(Ne)udržitelnost amerického dluhu
Klíčové body
- Rozpočtový úřad Kongresu očekává růst amerického rozpočtového deficitu až na 8 % HDP.
- Deutsche Bank tento výhled označila za neudržitelný, výhledově je rizikem vyšších dluhopisových výnosů.
- Evropské i americké výnosy si prošly korekcí, dolar odevzdal část zisků.
Rozpočtový úřad Kongresu vydal ve druhé polovině března svůj aktualizovaný výhled. Jeho součástí je predikce amerického rozpočtového deficitu, který by se v dlouhodobém měřítku měl dostat až nad úroveň 8 % HDP v roce 2054. Významnou položkou by měly být čisté úrokové výdaje dosahující dle výhledu 6,3 % HDP v témže roce.
Analytický tým Deutsche Bank tento výhled srovnává se svým modelem, který se snaží odhadnout „stálý stav“ amerického dluhu, resp. podmínky jeho udržitelného vývoje. Vychází přitom z faktorů, jako je rozsah inflačních překvapení a měření likviditní či rizikové prémie zabudované do různých částí výnosové křivky. Na základě toho se snaží identifikovat úrovně rozpočtového deficitu odpovídající dlouhodobě udržitelnému vývoji dluhu.
Vychází jim, že podmínky vývoje stabilního dluhu implikují deficit na úrovni 2,4 % HDP. Za situace nejpříznivějších podmínek v historickém hodnocení, které zahrnují rekordně nízkou časovou prémii a další determinanty přirozené reálné sazby, by bylo naměřeno 4,1 % HDP, což je stále výrazně nižší hodnota než výhled Rozpočtového úřadu Kongresu na úrovni 5-6 % v příštích deseti letech.
Deutsche Bank z toho vyvozuje, že potřeba emise dalšího dluhu povede k růstu časové prémie v průběhu času, a tedy k vyšším výnosům. V podstatě uvádí, že si lze jen těžko představit změnu podmínek vedoucí k dosažení rozpočtových deficitů konzistentních s udržitelným vývojem dluhu.
Aktuálně vyšší časovou prémii podporuje nad očekávání lepší výkon americké ekonomiky. A co se týče plánované emise dluhopisů, další kvartální výhled bude zveřejněn na začátku května.
Evropské i americké výnosy si během včerejšího dne prošly korekcí předchozího růstu. Souběžně s tím jsme byli svědky korekce dolaru proti euru. Americká měna krátce otestovala hranici 1,0600 za euro, kterou však nepřekonala. Následně odevzdala část zisků až k současným hodnotám nad 1,0660 za euro. Měny regionu zpevnily, výjimkou byla koruna. Ta vinou korekce předchozího růstu krátkých korunových sazeb odevzdala zisky a obchoduje se zpět nad 25,20 za euro.
VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN
Dolar se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 1,0683 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 105,78 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0593 do 1,0700 EURUSD.
Koruna se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 25,26 EURCZK, vůči dolaru pak za středový kurz 23,64 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,17 až 25,30 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 23,51 do 23,83 USDCZK.
Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, by měl dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností spadat do zmíněného intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje nejen předchozí hodnotu kurzu, ale i jeho minulou volatilitu. Pro přesnější určení budoucí volatility je do modelu zakomponován také faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. žádnou zodpovědnost.
Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, Financial Times, ECB, Fed, ČNB, CME, TradingView