Export (export.cz)
Export  |  12.04.2024 10:48:00

Smlouva o volném obchodu EU s Novým Zélandem vstoupí v platnost v květnu


Nový Zéland na konci března informoval v Bruselu, že ukončil ratifikační proces v souvislosti se Smlouvou o volném obchodu s Evropskou unií. Smlouva vstoupí v platnost od 1. května 2024. Evropské firmy ročně uspoří na clech 140 milionů eur. Očekává se, že bilaterální obchod se zvýší během příští dekády o 30 %.

Ilustrace: Shutterstock

Ratifikační proces byl ukončen v novozélandském Parlamentu vydáním „královského souhlasu“ (Royal Assent). Jednání o smlouvě probíhala čtyři roky ve dvanácti kolech a byla ukončena v červnu 2022. Jednalo se o nejrychleji probíhající proces negociací o smlouvě o volném obchodu na straně EU. K podpisu smlouvy došlo loni v červenci v Bruselu. Ratifikační proces dokumentu byl ukončen v Evropském parlamentu již v listopadu 2023.

ODSTRAŇOVÁNÍ CELNÍCH BARIÉR

Pro evropské exportéry se novozélandský trh otevře pro bezcelní dovozy dnem vstupu smlouvy v platnost 1. května 2024. Ročně evropské firmy uspoří na clech 140 milionů eur. Dosud platná cla, dosahující až 10 %, budou odstraněna u průmyslových i zemědělských výrobků včetně motorových vozidel, strojů, farmaceutických výrobků, vína nebo čokolády.

Naopak pro novozélandské firmy dojde po vstupu smlouvy v platnost k odstranění cel u 91 % obchodu se zbožím a do sedmi let se podíl zvýší na 97 %. Bude se to týkat ryb a mořských produktů, vína, medu, kiwi, jablek, cibule apod. Jen na vývozu kiwi a cibule do EU vývozci z Nového Zélandu ušetří ročně 46 milionů novozélandských dolarů (645 milionů korun), za celkový export do EU to bude 100 milionů NZD (1,4 mld. CZK). Dovoz masných a mléčných výrobků do EU, tolik citlivý pro evropské farmáře, bude podléhat kvótám. Očekává se, že bilaterální obchod se zvýší během příští dekády o 30 %.

SMLOUVA NOVÉ GENERACE

Pro obě strany se jedná o smlouvu o volném obchodu „nové generace“, která zahrnuje kapitolu o udržitelném potravinovém systému nebo genderové rovnosti. Pro EU se ve smlouvě poprvé objevil závazek týkající se škodlivých dotací na rybolov nebo otázka udržitelného rozvoje. Kapitola týkající se služeb usnadní evropským firmám jednodušeji poskytovat své služby v Novém Zélandu a naopak. Smlouva stanoví nediskriminační přístup k investorům z obou stran, což by mohlo podnítit nárůst investic z EU do Nového Zélandu o 80 %.

Stejně tak bude zajištěn rovný přístup evropských firem k veřejným zakázkám za stejných podmínek, jako mají domácí novozélandské společnosti. Smlouva řeší i digitální obchod, progresivnější vymáhání práva na duševní vlastnictví i ochranu evropských geografických označení (GI) v Novém Zélandu. A stejně tak budou chráněna novozélandská GI na víno v EU. Součástí smlouvy je podpora malých a středních firem a podpora ekonomických aktivit původního novozélandského obyvatelstva.

DOPAD NA ČESKÝ OBCHOD

V posledních dvou letech se český export do Nového Zélandu pohyboval ročně okolo 3,4 miliardy korun, zatímco dovoz dosahoval úrovně 0,8 miliardy. Pro české exportéry bude znamenat vstup smlouvy EU s Novým Zélandem v platnost usnadnění vývozů do ostrovní země u tradičních položek, jako jsou osobní vozy, stavební stroje, pneumatiky, stroje a zařízení pro zpracování dat, zemědělské stoje, trubky z plastu, výrobky z oceli a železa nebo hračky. Perspektivu lze vidět i v exportu energetických zařízení a systémů, zdravotních prostředků, informačních a komunikačních technologií, robotiky a prostředků Průmyslu 4.0 nebo i v oblasti kosmického průmyslu. Nový Zéland má vhodné podmínky k vysílání objektů na oběžnou dráhu.

České firmy, které mají zájem o vstup na novozélandský trh a účast v projektech ekonomické diplomacie, které připravuje Velvyslanectví ČR v Canbeře, mohou kontaktovat ekonomického diplomata na adrese: milan.vagner@mzv.gov.cz.

Milan Vágner, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Canbeře

Moderní ekonomická diplomacie



Moderní ekonomická diplomacie je časopis, který vydává Ministerstvo zahraničních věcí ČR a který je určen především pro české exportéry. Jedná se o dvouměsíčník, ve kterém vývozní firmy najdou praktické informace o exportních trzích, o službách které jim nabízí Ministerstvo zahraničních věcí a síť ambasád spolu se zahraničními kancelářemi českých státních agentur a institucí. Čtenářům přináší také informace o našich seminářích a podnikatelských misích, o možnosti zapojení se do B2B aktivit České rozvojové agentury a financování exportu. Obsahuje také články, komentáře, analýzy a rozhovory o trendech v oblasti světové ekonomiky, perspektivních exportních oborech a úspěšných českých exportérech.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář






?
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688