebooku


Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688