mzv.cz (MZv ČR)
Ze světa  |  14.04.2024 20:04:00

Úspěšný český víkend na veletrhu Travel & Vacation Show v Ottawě

Úspěšný český víkend na veletrhu Travel & Vacation Show v Ottawě

11.04.2024 / 19:39 | Aktualizováno: 14.04.2024 / 20:04

První dubnový víkend přinesl do kanadského hlavního města Ottawa nejen spoustu jarního sluníčka, ale i plno turistických krás regionů České republiky. Po delší době měla Česká republika možnost prezentovat se na prestižním veletrhu cestovního ruchu Travel & Vacation Show. Akci se podařilo uskutečnit za finanční podpory Ministerstva pro místní rozvoj ČR a ve spolupráci Velvyslanectví ČR v Ottawě s agenturou CzechTourism a Centrály cestovního ruchu pro Severní Moravu. Během tří dnů se uskutečnila řada zajímavých prezentací, networkingu, ale i ochutnávky české gastronomie.

V Ottawě máme za sebou skvělý prodloužený víkend plný prezentací a networkingu s cílem představit a především přilákat do Česka kanadské turisty. Od 5. do 7. dubna se Česká republika zúčastnila jednoho z největších turistických veletrhů Travel & Vacation Show v Ottawě.

Český večer na ZÚ Ottawa

Český večer na ZÚ Ottawa

Sérií akcí zahájil páteční český večer na Velvyslanectví ČR v Ottawě, kterou uvedl velvyslanec Martin Tlapa a kde vystoupily zástupkyně agentury CzechTourism a Centrály cestovního ruchu pro Severní Moravu, které představily zástupcům kanadských cestovních kanceláří a cestovního ruchu všechny krásy Česka. Účastníci měli možnost seznámit se s českými a moravskými regiony, lázeňskými či vinařskými destinacemi, památkami UNESCO, nebo s blížícím se Mistrovstvím světa hokeji konaném mj. v Ostravě, kdy význam hokeje v Kanadě asi netřeba zdůrazňovat. Nemohly samozřejmě chybět ani tradiční české pochutiny a nápoje.

Víkend se pak nesl v duchu intenzivních prezentací a networkingu na dvoudenním veletrhu Travel & Vacation Show, kterého se celkově zúčastnilo na 150 destinací prezentovaných zástupci cestovních kanceláří či místních ambasád. Česká republika se kromě národního stánku, který byl v permanentním obležení zájemců o informace, tipy a brožury, rovněž představila v rámci hlavního programu prostřednictvím dvou odborných seminářů, o Česku se speciálním zaměřením na Severní Moravu. Semináře sklidily od náročného kanadského publika zasloužený úspěch. Česká republika je díky svým historickým památkám, nepřebernému množství kulturních akcí, ale i svou bezpečností a v neposlední řadě ideální poloze velmi atraktivní destinací. Díky prezentaci regionu Severní Moravy byly představeny konkrétní možnosti pro strávení dovolené mimo všemi známou Prahu a jejího blízkého okolí.

Travel and Vacation Show 2024 Ottawa

Travel and Vacation Show 2024 Ottawa

Podle posledních statistických údajů dochází v odvětví cestovních služeb k postupnému oživení po prudkém poklesu způsobeném pandemií. Čísla ještě nedosahují předpandemické úrovně, ale svědčí o trvalém růstu ve srovnání s minimem, které bylo zaznamenáno během pandemie. V roce 2019 zavítalo například do střední a východní Evropy na 214 tis. lidí, v roce 2022 to bylo již na 201 tisíc, v roce 2023 pak dle předběžných statistik téměř na úrovni roku 2019.

Podle zprávy Kanaďané rovněž nepodléhají trendu ekonomické krize a jsou ochotni utratit něco navíc, aby si mohli dovolit takovouto dovolenou. Podle ní jsou Kanaďané letos ochotni utratit za cestování více než loni, konkrétně 8 824 dolarů, což je celosvětově řadí na druhé místo. Téměř polovina Kanaďanů přitom plánuje ušetřit tím, že bude cestovat mimo hlavní sezóny nebo využije body k úhradě hotelových či leteckých poplatků. Ve srovnání s Američany pak Kanaďané cestují na počet obyvatel dvakrát více a mají stále větší zájem o evropskou kulturu a historii.

Mezi nejoblíbenější destinace sice stále patří USA, kam se jich v roce 2023 vydalo 20 milionů., Evropa se ale drží na druhém místě, přičemž v roce 2023 přicestovalo do Evropy a Spojeného království téměř 6,5 milionů Kanaďanů. Z dalších statistik vyplývá, že mezi těmi, kteří zvažují větší cestu, uvažuje 70 % o Evropě a 45 % chce strávit v zahraničí více než týden. Z průzkumů vyplývá přetrvávající touha Kanaďanů upřednostňovat nezapomenutelné cestování, od spontánních výletů až po zážitky, které se opakují jednou za život.

Do České republiky v roce 2023 přijelo téměř 70 tis. Kanaďanů, což představuje meziroční nárůst o 52,6 %. Většinou mají zkušenosti s Prahou, Českým Krumlovem nebo Karlovými Vary. Dlouhodobé aktivity českého turismu včetně účasti na posledních akci v Ottawě se tento trend snaží změnit a turistům i odborné veřejnosti nabídnout i jiná místa, včetně Severní Moravy či vinařské oblasti na jihu Moravy.

Kanaďané jsou obecně ideální cílovou skupinou, která má zájem o cestování, disponuje finančními prostředky, dvě třetiny z nich vlastní platný cestovní pas a i díky silným historickým vazbám se ráda na starý kontinent včetně Česka vrací nebo se tam plánuje poprvé podívat. Hlavními charakteristikami cestování Kanaďanů jsou v poslední dobou hlavně spontánnost a cestování na poslední chvíli či sólo cestování, z velké části preferované generací mileniálů (narození mezi 1983-1995) nebo internetovou generací Z (narození od roku 1996).

Nejnovější průzkumy ukazují, že nejdůležitějšími faktory ovlivňujícími výběr dovolené jsou pro Kanaďany zejména kulturní a historické bohatství země, kulinářské zážitky, doporučení od cestovního agenta nebo od rodiny a přátel, předešlá zkušenost, cena či přírodní krásy. Kanaďané hledají jedinečné zážitky a jako dovolenou snů vnímají zájezd do více zemí v rámci regionu.

Z diskusí na samotném veletrhu rovněž vyplynula, že mnozí uvítali prezentaci Česka jako destinace pro rodinnou a aktivní dovolenou. Kanaďané čím dál více vyhledávají aktivní dovolenou v kombinaci s poznáváním historie, přírodou, wellnessem a dalšími formami zážitkové turistiky, kterými Česká republika disponuje. V kombinaci s výhodnou polohou v srdci Evropy by tyto preference mohly při správné propagaci vést ke zvýšenému zájmu Kanaďanů nejen o Prahu, ale i o ostatní části naší úžasné země včetně jejich regionů.

Jan Kubačka, ekonomický diplomat
Aneta Davidová, stážistka
Velvyslanectví ČR v Ottawě


K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688